اخبار برگزیده

کد خبر:58986
پ
جاده
در سمینار مجمع جهانی ایمنی راه‌ها مطرح شد

حداکثر سرعت مجاز در جاده‌ها کاهش می‌یابد

سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای پیشنهاد کاهش حداکثر سرعت مجاز در جاده‌های کشور را به کمیسیون ایمنی راه‌ها ارائه می‌کند.

معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بزودی پیشنهاد کاهش حداکثر سرعت مجاز در جاده‌های کشور را به کمیسیون ایمنی راه‌ها ارائه می‌کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، داوود کشاورزیان در سمینار مجمع جهانی ایمنی راه‌ها (پیارک) اظهار کرد: تلاش ما در سازمان راهداری این است که سقف سرعت مجاز را در همه راه‌ها ۱۰ کیلومتر کاهش دهیم. این طرح به زودی به کمیسیون ایمنی راه‌ها ارسال خواهد شد و براساس آن حداکثر سرعت مجاز در آزادراه ها به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت، در بزرگراه‌ها از ۱۱۰ به ۱۰۰، در جاده‌های اصلی از ۹۵ به ۸۵ و در جاده‌های فرعی از ۸۰ به ۷۰ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ایران با ۸۰ میلیون نفر جمعیت یک درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص دارد گفت: در حال حاضر ۲۱۵ هزار کیلومتر انواع راه در ایران داریم که ۱۳۰ هزار کیلومتر راه روستایی و ۸۵ هزار کیلومتر سایر راه‌ها محسوب می‌شوند که ۹۰ درصد آن‌ها آسفالته هستند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ میلیون خودرو و ۱۰ میلیون موتورسیکلت در راه‌های کشور تردد دارند ، ادامه داد: ۹۳ درصد جابجایی کالا و مسافر در کشور جاده‌ای ، ۵-۶ درصد ریلی و مابقی از طریق سایر گونه‌های حمل و نقل است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: سال گذشته ۱۶ هزار نفر کشته تصادفات رانندگی داشتیم که ۳۰ درصد درون شهری و بقیه برون شهری بودند. ضمن اینکه بخشی از این تعداد کشته‌ها در حاشیه شهرها فوت کردند که طبق تقسیمات کشوری جزء راه‌های برون شهری محسوب می‌شوند.

کشاورزیان با بیان اینکه ۱۰ سال قبل کشته‌های جاده‌ای ۲۷ هزار نفر بود که با فعالیت این سازمان و سایر دست‌اندرکاران حمل و نقل جاده‌ای مانند اورژانس، هلال احمر، پلیس راهور ناجا و … به ۱۶ هزار نفر در سال جاری کاهش یافت، تصریح کرد: در نظر داریم تا در ۱۰ سال آینده تعداد کشته‌های سوانح جاده‌ای را به زیر ۱۰ هزار نفر برسانیم این در حالی است که سالانه ۵-۶ درصد به تعداد خودروها افزوده می‌شود ولی خودروهای فرسوده و قدیمی از رده خارج نمی‌شود که با توجه به ارزان بودن سوخت در ایران، حجم تردد‌ها بالاست به گونه‌ای که روزانه ۷۵ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نقشه ایمنی راه‌های کشور در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آماده شده و در حال تصویب این نقشه راه در کمیسیون ایمنی راه‌ها هستیم.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان با تأکید بر اینکه آمار نشان می‌دهد تلفات جاده‌ای نسبت به سال‌های گذشته کاهش چندانی نداشته، تأکید کرد: در حال حاضر کاهش تلفات سوانح رانندگی به قسمت سخت آن رسیده است، تلاش ما در راهداری این است که سقف سرعت مجاز را در همه راهها ۱۰ کیلومتر کاهش دهیم. این طرح به‌زودی به کمیسیون ایمنی راه‌ها ارسال خواهد شد و براساس آن حداکثر سرعت مجاز در آزادراه ها به ۱۱۰ کیلومتر در ساعت، در بزرگراه از ۱۱۰ به ۱۰۰، در جاده‌های اصلی از ۹۵ به ۸۵ و در جاده‌های فرعی از ۸۰ به ۷۰ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد.

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۸۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
مهر