کد خبر:59172
پ
چادر
مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی چادرملو:

شرکت چادرملو به دنبال اجرای سه طرح بزرگ فولاد است

مدیرعامل شرکت چادرملو از تلاش این مجموعه برای اجرای سه طرح بزرگ سنگ آهن و فولاد خبر داد و بر لزوم تداوم تولید سنگ آهن و کنسانتره تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت چادرملو از تلاش این مجموعه برای اجرای سه طرح بزرگ سنگ آهن و فولاد خبر داد بر لزوم تداوم تولید سنگ آهن و کنسانتره تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، محمود نوریان در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به روند رو به توسعه این شرکت از اجرای سه طرح بزرگ سنگ آهن و فولاد خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ذخیره باقیمانده معدن سنگ آهن فعلی شرکت و ضرورت حاصله در راستای تامین پایدار سنگ آهن و استمرار تولید کنسانتره در بلندمدت، پس از پیگیری‌های بسیار در طول ۱۲ سال، مجوز اولیه استفاده از ذخیره سنگ آهن آنومالی D۱۹ با ذخیره تقریبی ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تن و در نزدیکی معدن فعلی برای شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن مرکزی ایران صادر شده و در همین راستا شرکت معدنی و اکتشافی دشت یوز دره انجیر در سال ۱۳۹۵ تاسیس شده است.

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ذخیره اشاره شده، موجب پایداری تولید کنسانتره در بلندمدت شده و از این بابت، سهم مهمی در تامین مواد اولیه تولید فولاد را به خود اختصاص خواهد داد، افزود: پیگیری‌ها و نشست‌های متعددی با کارشناسان سازمان محیط زیست انجام شده و به زودی با دریافت مجوز نهایی، اقدامات اولیه برای بهره‌برداری از این معدن سنگ آهن آغاز می‌شود.

موفقیت در جذب فاینانس بهره‌برداری از کارخانه گندله‌سازی را چهار ساله پایان می‌دهد.

نوریان، دومین طرح مهم این شرکت را پروژه احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت چهار میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح با برآورد سرمایه‌گذاری بالغ بر ۷ هزار و ۱۷۷ میلیارد ریال در دست مطالعه است و برای تامین منابع نقدینگی اجرای این طرح، استفاده از فاینانس خارجی پیش‌بینی شده و در این رابطه مذاکراتی هم به عمل آمده و در صورت توفیق در جذب فاینانس، این پروژه در بازه زمانی چهار ساله اجرا خواهد شد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت ۱.۲ میلیون تن در سال را از دیگر برنامه‌های این شرکت اعلام کرد و بیان داشت: ساخت این واحد فولادی نیز با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال در دست مطالعه است و برای تامین نقدینگی اجرای این طرح نیز، استفاده از منابع داخلی شرکت و سایر منابع پیش‌بینی شده و طبق برنامه‌ریزی‌های اولیه، این طرح در بازه زمانی سه ساله اجرا خواهد شد.

 

طرح‌های به بهره‌برداری رسیده در سال ۱۳۹۵

نوریان با برشمردن برخی فعالیت‌های رو به رشد شرکت چادرملو افزود: در سال ۱۳۹۵ مطابق روال سال‌های قبل، پروژه‌های مطالعاتی، تحقیقـاتی و پژوهشی بـا هدف کـاهش مصـارف و هزینه‌ها، بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی، استفاده از فن‌آوری‌های جدید و انجام اصلاحات در خطوط تولید کماکان در دستور کار قرار گرفت به نحوی که تنها در این سال بالغ بر ۷۸۵ قلم قطعات و لوازم مصرفی واحدهای تولیدی در داخل کشور بومی‌سازی شد و تاکنون ۱۰ هزار و ۱۹۵ قلم قطعات و لوازم یدکی از منابع داخلی تأمین و جایگزین قطعات مشابه ساخت خارج شده است.

وی، کاهش مداوم مصرف انرژی (برق، آب و گاز) در مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو، نسبت به پیش‌بینی‌های انجام شده را از جمله اقدامات مثبت شرکت عنوان کرد و در مورد طرح‌های به بهره‌برداری رسیده چادرملو بیان کرد: در اردیبهشت سال گذشته بهره‌برداری از واحد بخار نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی مجتمع صنعتی چادرملو در اردکان یزد آغاز شد و در حال حاضر با تمام ظرفیت (شامل دو واحد گازی و یک واحد بخار) در حال کار است و برق تولیدی را به مدار شبکه برق سراسری انتقال می‌دهد.

 

آغاز بهره‌برداری آزمایشی از کارخانه تولید شمش فولاد چادرملو از بهمن ماه

نوریان تصریح کرد: همچنین بهره‌برداری آزمایشی از کارخانه تولید شمش فولاد چادرملو با ظرفیت یک میلیون تن قابل ارتقاء تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن با تولید اولین شمش فولاد در بهمن ماه آغاز شد.

مدیرعامل مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو، طرح‌های در دست تکمیل این شرکت را شامل طـرح احداث کارخانه احیاء مستقیم (آهن اسفنجی) با ظرفیت یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن در سال و طرح تأمین آب از محل اجرای شبکه فاضلاب شهرستان اردکان با ظرفیت تصفیه ۲.۹ میلیون مترمکعب در سال عنوان کرد.

نوریان از سرمایه‌گذاری شرکت چادرملو در شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه به میزان ۶۵ درصد با هدف تکمیل زنجیره تولید خبر داد و افزود: بهره‌برداری از واحد نورد این شرکت با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن انواع میلگرد از اواخر سال گذشته آغاز شده و ساخت واحد فولاد این مجموعه نیز با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن شمش فولاد، هم اکنون در حال اجراست.

 

مشارکت ۲۲.۲۲ درصدی شرکت چادرملو در تامین و انتقال آب خلیج فارس

وی، مشارکت در طرح تأمین و انتقال آب خلیج فارس به مناطق مرکزی ایران را هم یکی از سرمایه‌گذاری‌های مهم و زیربنایی شرکت چادرملو عنوان کرد و گفت: در اجرایِ مصوبه مورخ ۱۲ مردادماه سال ۱۳۹۲ هیئت مدیرهِ شرکت مقرر شد، شرکت چادرملو با خرید ۲۰ درصد سهام شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس، برای اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به صنایع معدنی کشور از جمله چادرملو مشارکت کند که در حال حاضر میزان این مشارکت معادل ۲۲.۲۲ درصد است و امیدواریم با اجرای آن، بخش زیادی از مشکل کمبود آب صنایع بزرگ واقع در مسیر این خط انتقال از بندرعباس تا یزد برطرف شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مدیر عامل شرکت چادرملو در پایان با مثبت ارزیابی کردن عملکرد برنامه تولیدی شرکت گفت: در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۰ میلیون و ۵ هزار تن کنسـانتره سنگ آهن، ۴۹۶ هزار تن سنگ آهن دانه بندی و ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تن گندله تولید شده که فراتر از برنامه پیش بینی بوده است.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
مهر