کد خبر:59344
پ
مهدی
معاون وزیر صنعت خبر داد

اعلان آگهی جذب سرمایه‌گذاران برای ۱۵ محدوده معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از اعلان آگهی ۱۵ محدوده جدید معدنی، در پهنه‌ای به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع، برای جذب سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی خبر داد.

معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از اعلان آگهی ۱۵ محدوده جدید معدنی در پهنه‌ای به وسعت پنج هزار کیلومتر مربع برای جذب سرمایه‌گذاران ایرانی یا بین‌المللی خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مهدی کرباسیان امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگاران افزود: تا یک ماه آینده با همکاری سازمان زمین‌شناسی نقشه یک صد هزارم معدنی کشور چاپ شده و در اختیار سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی قرار خواهد گرفت تا بتوانند با اطلاعات کامل نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

به گفته این مقام مسئول، در پهنه ۲۵۰ هزار کیلومتر مربعی که کار اکتشاف آغاز شده، اکنون ۴۰۰ محدوده معدنی مشخص شده و روز گذشته نیز ۱۵ محدوده از میان آن‌ها در پهنه‌ای پنج هزار کیلومتر مربعی برای جذب سرمایه‌گذاران ایرانی، خارجی یا سرمایه‌گذاری مشترک آگهی شده است.

وی در خصوص مشوق‌های دولتی برای جلب و جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران، خاطرنشان کرد: ایمیدرو هزینه‌هایی را که در موضوع اکتشاف داشته است، از سرمایه‌گذاران دریافت نمی‌کند و همچنین بخش خصوصی می‌تواند آنچه را که به عنوان سهم ۲۰ درصدی ایمیدرو مطرح است پس از دریافت پروانه اکتشاف در بلندمدت خریداری کرده و مالک ۱۰۰ درصدی معادن شود.

کرباسیان با اشاره به روند رو به رشد حرکت‌های اکتشاف معدن در یک سال و نیم گذشته، از برنامه‌ریزی برای برگزاری کارگروهی مشترک بین ایمیدرو، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی برای هماهنگی‌های بیشتر در این زمینه خبر داد.

پیشتر این مقام مسئول در خصوص دستاوردهای دولت یازدهم در بخش معدن تصریح کرد: این دولت موفق شد در حوزه اکتشاف نزدیک به ۲٫۵ برابر تاریخ معدن ایران اقدام کند، به گونه‌ای که طی ۸۰ سال گذشته کل اکتشاف در حوزه معدن حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع بود اما از سال ۹۳ تا امروز بیش از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف شد.

وی افزود: حاصل این اکتشافات، افزایش ذخایر مواد معدنی است؛ به طوری که در سنگان، با اکتشافات صورت گرفته ذخیره معدن سنگ آهن از ۹۰۰ میلیون تن به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی رسید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون وزیر صنعت در پایان تاکید کرد: در بخش طلا در زرشوران، ۸۰ تن ذخیره قطعی به ۱۱۰ تن رسید. در سیستان و بلوچستان و فلات مرکزی نیز ۳۰ تا ۴۰ تن طلا اکتشاف شده و در عناصر نادر خاکی نیز ظرفیت از ۳۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافت.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا