اخبار برگزیده

کد خبر:59635
پ
محمودی
قائم‌مقام وزیر نیرو در دوازدهمین کنفرانس تونل ایران خبر داد

احداث ۵۸۰ کیلومتر تونل برای طرح‌های آبی کشور

حدود ۵۸۰ کیلومتر تونل برای طرح‌های آبی در کشور ساخته شده و بیش از ۲۰۰ کیلومتر نیز در دست اقدام است.

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: حدود ۵۸۰ کیلومتر تونل برای طرح‌های آبی در کشور ساخته شده و بیش از ۲۰۰ کیلومتر نیز در دست اقدام است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، ستار محمودی در سومین کنفرانس منطقه‌ای و دوازدهمین کنفرانس تونل ایران که  در سال همایش‌های هتل المپیک برگزار شد،‌ با اشاره به اینکه در کشور ما حدود ۲۶ هزارکیلومتر بزرگراه و راه‌آهن و حدود ۲۹۰ کیلومتر تونل راه و ترابری وجود دارد، افزود: در این میان بجز قنوات موجود، حدود ۵۸۰ کیلومتر تونل برای مقاصد آبرسانی ساخته شده و بیش از ۲۰۰ کیلومتر تونل نیز در زمینه طرح‌های آبی در دست ساخت است که حجم بزرگی از سرمایه‌گذاری را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه احداث تونل از نظر اجتماعی، سیاست گذاری و محیط زیستی اهدافی را به دنبال دارد که یکی از آن‌ها برآوردن حاجت و نیازهای جامعه است افزود: با توجه به اینکه ایران کشوری است که از دیرباز همواره با خشکسالی مواجه بوده است، در اعصار گذشته ایجاد چاه‌ها و قنوات سبب شد تا کشور ما بتواند با استفاده از دانش زیرزمینی، نیازهای آبی خود را مرتفع کند.

محمودی ادامه داد: آنچه سبب شد تا کشورهای مختلف از امپراتوری ایران باستان استقبال کنند، پیوند ۲۲ فرهنگ بود که بخش اعظم آن به استفاده از تکنولوژی ساخت قنات در ایران برای انتقال و استفاده مناسب از آب‌های زیرزمینی مربوط است که در آن زمان با ابتدایی‌ترین ابزارهای اقتصادی، انرژی و توان انسانی به کمک بشر آمد تا پایه گذاری برای شهرهای زیرزمینی امروزه شکل گیرد.

این مقام مسوول  با بیان اینکه امروزه در مقطعی هستیم که دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی دانشگاهی با تکنولوژی جدید ادامه دهنده این فن هستند، افزود: در کشوری که بخش عمده ای از آن را کوه‌ها و بخش دیگری را مناطق کویری تشکیل می‌دهند، برای ماندگاری مردم در مناطق کویری و رشد و توسعه شهرها و ایجاد شرایط زیست محیطی مطلوب و تأمین نیازهای اجتماعی، نیازمند این تکنولوژی هستیم تا حیات، آب و ارتباطات را برای ما به ارمغان آورد.

قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه در ایران امروز مهندسان، مشاوران، پیمانکاران و سازندگان تجهیزات در صنعت ساخت تونل، عرصه‌های جهانی و مراودات پایا پای در مباحث علمی دارند که بخش عمده ای از آن حاصل تجربیات عملی است، اظهار داشت: دانشگاه‌ها و مراکز تخصصی کشور در شیوه‌های ساخت تونل، مغار و قنوات به درجه بالایی از دانش دست یافته‌اند و منابع انسانی ما از هیچ چالشی در این زمینه نگرانی ندارد.

وی ادامه داد: این دستاوردهای کم نظیر حاصل شهامت و جسارت این متخصصان است که به جهانیان ثابت کرده است متخصصان ایرانی برای یادگیری این دانش و کاربرد آن از هیچ تلاش خاضعانه ای رویگردان نیستند.

ستار محمودی با بیان این مطلب که در استفاده از تونل برای انتقال آب از منطقه ای به منطقه دیگر بایستی این موضوع مد نظر باشد تا نیازهای مبدأ فدای نیازهای مقصد نشود، گفت: این امر سبب خواهد شد تا علاوه بر رضایت مخالفان ساخت تونل، در حفظ محیط زیست نیز نهایت دقت صورت پذیرد.

قائم مقام وزیر نیرو سپس با اشاره به اینکه نبایستی در کشورهای در حال توسعه فقط به احداث تونل اکتفا کرد، بین داشت: حفظ و نگهداری از این سازه‌ها نیز بسیار مهم بوده و به همین دلیل وزارت نیرو در این زمینه کاربردی تر عمل کرده و همزمان با ساخت تونل به مباحث آموزش بهره‌برداران به منظور حفظ و نگهداری تونل تاکید دارد.

وی با اشاره به اینکه عمر برخی از تونل‌ها گذشته و این سازه‌ها آسیب پذیر شده‌اند و بایستی هرچه زودتر سازه‌های جدید با تکنولوژی جدید احداث شود، از انجمن تونل ایران خواست تا درزمینه انتقال و انتشار دانش ساخت و نگهداری تونل بیشتر بکوشد.

این مقام مسوول با بیان اینکه انجمن تونل ایران بایستی نسبت به افزایش سرمایه گذاری در بخش تونل تلاش بیشتری داشته باشد و زمینه‌های حفظ، بهره برداری و نگهداری از تونل را با ابزارهای اندازه گیری و تحلیل مدیریتی، بسیار مهم بشمارد، افزود: با توجه به اینکه تأمین نیاز آینده، بشر را به سمت شهرهای چند طبقه سوق می‌دهد، انتشار و مراودات دانش ساخت و نگهداری تونل به صورت مکتوب و پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی و پایلوتی می‌تواند پشتوانه ای برای انجمن باشد تا بتواند به تربیت دانشمندان جوان در این صنعت به منظور رفع نیازهای جامعه بپردازد.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۸۵

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
مهر
ارسال دیدگاه