کد خبر:59160
پ
خود

مهلت خودروسازان برای انطباق با استانداردهای جدید

رئیس سازمان استاندارد مهلت انطباق خودروسازان با استاندارهای جدید را بلا‌تغییر می‌داند، اما برخی معتقدند که دولت با توجه به شرایط این فرصت را تمدید می‌کند.

رئیس سازمان استاندارد مهلت انطباق خودروسازان با استاندارهای جدید را بلا‌تغییر می‌داند، اما برخی کارشناسان معتقدند که دولت با توجه به شرایط این فرصت را تمدید می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، در حالی که آخرین مهلت برای تطبیق با استانداردهای جدید دی ماه ۹۷ مقرر شده و رئیس سازمان استاندارد اعلام کرده که هیچ‌گونه فرصت دیگری به خودروسازان داده نخواهد شد، یکی از کارشناسان صنعت خودرو معتقد است که با توجه به شرایط موجود در تولید ، پیش‌بینی می‌شود دولت فرصت بیشتری را برای ارتقاء استانداردها به خودروسازان دهد.

شهرام آزادی در گفتگو با خبرنگاران با توجه به افزایش الزامات استانداردی در تولید خودروسازان ، اظهار داشت: به جهت افزایش استانداردها انتظار می‌رود حجم تغییرات در برخی از تولیدات داخلی به میزانی باشد که در سال آینده برخی از تولیدات داخلی نیز بالاجبار از جریان تولید حذف شوند.

وی با اشاره به اینکه اجرای الزامات جدید استانداردی نیازمند تغییر و بازنگری در طراحی محصولات داخلی است افزود: البته در برخی از محصولات داخلی امکان بازنگری در طراحی برای اجرای استاندارد جدید فراهم است اما در تعدادی از تولیدات نیز نیازمند تغییرات اساسی هستیم.

به گفته وی اجرای برخی از تغییرات اساسی نیازمند سرمایه‌گذاری در خطوط و ابزار تولید است که مسلما هزینه آن اقتصادی نخواهد بود.

وی همچنین تحقق الزامات جدید را نیازمند سرمایه‌گذاری در صنعت قطعه‌سازی کشور دانست و گفت: تحقق الزامات استانداردی و توسعه کیفی قطعه‌سازان مستلزم سرمایه‌گذاری است که مطمئنا این جریان در مشارکت قطعه‌سازان و تشکیل جوینت ونچر با همتایان معتبر بین‌المللی فراهم خواهد شد.

وی توسعه تولید خودروهای جدید را راهکاری برای تحقق الزامات استانداردی  جدید ذکر کرد و افزود: توسعه تولید محصولات جدید نیازمند تقویت مراکز آرندی در شرکت‌های خودروسازی است.

به گفته وی برای اجرای الزامات استانداردهای جدید خودرویی علاوه بر سرمایه‌گذاری در صنعت قطعه‌سازی و توسعه تولید خودروهای جدید، نیازمند تعامل با شرکت‌های خارجی نیز هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی همچنین بر لزوم تولید خودروهای تحت لیسانس با برند خارجی تاکید کرد و اظهار داشت: البته نوع تعامل‌ها باید به نحوی باشد که انتقال تکنولوژی در هنگام تولید این خودروها صورت گیرد تا به تدریج شاهد افزایش تولید خودروهای جدید در کشور باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، این کارشناس صنعت خودرو در پایان خاطر نشان کرد: چنانچه به صورت هماهنگ این راهکارها عملی شوند می‌تواند شاهد توسعه تولید خودروهای جدید و دستیابی به استانداردهای جدید خودرویی خواهیم بود.

 

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۳

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
خبر خودرو
ارسال دیدگاه