اخبار برگزیده

کد خبر:58872
پ
جهان۱
اسحاق جهانگیری خبر داد

نقش ایران در تعیین سیاست‌های توسعه سبد انرژی جهان

معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه چهارمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز، از نقش کلیدی ایران در تعیین سیاست‎ها برای توسعه صادرات گاز و سبد انرژی جهان خبر داد.

جمهوری اسلامی ایران بزرگترین ذخایر گازی دنیا را داراست و در تعیین سیاست‎ها برای توسعه صادرات گاز و سبد انرژی جهان جایگاه مهمی دارد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، معاون اول رئیس جمهوری که برای شرکت در چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به بولیوی سفر کرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در تعیین سیاست‎ها برای توسعه صادرات گاز و سبد انرژی جهان جایگاه مهمی دارد.

 

ایران بزرگترین ذخایر گازی دنیا را داراست

«اسحاق جهانگیری» پنجشنبه شب به وقت محلی (بامداد جمعه به وقت تهران) پس از اینکه هنگام ورود مورد استقبال ­­­­­وزیر امور خارجه بولیوی قرار گرفت، در جمع خبرنگاران افزود: ایران بزرگترین ذخایر گازی دنیا را داراست و از عناصر مهم مجمع کشورهای صادرکننده گاز محسوب می شود. 

 

وی با تاکید براهمیت عرضه، قیمت و امنیت گاز بیان کرد: سال‎ها پیش در تهران، کشورهای صادرکننده گاز با پیش بینی آینده این منبع انرژی، تصمیم به تشکیل مجمع گازی گرفتند و امروز بعد از گذشت چند سال این مجمع به مرکزی مهم برای تصمیم گیری در زمینه انرژی تبدیل شده است.

جهانگیری اضافه کرد: گاز طبیعی در بین حامل‎های انرژی فسیلی، پاک ترین و مهمتری انرژی است که نقش آن در آینده سبد انرژی جهان روبه رشد است.

وی با بیان اینکه آمریکای لاتین از اولویت های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، گفت :در حاشیه نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز با مقامهای دولت بولیوی و دیگر‎کشورها دیدار و گفت و گو خواهیم کرد.

 

معاون اول رئیس جمهوری ایران عصر جمعه به وقت تهران ­به نمایندگی از کشورمان در چهارمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادر کننده گاز سخنرانی خواهد کرد.

طرح تاسیس مجمع کشورهای صادرکننده گاز۱۰ بهمن ماه ۱۳۸۵ ­با پیشنهاد رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با «ایگور ایوانف» دبیر وقت شورای امنیت ملی روسیه و­ به منظور هماهنگی در تولید، صادرات و کنترل قیمت گاز طبیعی ­در جهان ­تاسیس شد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، کشورهای عضو این مجمع گازی، ­در مجموع­ بیش از ۷۰ درصد از ذخایر گازی و ­۴۲ درصد­ تولید گاز جهان را در اختیار دارند. کشورهای ایران، روسیه، مصر، ­الجزایر، بولیوی، گینه استوایی، لیبی، نیجریه، قطر، ­ترینیدادو توباگو، امارات و ونزوئلا ۱۲ عضو مجمع کشورهای صادر کننده گاز (GECF) هستند.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۸۵

کد اپراتور: ۳۱۴۶۵

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه