اخبار برگزیده

کد خبر:59097
پ
سکه

حراج سکه به منظور از بین بردن حباب قیمتی

حراج سکه تهام بهار آزادی و نیم سکه در شعبه کارگشایی بانک ملی دو ساعت به طول انجامید و بازار سکه تحت تاثیر آن افت جزئی قیمت را تجربه کرد.

حراج سکه تهام بهار آزادی و نیم سکه در شعبه کارگشایی بانک ملی به منظور از بین بردن حباب قیمتی ، دو ساعت به طول انجامید و بازار سکه تحت تاثیر آن افت جزئی قیمت را تجربه کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، حراج سکه تهام بهار آزادی و نیم سکه ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز شنبه، چهارم آذرماه، در شعبه کارگشایی بانک ملی آغاز شد تا حباب قیمتی این کالا از بین برود، بازار سکه تحت تاثیر آن افت قیمت را تجربه کرد.

این مزایده حدود ۲ ساعت به طول انجامید و ۲۲۰۰ قطعه مسکوک طلا شامل ۸۴۰ قطعه نیم سکه و ۱۳۶۰ قطعه سکه تمام (طرح امامی) در نخستین روز حراج سکه به فروش رفت.

این اقدام که با هدف متعادل‌سازی قیمت و از بین بردن حباب قیمتی در بازار از سوی بانک مرکزی کلید خورده است، تا اطلاع بعدی روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه هر هفته برگزار می‌شود.

به سبب تعطیلی دوشنبه قرار است، پنجم آذر، دومین حراجی برگزار شود.

با وجود این که اقدام بانک مرکزی در جهت واقعی کردن قیمت سکه و از بین بردن حباب قیمتی است، برخی از فعالان بازار دخالت در کار بازار را مخل عملکرد طبیعی آن می‌دانند.

سکه‌های تمام و نیم سکه در ۲بسته ۲۰ و ۱۰۰ تایی عرضه شد و خریداران باید ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده حین خرید پرداخت می‌کردند.

هر بسته نیم سکه ۲۰ تایی در محدوده ۱۲۸ میلیون ریال (بدون مالیات) خریداری می شد و بسته ۲۰ تایی تمام سکه نیز حدود ۲۵۷ میلیون ریال به فروش می رفت.

در دقایق پایانی حراجی قیمت معاملاتی بسته ۲۰ تایی نیم سکه ۱۲۶ میلیون ریال کاهش یافت و قیمت بسته ۲۰ تایی سکه تمام نیز به ۲۵۵ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال رسید.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بنابراین در روز نخست، قیمت خرید مسکوکات طلا در حراجی نزدیک به قیمت‌های بازار آزاد بود اما انتظار می‌رود با تداوم برگزاری حراجی در روزها و هفته‌های آینده این حباب قیمتی شکسته شود.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
اخبار صنایع
ارسال دیدگاه