کد خبر:59133
پ
مهدی
رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد:

ابعاد منطقی و حمایت از تولید داخلی ماشین‌آلات معدنی

لحاظ کردن ابعاد منطقی و اقتصادی در حمایت از تولید داخلی ماشین‌آلات معدنی ضروری است تا قیمت تمام‌شده مناسب و قابل رقابت باشد.

لحاظ کردن ابعاد منطقی و اقتصادی در حمایت از تولید داخلی ماشین‌آلات معدنی ضروری است تا قیمت تمام‌شده مناسب و قابل رقابت باشد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست با واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی با تاکید بر حمایت از تولید داخلی گفت: در تامین ماشین‌آلات معدنی، حمایت از تولید داخلی، تکلیفی است که همه باید انجام دهیم اما باید ابعاد منطقی و اقتصادی آن را در نظر گیریم تا محصول تولیدی دارای قیمت تمام شده مناسب و قابل رقابت باشد.

 مهدی کرباسیان در نشستی که با حضور تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: می‌توان در یک بازه زمانی ۳ ساله با شرکت‌های معتبر تولیدکننده ماشین‌آلات معدنی برای واردات و احداث خط تولید ماشین‌آلات معدنی به توافق رسید تا پس از مدت تعیین شده، محصولات با کیفیت در داخل کشور تولید شود.

وی با تاکید بر حمایت از تولید داخلی ادامه داد: با ورود به مرحله استخراج و فرآوری، تامین ماشین‌آلات معدنی مناسب جزو اولویت‌های این حوزه است و باید تعهد خود را در این زمینه انجام دهیم.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر حمایت از تولید داخلی با بیان اینکه حمایت از تولید داخلی جزو باورهای ملی بوده و جزو افتخارات ما به شمار می‌رود، گفت: موضوع تولید ملی در کشور در برخی محصولات به گونه‌ای شده که در منطقه می‌توانیم حرف برای گفتن داشته باشیم. اما برخی محصولات به دلیل اینکه قیمت تمام شده بالایی داشته، نتوانستیم در بازار رقابت کنیم.

 

وی با تاکید بر حمایت از تولید داخلی ادامه داد: اینکه همچون دهه ۶۰، صفر تا ۱۰۰ همه کالاها را در داخل بسازیم منطقی به نظر نمی‌رسد و باید به تولید اقتصادی فکر کنیم. اجرای تفکر صددرصدی تولید کشاورزی بود که موجب شد اغلب آب‌های زیرزمینی را وارد فرآیند کشاورزی کنیم و درنتیجه سهم نسل آینده را به حداقل برسانیم.

کرباسیان در نشست با واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی تصریح کرد: در بحث تامین ماشین‌آلات معدنی، حمایت از تولید داخلی، تکلیفی است که همه باید انجام دهیم. اما باید ابعاد منطقی و اقتصادی آن را در نظر گیریم تا محصول تولیدی دارای قیمت تمام شده مناسب و قابل رقابت باشد.

وی با تاکید بر حمایت از تولید داخلی افزود: با توجه به اینکه امکان تامین مالی برای خرید ماشین‌آلات معدنی توسط پیمانکاران سخت است، باید از طریق بانک‌ها، صندوق توسعه ملی و غیره این موضوع حل شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست با واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی بیان داشت: باید با همدلی بین تولید‌کنندگان و واردکنندگان، ماشین‌آلات معدنی مورد نیاز بخش معدن را تامین کنیم.

به گفته وی، با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی و نیز اهمیت دولت دوازدهم و وزیر صنعت، معدن و تجارت به بحث معدن، پس از برنامه اکتشاف (که تاکنون ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع انجام شده و محدوده‌های جدیدی حاصل شده است)، استخراج و فرآوری مواد معدنی اولویت می یابد.

 

 

ایمیدرو فاینانس

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن گفت: ایمیدرو با فاینانس ۵۰۰ میلیون دلار برای تامین ماشین‌آلات ورود کند. با این میزان اعتبار می‌توان برای سال نخست بخشی از ماشین‌آلات مورد نیاز را تامین کرد.

 

 

نگرانی‌های تامین

احمد شیرخانی، عضو انجمن تامین‌کنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات معدنی در این نشست گفت: در حال حاضر توانسته‌ایم برندهای معتبر تولیدکننده ماشین‌آلات را به کشور برگرداندیم که با خود فاینانس، گارانتی و غیره آورده است اما متاسفانه مدتی است سایت ثبت سفارش بسته شده است.

