کد خبر:59039
پ
آخوندی
عباس آخوندی تاکید کرد

مدیریت ایمنی و لزوم حرکت به سمت مدیریت هوشمند

وزیر راه و شهرسازی در سمینار برنامه‌های مدیریت ایمنی راه از لزوم حرکت از مدیریت مکانیکی به سمت مدیریت هوشمند خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی در سمینار برنامه‌های مدیریت ایمنی راه از لزوم حرکت از مدیریت مکانیکی به سمت مدیریت هوشمند خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نیاز داریم ساختارها را در ایران مورد تجدیدنظر قرار دهیم گفت: وقتی مجبور می‌شویم که ساختار مدیریت را به سمت جاده‌های هوشمند تغییر دهیم و اساساً برویم به سمت اینکه روش مدیریت را از مدیریت مکانیکی به مدیریت هوشمند جاده‌ها ببریم، این سطح و روش دیگری از مدیریت است.

عباس آخوندی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با محور سیاست‌های بهبود ایمنی ترافیک و جهت‌گیری آتی اظهار داشت: در موقعیت سختی قرار داریم، تعداد زیادی از هم‌وطنان ما در کرمانشاه درگیر فاجعه زلزله هستند و تمام جان و روان مردم ایران متوجه هم‌وطنان است.

وی گفت: امیدواریم در یاری‌رساندن به مردم زلزله‌زده تا به بهترین وجه زندگی خود را بازآفرینی کنند و ما مجدد شاهد شادمانی و  این عزیزان باشیم.

وی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با اشاره به موضوع ایمنی راه‌ها در کشور بیان داشت: ایمنی یک موضوع جهانی است و در تمام دنیا موضوع مطرحی است و ما در ایران نیز با آن درگیر هستیم.

آخوندی گفت: به‌طوری‌ که ۱.۳ میلیون کشته و ۲۰ تا ۵۰ میلیون کشته در سال در سطح جاده‌های جهان رقم کوچکی نیست که افکار عمومی جهانی بتواند به‌سادگی از کنار آن بگذرد به همین خاطر دهه اقدام توسط سازمان ملل اعلام شد.

وزیر راه و شهرسازی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) افزود: خوشبختانه در کشور ما به این موضوع به‌موقع توجه شده و راهبردهای ایمنی راه‌ها بر اساس همین یافته‌های جهانی تنظیم‌شده و به تصویب رسیده است و تمام همکاران ما در وزارتخانه‌های مختلف در همین ۵ راهبرد اصلی در مورد مدیریت جاده‌ها، خودروهای ایمن‌تر، کاربران ایمن‌تر و بحث اعمال قانون و همچنین اقدامات امدادی فعالیت می‌کنند.

آخوندی با بیان اینکه کمیسیون ایمنی راه‌های کشور به‌طور مرتب در ماه تشکیل می‌شود تا تصمیمات لازم اتخاذ شود گفت: در این دوره بیشترین هماهنگی در سطح دستگاه‌های عضو کمیسیون ایمنی راه‌های کشور تجربه شده است؛ اما صرف‌نظر از اعلام ارقام تکراری،‌ به لحاظ ساختاری ۵ راهبرد اساسی و سیاست‌های عملیاتی توسط همکاران ما تنظیم‌شده و در کمیسیون ایمنی راه‌ها در قالب ۸۰۰ اقدام تصویب شده است که باید در سیستم کنترل پروژه بسیار دقیق و با یک هماهنگی اجرا شوند.

 

ساختار مدیریت

این عضو کابینه دولت دوازدهم در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) تصریح کرد: با ورود در هریک از محورهای راهبردی اصلی، در دو سطح ساختاری و رفتاری- آیین‌نامه‌ای امکان ورود وجود دارد.

وزیر راه تاکید کرد: در موقعیتی قرار گرفته‌ایم که نیاز داریم وارد سطح ساختاری شویم که اساساً ساختارها را در ایران مورد تجدیدنظر قرار دهیم و اگر موفق به انجام این کار نشویم میزان موفقیت ما را محدود می‌کند.

وی ادامه داد: به‌طور مثال در مدیریت ایمن‌تر جاده‌ها وقتی می‌خواهیم این مسئله را مطرح کنیم با سیستم‌های راهداری، علائم و سازمان راهداری و پلیس دست به کنترل و مدیریت جاده‌ها می‌زنیم که در حدود ۲۵۰ هزار کیلومتر است؛ اما وقتی مجبور می‌شویم که ساختار مدیریت را به سمت جاده‌های هوشمند تغییر دهیم و اساساً برویم به سمت اینکه روش مدیریت را از مدیریت مکانیکی به مدیریت هوشمند جاده‌ها ببریم، این سطح دیگری از مدیریت است و یک روش دیگری از مدیریت است.

 

مدیریت سنتی

آخوندی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) یادآور شد: البته گفتن آن ساده اما عمل کردن به آن بسیار پیچیده است که بخواهیم یک مدیریت سنتی را تبدیل به یک مدیریت کاملاً هوشمند و پیشرفته از طراحی سیستم‌، نصب تجهیزات، اعم از دوربین‌ها و سیستم توزین در حرکت هوشمند و سیستم‌های یکپارچه کردن سازمان راهداری با پلیس و سیستم‌های امدادی یک کار بسیار بزرگ و مهمی است. هم از جهت سطح دانش فنی و هم از جهت سرمایه‌گذاری ریالی و هم از جهت آموزش کار و هم از جهت سطح هماهنگی‌ها،‌ اما چاره‌ای جز مدیریت هوشمند جاده‌ها نداریم.

