کد خبر:59050
پ
شریعت

دیدار وزیر اقتصاد قطر با وزیر صنعت و معدن ایران

وزیر اقتصاد قطر و هیات تجاری همراه با وزیر صنعت کشورمان در ساختمان مرکزی وزارت صنعت و معدن دیدار و درباره افزایش حجم مبادلات گفتگو کرد.

وزیر اقتصاد قطر و هیات تجاری همراه با وزیر صنعت کشورمان در ساختمان مرکزی وزارت صنعت و معدن دیدار و درباره افزایش حجم مبادلات گفتگو کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، احمد بن جاسم بن محمد آل ثانیف وزیر اقتصاد قطر و هیئت تجاری و اقتصادی این کشور با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمعی از فعالان اقتصادی کشورمان در ساختمان مرکزی وزارت صمت دیدار کرد.

وزیر اقتصاد قطر پس از دیدار با وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان گفت: در این دیدار درباره افزایش حجم مبادلات و رفع موانع بحث و تبادل نظر کردیم.

احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی با اشاره به اینکه سفرش به تهران به دعوت آقای شریعتمداری صورت گرفته است از توسعه چشمگیر مراودات تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر خبر داد.

وی اهم واردات کشورش از جمهوری اسلامی ایران را محصولات غذایی و مصالح ساختمانی عنوان کرد و گفت: ایران نقش مهمی در رسیدن کالاهای ترکیه و جمهوری آذربایجان از مسیر زمینی دارد.

 

 حجم مبادلات ایران و قطر ۱۲۰ درصد رشد داشته است

وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به شرایط خاص حاکم بر منطقه و علاقه‌مندی طرف قطری بر توسعه مناسباتش با جمهوری اسلامی ایران گفت: طی چند ماه گذشته حجم مبادلات تجاری ایران و قطر ۱۲۰ درصد رشد داشته است.

محمد شریعتمداری پس از دیدار وزیر اقتصاد قطر از پیشنهاد دوحه بر رسیدن حجم مبادلات دو کشور به رقم پنج میلیارد دلاری خبر داد و گفت: در هفت ماه گذشته ارزش مجموعه صادرات ما ۹۷ میلیون دلار و در حوزه صدور خدمات فنی و مهندسی کمتر از یک میلیارد دلار بوده است.

وی زیرساخت‌های مناسب قطر را امکان مطلوبی برای استفاده ایران از این امکان برای توسعه مناسبات اقتصادی با جهان ارزیابی کرد و گفت: همکاری‌های مشترک در زمینه خدمات فنی مهندسی با توجه به این که قطر در سال ۲۰۲۲ میزبان یکی از مسابقات مهم بین‌المللی است می‌تواند حجم قابل ملاحظه‌ای از صادرات ما را به خود اختصاص دهند و مناسبات را به صورت تصاعدی رشد دهد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بر همین اساس به نظر می‌رسد می‌توانیم درباره صادرات محصولات و مصالح ساختمانی موجود در ایران بیشتر توجه کنیم که در همین باره نیز در نمایشگاه بین‌المللی اخیر در قطر بخش قابل ملاحظه‌ای از شرکت‌های ایرانی شرکت فعال داشتند و همین امر موجب تنظیم تفاهمنامه‌ها و قراردادها بین شرکت‌های مهم ایرانی و قطری شد.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
خبرگزاری صدا و سیما