کد خبر:59009
پ
جمعیت

نیمی از جمعیت کشور در تولید ناخالص ملی نقش ندارند

گزارش ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که تقریبا نیمی از جمعیت کشور علیرغم داشتن توانایی کار نمی‌کنند و نقشی در تولید ناخالص ملی ندارند.

گزارش ارائه‌شده از سوی مرکز آمار ایران حاکی از آن است که تقریبا نیمی از جمعیت کشور علیرغم داشتن توانایی کار نمی‌کنند و نقشی در تولید ناخالص ملی ندارند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مرکز آمار ایران اعلام کرد، به طور تقریب نیمی از جامعه ایران علیرغم داشتن توانایی کار نمی‌کنند، به طور تقریب ۳۹٫۵ میلیون نفر در مقابل جمعیت حدود ۸۰ میلیونی کشور به دلایل متفاوت در تولید ناخالص داخلی نقشی ندارند.

در نتایج سرشماری از نیروی کار سال ۱۳۹۵ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، از ۳۹ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۶۲۲ نفری که در جامعه در سال ۱۳۹۵ غیر فعال بودند،۲۰میلیون و ۴۲هزار و ۴۲۹ نفر به علت مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی تمایلی به پذیرش شغل ندارند.

علاوه براین، ۱۱میلیون و ۵۵۹هزار و ۴۹۲ نفر به دلیل اشتغال به تحصیل یا آموزش شاغل نیستند.

همچنین سه میلیون و ۱۲۳هزار و ۲۴۱ نفر از افرادی که شغلی احراز نکرده‌اند اعلام کرده‌اند که بی‌نیاز از انجام کار هستند.

به طور تقریب نیمی از جامعه ایران علیرغم داشتن توانایی کار نمی‌کنند، به طور تقریب  ۳۹٫۵میلیون نفر در مقابل جمعیت حدود ۸۰ میلیونی کشور به دلایل متفاوت در تولید ناخالص داخلی نقشی ندارند.

از سوی دیگر بیش از ۱۱٫۵ میلیون نفر در حال تحصیل هستند که پس از طی دوران یاد شده وارد بازار کار کشور می‌شوند.

همچنین نتایج نشان می‌دهد، ۷۴٫۶درصد از جمعیت غیر فعال در مناطق شهری کشور و ۲۵٫۴ درصد در مناطق روستایی زندگی می‌کنند.

مسئولیت‌های شخصی و اشتغال به تحصیل در مناطق شهری و روستایی بیشترین سهم در غیر فعال بودن را دارد.

همچنین بیش از ۵۰۰ هزار نفر اعلام کرده‌اند که از جستجوی شغل دلسرد و ناامید شده‌اند.

بازار کار کشور برای جذب نیرو مساعد نیست و هم‌اکنون بیش از ۳٫۱میلیون نفر بیکار دارد. نرخ بیکاری در کشور ۱۱٫۷درصد است که این نرخ برای مردان و زنان به ترتیب ۹٫۶ و ۲۰ درصد است.

همچنین نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ ساله ۲۷٫۳ درصد است که برای مردان جوان ۲۲٫۱ و زنان جوان۴۶٫۱درصد است.

بازار کار ایران از سه بعد اساسی دچار مشکل است. از سویی فرصت اشتغال برای جوانان کم است و از سوی دیگر بازار کار فرصت‌های شغلی برای حضور زنان ندارد و در نهایت خیل جمعیت بیکار کشور به طور عام دانش‌آموخته دانشگاهی هستند.

دانشگاه‌های کشور افراد را برای بازار کار آماده نمی‌کنند به طوری که بسیاری از شاغلان تحصیل‌کرده در رشته‌های تحصیلی غیر مرتبط کار می‌کنند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، نیمی از جمعیت کشور غیرفعال هستند در حالیکه بازار کار نمی‌تواند نیروی کار متقاضی شغل را جذب کند. اگر بازار کار کشور مساعد بود بی‌تردید بخش مهمی از جمعیت غیر‌فعال می‌توانستند وارد این بازار شوند و تردیدی نیست تا زمانی که تولیدی در کشور اتفاق نیفتد همواره شاهد این شرایط هستیم.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۵۰۴

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

ارسال دیدگاه