اخبار برگزیده

کد خبر:59496
پ
فرش
رییس مرکز ملی فرش ایران خبر داد

صادرات بیش از ۹۷ میلیون دلار فرش دست‌باف به آمریکا

رییس مرکز ملی فرش ایران از سرگیری صادرات فرش دست‌باف را حاصل تلاش‌های دیپلماتیک دانست و از صادرات ۹۷ میلیون دلار فرش دست‌باف در سال گذشته به آمریکا خبر داد.

رییس مرکز ملی فرش ایران از سرگیری صادرات فرش دست‌باف را حاصل تلاش‌های دیپلماتیک دانست و از صادرات ۹۷ میلیون دلار فرش دست‌باف در سال گذشته به آمریکا خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حمید کارگر با اشاره به اقدامات و تلاش‌های صورت گرفته از سوی مسوولان در راستای گره‌گشایی از مشکلات و مسایل فرش دست‌باف در چند سال اخیر گفت: در مجموع در سال گذشته ۲۳٫۸ درصد افزایش صادرات فرش به ثبت رسیده و در شش ماهه نخست سال جاری نیز ۱۳٫۳ درصد افزایش صادرات ثبت شده است.

وی از سرگیری صادرات فرش دست‌باف ایرانی را به بازارهای حاصل تلاش‌های دیپلماتیک عنوان کرد و یادآور شد: دو وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه و مرکز ملی فرش ایران تلاش کردند که لغو تحریم فرش ایرانی در مذاکرات ایران با ۱+۵ قرار بگیرد .

کارگر ادامه داد: پس از رایزنی‌های دیپلماتیک برای رفع محدودیت واردات فرش دست باف به آمریکا صدور مجوز صادرات فرش ایران به آمریکا در بندهای برنامه جامع اقدام مشترک آمد و با اجرایی شدن آن آمریکا به عنوان یکی از خریداران اصلی فرش ایران به گروه کشورهای واردکننده فرش دست‌باف پیوست .

اقدامات حمایتی دولت از فرش دست باف در برنامه ششم توسعه

به گفته وی پیگیری مرکز ملی فرش ایران و اتحادیه‌های مرتبط باعث تثبیت توجه به فرش دست‌باف در برنامه ششم توسعه کشور شد و با الحاق‌بندی به این برنامه، دولت مکلف به حمایت از فرش دست باف در زمینه توسعه و هدفمندسازی پژوهش، آموزش، تولید و تبلیغات شد.

همچنین توسعه تجارت الکترونیک فرش و ایجاد خانه فرش در بازارهای هدف و موردنظر برای هویت‌بخشی، ارتقای کیفیت تولید و روان‌سازی، سفارش‌پذیری، حمایت از ایجاد و توسعه و تجهیز کارگاه‌های متمرکز و غیرمتمرکز و اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی فرش دست باف روستایی و شهری سراسر کشور و نیز صنایع و خدمات جانبی فرش دست‌باف به منظور ارتقا و بهبود بهره‌وری، تثبیت و افزایش سهم صادراتی و بازاریابی‌های داخلی و خارجی از دیگر تکالیف و اقدامات حماتی دولت در حمایت از فرش دست باف است .

وی افزود : اختصاص سهم بایسته‌ای از محل اعتبارات برنامه ششم توسعه کشور در حوزه اقتصاد مقاومتی برای ایجاد اشتغال پایدار در فرش دست‌باف را می‌توان از جمله دیگر حمایت‌ها و توجه مسوولان به این هنر – صنعت عنوان کرد.

کارگر، مرتفع ساختن مسایل و مشکلات ریشه‌ای این صنعت را نیازمند زمان و همچنین همدلی و همت نهادهای دولتی، بخش خصوصی و تشکل‌های این حوزه برشمرد و افزود: در کنار حمایت‌های دولت، تشکل‌ها و فعالان حوزه فرش نیز باید در زمینه نوزایی، آفرینندگی و خلاقیت دائمی در طرح و نقش و توجه به سلیقه بازار گام‌های اساسی بردارند تا بتوان حضوری شایسته و پایدار در بازارهای جهانی و همچنین حل مشکلات ریشه‌ای این هنر– صنعت برداشت.

رییس مرکز ملی فرش ایران یادآور شد: با وجود افزایش صادرات هنوز فرش دست‌باف از جایگاه اصلی خود فاصله دارد و برای ماندگاری و تداوم حضور در بازار نیازمند شناخت ذائقه و سلیقه مخاطبان و مصرف کنندگان، بررسی و سنجش نوع عملکرد رقبا، تبلیغات و… هستیم و رشد صادراتی طی سال‌های اخیر نباید موجب ساده‌انگاری شود و برای تداوم و افزایش این رشد باید تدبیر کرد.

کارگر با بیان اقدامات حمایتی از واحدهای کوچک فعال در زمینه فرش دست باف تصریح کرد: اقداماتی برای تقویت sme ها صورت گرفته که از جمله آن ارایه تسهیلات ارزان قیمت به پشتیبانان تولید فرش دست باف، بازنگری و تسهیل در قوانین مالیاتی و گمرکی به سود فعالان فرش دست باف، حمایت از مشارکت ذینفعان در نمایشگاه‌های بین‌المللی از جمله؛ آلمان، چین و… حمایت از برگزاری بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف دنیا در تهران و اقدامات فراوان از این دست که در سال‌های اخیر انجام شده است.

وی اضافه کرد :‌همچنین تاکنون ۴۷ منطقه جغرافیایی فرش ایران به ثبت ملی و ۲۹ منطقه جغرافیایی فرش دست باف ایران به ثبت جهانی رسیده‌اند که این ثبت می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در مقابل رقبایی که می‌خواهند از این نام و نشان استفاده کنند، عمل کند. که رخدادی قابل توجه در مسیر پاسداشت و حراست از داشته‌های فرش ایران است.

کارگر با برشمردن دشواری‌های متعدد پیش روی این صنعت افزود: فرش دست‌باف علیرغم تحریم‌ها ، کاهش تقاضای جهانی فرش و افزایش کالاهای جانشین و مکمل در کف‌پوش‌ها چه نسجی و غیر نسجی، در این سال‌ها افت و خیزهای اندکی داشته و در متوسط سالانه ۳۰۰ میلیون دلاری ثبات داشته است.

وی بیان کرد: علیرغم تمامی مشکلات و موانع موجود بر سر راه این هنر – صنعت، ایران در صدر صادرکنندگان فرش دست‌باف جهان قرار دارد و رقبایی همچون هند و پاکستان در رتبه‌های بعدی هستند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رییس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد: بدیهی است که نباید به این رتبه و رشد صادرات خوشبین و راضی بود و ثبات و توسعه صادرات نیازمند رصد فعالیت رقبا، سنجش سلایق مصرف‌کنندگان و نیز تبلیغات موثر است و برای رفع مشکلات پیش روی فرش دست‌باف با توجه به فرا بخشی بودن این صنعت باید همه نهادهای مرتبط از جمله مجلس شورای اسلامی، سازمان تامین اجتماعی، صدا و سیما و… برای توسعه صادرات گام‌های هماهنگی بردارند.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۵

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
شاتا
ارسال دیدگاه