کد خبر:59960
پ
کود

مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی در ۱۰ سال اخیر

رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران نسبت به مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی در ۱۰ سال اخیر هشدار داد.

رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران نسبت به مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی در ۱۰ سال اخیر هشدار داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، علیرضا مصداقی‌نیا پیش از ظهر امروز در دومین همایش بین‌المللی و بیستمین همایش ملی بهداشت محیط و توسعه پایدار که به میزبانی یزد در حال برگزاری است، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر موارد متعددی بهداشت محیط انسانی را تحت تاثیر قرار داده و در بسیاری از موارد، این تهدیدهای خطرات جدی برای سلامت به شمار می‌روند.

وی، از آلودگی هوا به عنوان یکی از جدی‌ترین این تهدیدها یاد کرد و افزود: سالانه ۳۳ هزار ایرانی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

مصداقی با اشاره به اینکه برخی مرگ‌ها در این زمینه به طور مستقیم و برخی دیگر به واسطه بروز دیگر بیماری‌ها رخ می‌دهد، بیان کرد: آلاینده‌ها از عوامل قطعی بروز سرطان در انسان به شمار می‌روند.

رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران با اشاره به اینکه در دنیا نیز سالانه هفت میلیون نفر جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می‌دهند، ادامه داد: در کشور ما در مجموع ۳۵ میلیون نفر یعنی نزدیک به نیمی از جمعیت، تحت تاثیر آلودگی هوا هستند به نحوی که حتی گاهی در منازل نیز شاهد بروز آلودگی هوا هستیم.

وی، یکی از عوامل آلودگی هوا را به جز آلاینده‌های صنعتی و خودروها، مربوط به عوارض ناشی از خشکسالی دانست و اظهار داشت:  طی ۳۰ سال گذشته مساحت جنگل‌های ایران به نصف رسیده است و این امر سبب شده علاوه بر عوارض زیست محیطی، بخش بزرگی از منابع خاکی کشور نیز از بین برود.

مصداقی‌نیا، کودهای شیمیایی را نیز یکی دیگر از عوامل خطرساز در بهداشت محیط دانست و افزود: طی ۱۰ سال گذشته مصرف کودهای شیمیایی به ۲.۵ تا ۵.۶ میلیون تن رسیده که این امر چرخه ایمنی آب و خاک کشور را به شدت دچار مشکل می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس انجمن علمی بهداشت محیط ایران تصریح کرد: خطرات ناشی از حوادث رانندگی نیز یکی از تهدیدهای بهداشت محیط است به گونه‌ای سالانه ۲۵ هزار نفر در جاده‌های ایران جان خود را از دست می‌دهند که این آمار رقم بالایی است و می‌تواند یکی از مخاطرات زیست انسانی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار:  ۴۰۴۷۲

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
مهر
ارسال دیدگاه