وی ادامه داد: این مساله اعتبار ما را دچار چالش کرده است که امیدواریم این موضوع مرتفع شود.

حمیدرضا امیریان، دبیر کمیته پیمانکاران معدنی خانه معدن ایران، با بیان اینکه حسن دقت آقای کرباسیان در زمینه رفع مشکل تامین ماشین‌آلات معدنی ما را دلگرم می‌کند، گفت: مساله اصلی ما برای تامین ماشین‌آلات معدنی، فاینانس است و نگران ثبت سفارش نیستیم.

غلامرضا داودی‌فر، مدیر بازاریابی و فروش شرکت هپکو گفت: این شرکت در شرایط جنگ که از نظر تجهیزات نظامی ضعف داشتیم، تقویت شد. مدتی با شرکت کوماتسو در تولید ماشین‌آلات فعالیت می‌کردیم که متاسفانه در اوایل تحریم این شرکت ما را ترک کرد.

وی ادامه داد: برخی شرکت‌های خارجی قابل اعتماد نیستند. باید نگاهی به انتقال تکنولوژی به کشور داشته باشیم و در برنامه هایی که برای تامین ماشین آلات مطرح می شود، موضوع واردات را یکطرفه نبینیم.

محمد علی امین زاده، عضو انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی در این نشست گفت: تولید در ایران با سرمایه‌گذاری کم، اشتغال‌زایی بالایی دارد و در کوتاه مدت سرمایه هزینه شده بر می‌گردد ما با داشتن دانش بومی و نیروی کار ارزان می‌توانیم ماشین‌آلاتی با قیمت تمام‌شده کمتر تولید کنیم.

وی ادامه داد: مشکل فعلی نبود نقدینگی است.

امین پورزاد، عضو انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی گفت: تولید خوب است اما با امتیازاتی که به تولیدکننده داده می‌شود، امکان رقابتی وجود نخواهد داشت.

محمد فاطمی، عضو انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی با اشاره به آمار تولید برخی کشورهای تولیدکننده ماشین‌آلات معدنی، گفت: نیاز کشور ما به ماشین‌آلات معدنی آنقدر نیست که برای تولیدکنندگان تاثیر‌گذار باشد. در واقع بازار ما یک درصد تولیدات این کشورهاست.

 

 

سیاست‌های بلند مدت

وی ادامه داد: اگر سیاست‌های بلندمدت داشته باشیم، ما واردکنندگان سفرای ایمیدرو هستیم و می‌توانیم ارزان‌ترین و باکیفیت‌ترین ماشین‌آلات را وارد کنیم.

مازیار رستم نژاد، عضو دیگر انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی گفت: با تولید ماشین‌آلات در داخل، ارزش افزوده ایجاد می‌شود و قابل رقابت با ماشین‌آلات خارجی است و این نیازمند حمایت ایمیدرو و خانه معدن برای تولید است.

امیر صباغ، مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو گفت: با توجه به شرایط، نمی‌توان برای واردات برنامه‌ریزی کرد. باید میزان نیاز به ماشین‌آلات شناسایی شود و سپس مناقصه بین‌المللی برای واردات و نیز احداث خط تولید ماشین‌آلات معدنی برگزار کرد. نظیر آنچه برای خودروی پژو اتفاق افتاد.

عباس رنجبر، مدیر زیرساخت ایمیدرو بیان داشت: معتقدیم ماشین آلات معدنی فرسوده است و با توجه به اینکه در برنامه ششم بیش از یک میلیارد تن عملیات مواد معدنی خواهیم داشت، باید گذشته را آسیب‌شناسی کنیم و برای آینده و تامین ماشین‌آلات نو برنامه داشته باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، هوشنگ گودرزی، نایب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی تصریح کرد: حضور خارجی‌ها در کنار تولیدکنندگان داخلی برای ارتقای تولید نیاز است و باید کمک کنیم تا شرکت‌های تولیدکننده ماشین‌آلات خارجی حضور مناسب داشته باشند و کمک کنیم تا در یک بازه زمانی مناسب تولید مطلوبی داشته باشیم.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۳

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایمیدرو
ارسال دیدگاه