اخبار برگزیده

کد خبر:59406
پ
رم
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد

رفع موانع بانکی و افزایش همکاری‌های اقتصادی با ایتالیا

اتفاقات خوبی برای افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و ایتالیا افتاده، راهکارهای رفع موانع بانکی تدوین شده و مسیر برای عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری باز است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در همایش «معرفی فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران» در شهر رم گفت: اتفاقات خوبی برای افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و ایتالیا افتاده، راهکارهای رفع موانع بانکی تدوین شده و مسیر برای عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری باز است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بخش خصوصی ایتالیا در همایشی در رم آمادگی برای سرمایه‌گذاری و حضور گسترده در بازار ایران را در صورت رفع موانع بانکی با کشورمان اعلام کرد.

در همایشی که روز دوشنبه با عنوان «معرفی فرصت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری ایران» در شهر رم با حضور ده‌ها تن از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایتالیایی و شماری از مسئولان سیاسی و اقتصادی دو کشور برگزار شد، ایتالیایی‌ها اعلام آمادگی جهت حضور گسترده و سرمایه‌گذاری در ایران در صورت رفع موانع بانکی کردند.

شرکت‌کنندگان در این همایش، تداوم محدودیت‌ها و موانع بانکی را مشکل اصلی توسعه روابط اقتصادی دوجانبه دانسته و اعلام کردند که نقطه شروع همکاری‌های اجرایی اقتصادی و صنعتی میان دو کشور، با آغاز جدی همکاری‌های مالی و بانکی دوجانبه عملی خواهد شد.

مسئولان دو کشور نیز در این همایش نسبت به تحقق زودهنگام آن ابراز امیدواری کرده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که در این همایش حضور داشت، گفت: خوشبختانه با اتفاقات خوبی که در افزایش همکاری‌های میان دولت ایران و ایتالیا شکل گرفته، اکنون راهکارهای رفع موانع و مشکلات بانکی به شکل خاصی در حال برطرف شدن است و خوشبختانه مسیر را برای افزایش همکاری‌ها و عقد قراردادهای سرمایه‌گذاری باز کرده است.

وی افزود: تصور ما این است که نتیجه این نشست کمک به افزایش سطح مبادلات اقتصادی و همچنین قراردادهایی که قبلا با محدودیت‌های بانکی روبرو بود، بکند، این محدودیت‌ها با راهکارهایی که در ایتالیا مدنظر قرار گرفته است درحال برطرف شدن است و فکر می‌کنیم که این نشست کمک به جذب سرمایه‌گذاری در ایران و (رفع) محدودیت‌های منابع بانکی که قبلا شاهد آن بودیم بکند.

وی گفت: فکر می‌کنم با اتفاق مثبتی که در ایتالیا رقم خورده است، ما بتوانیم موضوع بحث جذب سرمایه‌گذاری، مراودات بانکی و انتقال منابع به کشورمان برای بحث سرمایه‌گذاری را فراهم کنیم و همچنین فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان برای ارایه محصولات در ایتالیا است، برنامه سرمایه‌گذاری حوزه گردشگری بسیار مهم است که در مجموعه فعالیت‌های میان ایران و ایتالیا مدنظر است.

«ندتو دلا ودووا»، معاون وزیر امور خارجه ایتالیا با تاکید بر پیگیری کشورش برای رفع موانع بانکی با ایران گفت: ما تمام تلاش خود را در چارچوب برجام جهت رفع مشکلات مالی شرکت‌های ایتالیایی برای کار و سرمایه‌گذاری در ایران می‌کنیم.

 

 

علت عادی نشدن روابط بانکی ایران و ایتالیا

«ینیاتسیو مونکادا» رئیس گروه صنعتی فاتا مشکل واقعی عدم عادی‌سازی روابط بانکی با ایران را ترس بانک‌های بزرگ ایتالیایی و اروپایی از آمریکا دانست و گفت: اگر یک کشور اروپایی مانند ایتالیا روابط مالی خود را با ایران عادی کند دیگر کشورهای اروپایی هم این کار را خواهند کرد.

در آبان ماه گذشته نیز همایش تجاری بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و مسایل حقوقی ایران و ایتالیا با حضور مسئولان بانکی و بیمه‌ای دو کشور در شهر رم برگزار شد و شرکت‌کنندگان در این همایش به بحث و تبادل نظر درخصوص مشکلات مربوط به مبادلات بانکی، انتقال پول و ضمانت‌های بیمه میان دو کشور پرداختند.

«احمد پورفلاح»، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران و ایتالیا در این همایش اظهار داشت: متاسفانه، با گذشت دو سال از رفع تحریم‌ها و تلاش‌های مسئولان و بنگاه‌داران ایتالیا و ایران، ما هنوز موفق نشدیم تا به سطوح تجاری قبلی میان دو کشور برسیم و عمده‌ترین مشکل، مربوط به بحث انتقال پول، ارتباطات بانکی و عدم پوشش بیمه‌ای کافی و یک رشته مسائل جنبی است. امروز بانکداران ایتالیا و ایران به بررسی مشکلات موجود پرداخته و وعده رفع آن را داده‌اند و همانطور که دکتر مظفری سفیر ایران در رم مژده داده است، با رفت و آمد مسئولان دولتی وزارت اقتصاد و دارایی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران، حداکثر تا ۲ ماه آینده مشکلات بانکی میان دو کشور حل می‌شود و می‌توانیم امید بیشتری به دستیابی به سطح بالاتر از هفت میلیارد یورو در مبادلات دوجانبه داشته باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، پس از برجام در سال ۲۰۱۵ ، ایتالیا نخستین کشور اروپایی بود که مقامات خود را به ایران فرستاده و همواره ابراز علاقمندی برای توسعه روابط اقتصادی با ایران کرده است.

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه