کد خبر:58804
پ
سفارش

سامانه ثبت سفارش خودرو باز می‌شود

مسئله واردات خودرو در فاصله زمانی نمایشگاه خودرو تا پایان آذرماه حل و فصل و سامانه ثبت سفارش خودرو باز می‌شود.

مسئله واردات خودرو در فاصله زمانی نمایشگاه خودرو تا پایان آذرماه حل و فصل و سامانه ثبت سفارش خودرو باز می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، با توجه به رویکرد وزارت صنعت و دولت و اظهارنظر برخی از اعضای کمیسیون اقتصادی دولت، مسئله واردات خودرو در فاصله زمانی نمایشگاه خودرو تا پایان آذرماه حل و فصل و سامانه ثبت سفارش خودرو باز شود.

یکی از موضوعاتی که طی چند ماه اخیر به شدت بازار خودرو کشور تحت شعاع قرار داد، بستن سامانه ثبت سفارش خودرو است. این اقدام با هدف ساماندهی بازار خودروهای وارداتی و جلوگیری از خروج بی‌رویه ارز از کشور اتخاذ شد، ولی موجب برانگیخته شدن انتقاداتی نیز شد.

براساس همین تصمیم، برخی شرکت‌های واردکننده خودرو در انجام تعهدات خود به مشتریان دچار مشکل شدند و این امر سبب شد برخی از واردکنندگان نیروهای خود را تعدیل و  برخی از قراردادها فسخ شود.

افزایش قیمت خودروهای وارداتی و همچنین افزایش ملایم برخی از خودروهای داخلی از دیگر تاثیرات این تصمیم در چند ماه اخیر بوده است.

تبعات این تصمیم در سطح کلان هم بر صنعت خودرو تاثیرگذار بوده است. به طور مثال یکی از این اثرات تعلیق شدن تولید خودرو توسط شرکت میتسوبیشی در ایران است. شرکت میتسوبیشی در بهار سال جاری قبل از بستن سامانه اختصاص خط اعتباری ویژه برای ایران و تولید خودرو در ایران را در دستور کار قرار می‌دهد که با بسته شدن سامانه تمامی این برنامه تحت شعاع قرار گرفته است.

بررسی آئین‌نامه و دستورالعمل واردات خودرو در دستور کار وزارت صنعت و هیئت دولت است.

با تصویب تعرفه واردات خودرو و تعیین مکانیسم و شرایط واردات خودرو سامانه ثبت سفارش خودرو باز می‌شود. این مهم در جلسه دو هفته گذشته هیئت دولت در دستور قرار گرفته و کمیسیون اقتصادی هیئت دولت نیز به بررسی نظرات موافقان و مخالفان طرح پیشنهادی وزارت صنعت در امر واردات پرداخته است.

آرا و نظرات موافق و مخالف هم از طرف تولیدکنندگان خودرو، هم مسئولان خودرویی و هم برخی از واردکنندگان از جمله اقای شافعی به عنوان نماینده اتاق بازرگانی به گوش اعضای محترم کمیسیون اقتصادی دولت رسیده است به طوری که افزایش تعرفه پلکانی محور اصلی بحث و بررسی‌ها است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بر همین اساس وزارت صنعت به دنبال آن است که جمع‌بندی نهایی خود را مجددا در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح و نهایی نماید تا در مرحله آخر هیئت دولت مصوبه نهایی را صادر نماید.

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۳

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
پردیس خودرو
ارسال دیدگاه