کد خبر:59321
پ
دوایی
معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات تاکید کرد:

ضرورت نگاه منصفانه به مقوله بیت‌کوین

معاون فناوری وزارت ارتباطات، با اشاره به اینکه از حدود یک سال پیش در حال تحقیق راجع به بیت‌کوین است، بر ضرورت نگاه منصفانه به این مقوله تاکید کرد.

معاون فناوری وزارت ارتباطات، با اشاره به اینکه از حدود یک سال پیش در حال تحقیق راجع به بیت‌کوین است، بر ضرورت نگاه منصفانه به این مقوله تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ضرورت نگاه منصفانه به مقوله بیت‌کوین بیان کرد که حدود یک سال است که در بستر نرم‌افزار بلاکچین این موضوع در حال تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات است و هماهنگی‌های بین‌المللی و افزایش سواد برای این موضوع مورد پیگیری قرار گرفته است.

امیرحسین دوایی در پنجمین همایش مدیران فناوری اطلاعات کشور، با اشاره به اهمیت مزایای استفاده از بیت کوین‌ها، بیان کرد: بیت‌کوین می‌تواند عاملی مناسب در حوزه نشر اطلاعات باشد، بدین صورت که اگر کسی اطلاعات را تغییر یا دستکاری در آن کند قابل استفاده نباشد و یا اگر کاری انجام شد پول برای فرد واریز شود.

وی ادامه داد: برای مثال بعد از انجام پروژه‌ای می‌توان در صورت تایید پروژه به صورت اتوماتیک پول برای فرد واریز شود و دیگر نیازی به تایید و مشکلات بانکی که امروزه با آن سر وکار دارید وجود نداشته باشد.

دوایی با بیان اینکه بستر بلاکچین که مبنای حرف‌های رمزنگاری شده است، می‌تواند به علم و دانش کمک کند، گفت: بستر بلاکچین ساختار زنجیره‌ای دارد که در معروف‌ترین ارز رمزنگاری شده دنیا یعنی بیت‌کوین استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: موضوع مهم این است که بیت‌کوین هم اکنون در موضوعات مختلف مانند موضوعات محیط زیستی و بحران‌ها کمک می‌کند و این مساله باعث می‌شود تا زمانی که تراکنش بیت‌کوین بالا برود مصرف انرژی نیز افزایش پیدا می‌کند.

معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت نگاه منصفانه با مقوله بیت‌کوین‌ها اظهار کرد: حدود یک سال است که در بستر نرم‌افزار بلاکچین در حال تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات است و هماهنگی‌های بین‌المللی و افزایش سواد برای این موضوع مورد پیگیری قرار گرفته است.

دوایی گفت: حتی اگر یک نفر پیدا شود و بگوید بیت‌کوین عامل پولشویی است روی مردم تاثیر می‌گذارد و برای آن جبهه می‌گیرند و حتی اگر یک نفر با دید مثبت بدون در نظر گرفتن تحصیلات به آن نگاه کند مشکل‌زا است باید با دید منصفانه به مساله بیت‌کوین و استفاده آن در ایران نگاه کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه در سال‌های اخیر رتبه‌بندی‌ها در دانشگاه‌ها بر اساس شاخص‌های اولیه مانند تعداد مقالات و ارجاعات بوده است گفت:  پدیده علم و دانش بر اساس اعتماد است و افزایش و کاهش داده‌‌ها در خروجی موضوعات علمی مانند مقالات علمی و پایان‌نامه‌ها باعث از بین رفتن اعتماد می‌شود. هم‌اکنون در دنیا ۳۰ دانشگاه اول بر اساس معیارهای نوین علمی انتخاب می‌شوند و بقیه دانشگاه‌ها بر اساس تعداد مقالات رتبه‌بندی می‌شوند که موضوع مهمی است چرا که تولید مقالات و محاسبه آن بر اساس تعداد برای رتبه‌بندی معیار درستی نیست.

معاون فناوری‌ و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: در پایان گفت: در ایران تولید علم بر اساس مقالات باعث ارتقا و جهش کشور شد اما همین امروز افرادی که موضوع افزایش تعداد مقالات را مطرح کرده بودند به سراغ معیارهای دیگری رفتند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بیت‌کوین در واقع نوعی ارز دیجیتال است که بر بستر بلاک‌چین‌ها و بر پایه شبکه همتا به همتا، امضای دیجیتال و اثبات دانایی صفر طراحی شده است که به کاربران امکان می‌دهد تا بدون هیچ واسطه‌ای، انتقال پول غیرقابل بازگشت را ضمن ناشناس بودن انجام دهند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایسنا
ارسال دیدگاه