وی افزود: زمانی که ۲ میلیون خودرو و حدود ۵۰ هزار کیلومتر جاده در کشور وجود داشت. یک سطحی از مدیریت را نیاز داشتیم اما الآن با وجود حدود ۲۰ میلیون خودرو با ۲۵۰ هزار کیلومتر جاده سطح دیگری از مدیریت را نیاز داریم. به این میزان خودرو در کشور سالانه ۱.۲ میلیون خودرو اضافه می‌شود؛ و تصور اینکه ۱۰ سال دیگر حدود ۳۰ میلیون خودرو در جاده‌های بسیار بیشتر در کشور تردد کنند، قاعدتاً نیاز بسیار مهمی به مدیریت هوشمند جاده‌ها پیدا می‌کنیم.

 

افزایش ایمنی جاده‌ها

وزیر راه و شهرسازی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با بیان اینکه همین مقوله در حوزه خودرو نیز وجود دارد گفت: زمانی با دو میلیون خودرو یک درجه‌ای از ایمنی را انتظار داریم اما وقتی به ۸۰ میلیون نفر جمعیت با ۲۰ میلیون خودرو دست می‌یابیم باید تحولات دیگری در سطح استاندارد خودروها رخ دهد. این موضوع قابل‌بحث است که ما برای افزایش ایمنی جاده‌ها در کنار اقداماتی که پیش‌بینی‌شده است چه اتفاقاتی برای تحولات ساختاری نیاز داریم؟

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌های کشور با اشاره به وجود همین مبحث در مورد سیستم‌های امداد و نجات بیان داشت: در حال حاضر نیروهای امداد و نجات بسیار خوب و ورزیده‌ای داریم که به هنگام حوادث به کمک مردم می‌آیند اما هنوز نمی‌توانیم بگوییم که یک سیستم امداد و نجات یکپارچه بین پلیس، هلال‌احمر، بهداشت و درمان و راهداری به‌صورت یکپارچه عمل کند.

آخوندی گفت: یکپارچه کردن مدیریت امداد یک کار پیچیده و ساختاری است که وقتی بخواهد از سطح مرکز تا دورترین جاده بخواهد عمل شود یک اقدام پیچیده‌ای است که با یک دستورالعمل اجرایی نمی‌شود بلکه نیاز به طراحی و انواع ابزارهای مختلف و هماهنگی‌های مختلف به‌علاوه قانون‌گذاری و صدور آیین‌نامه دارد.

وی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با تأکید بر اینکه کشور در وضعیتی قرار دارد که نیاز به یک اقدام در راستای تحولات ساختاری داریم، ابراز داشت: همچنان که دبیر کل پیارک اشاره کرد،‌ وقتی وارد تحولات ساختاری می‌شویم داشتن یک اجماع،‌ راهبری و پشتیبانی ملی کار بسیار مهمی است و به‌طورقطع یک دستگاه دولتی نمی‌تواند آن را انجام دهد، بلکه کاری است که باید در بالاترین سطح ازجمله مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و دولت برای انجام تحولات ساختاری هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

 

وزیر راه و شهرسازی ضمن ابراز امیدواری نسبت به گفتگو‌های مکرر در کمیسیون ایمنی راه‌ها، مجلس و افکار عمومی گفت: امیدواریم سازمان صداوسیما به کمک این موضوع یعنی نیاز به یک تحول ساختاری در بحث ایمنی راه‌ها آید و آن را تبدیل به یک بحث ملی کند.

آخوندی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) با اشاره به بررسی‌های اخیر وزارت راه و شهرسازی در مورد دو رویکرد اصلی اظهار داشت: اولین مورد پیگیری پنج اقدام اساسی و تهیه برنامه اقدام است؛ اما وقتی موردبحث قرار گرفت مشخص شد که این پنج اقدام آخر کار باید در محیطی ادغام شود و آن محیط حمل‌ونقل ایران است.

 

حمل‌ونقل جاده‌ای و حمل‌ونقل ریلی

وی در سمینار سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت ایمنی راه مجمع جهانی راه (پیارک) ادامه داد: در میانه راه متوجه شدیم که به یک اتفاق بزرگ‌تری نیاز داریم.

آخوندی گفت: در حمل‌ونقل جاده‌ای سهم حمل‌ونقل عمومی و سهم حمل‌ونقل شخصی در ایران به‌شدت رو به افزایش است،‌ آیا یک راهبرد اساسی این نیست که اساساً دو اقدام ملی نیاز به‌اتفاق دارد؛ اول اینکه سهم حمل‌ونقل جاده‌ای نسبت به حمل‌ونقل ریلی کاهش یابد و دوم اینکه سهم حمل‌ونقل شخصی نسبت به حمل‌ونقل عمومی کاهش یابد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان خاطرنشان کرد: ممکن است این دو خیلی به ایمنی مربوط نباشند اما واقعیت این است که ایمنی در این بستر تحقق می‌یابد. ما تصور می‌کنیم هم چنان می‌توانیم بیش از حدود ۹۰ درصد سهم حمل‌ونقل بار را روی جاده داشته باشیم و حمل‌ونقل شخصی تا ۳۰ میلیون خودرو فزاینده باشد؟ و این می‌توانیم تصور کاهش تلفات رانندگی را داشته باشیم.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
پایگاه اطلاع‌رسانی دولت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید