اخبار برگزیده

کد خبر:58735
پ
مسکن

آیا بخش مسکن وارد فاز رونق شده است؟

سال گذشته تعبیراتی صورت می‌گرفت که به سبب افزایش معاملات مسکن در شهرستان تهران، این بخش وارد فاز پیش از رونق شده، اما هنوز شاهد رونق بازار مسکن نبودیم.

سال گذشته تعبیراتی صورت می‌گرفت که به سبب افزایش معاملات مسکن در شهرستان تهران، بخش مسکن در ایران وارد فاز پیش رونق شده  و در خرداد ٩۶ بخش مسکن در ایران وارد فاز رونق میشود. یادادشت زیر به تشریح این موضوع می‌پردازد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، بعدا این پیش‌بینی را  از خرداد به مهر ٩۶ تغییر دادند، اکنون همان زمان است؛ آیا بخش مسکن وارد دوران رونق شده است ؟

فضا‌سازی رسانه ای سال قبل بر این اساس استوار بود که در بخش مسکن ، ابتدا معاملات مسکن افزایش می‌یابد و  در فاز بعد قیمت مسکن، که البته این تحلیل درست است.

در سال ٩٢، ٩١، ٩٠، ٨٩ بطور متوسط  در سراسر کشور ١١۴ هزار واحد مسکونی در ماه معامله شده است.

در ٧ ماهه اول سال ٩۶ بطور متوسط ۴٩ هزار واحد مسکونی در ایران معامله شده که گواه ۵٧ درصد کاهش نسبت به متوسط سال ٨٩ تا ٩٢ است.

در شهریور ماه ٩۶ که سال قبل فضاسازی سنگینی انجام شد که ماه ورود بخش مسکن به فاز رونق است فقط ۵٠ هزار واحد مسکونی معامله شده که گواه کاهش سنگین نسبت به میانگین ماهانه ٨٩ تا ٩٢ است.

آخرین آمار منتشره تا این لحظه، آمار مسکن معامله شده در سراسر کشور در ٢٣ روز ابتدائی مهر ماه است که گواه ٣٣ هزار معامله مسکن است که مقایسه آن با ١١۴ هزار معامله در ماه در دوران رونق ، افت سنگین را نشان می‌دهد.

تعداد معاملات  مسکن در سال جاری نشان می‌دهد که پیش‌بینی‌های  انجام‌شده جهت‌گیری  غلط دادن به اقتصاد بوده است.

در مجموع کل تعداد معاملات مسکن در شهر تهران در سال ٩۶ نسبت به سال ٩۵ فقط پنج درصد افزایش داشت و این هیاهوی رسانه ای برای ۵ درصد رشد بود و از منظر دیگر، در تعداد معاملات مسکن ابتدا باید ٧٠ درصد معاملات مشارکتی را از  کل معاملات کسر کرد تا آمار واقعی فروش بدست آید.

در شش ماه ابتدائی سال جاری در تهران ٨٧ هزار واحد مسکونی بفروش رفته که اگر ٧٠ درصد نقل و انتقالات مشارکتی از آن کسر شود کل تعداد معاملات در شش ماهه به ١٣ هزار واحد تقلیل می‌یابد .

در شهرستان تهران دو میلیون و نهصد و پنجاه هزار واحد مسکونی وجود دارد فروش ١٣ هزار واحد مسکونی گواه آن است که از هر دویست واحد مسکونی در تهران طی ششماهه اول سال فقط یک واحد بفروش رفته و اگر این روند در طی سال ادامه یابد فقط یک درصد واحد های مسکونی تهران در سال جاری بفروش می‌رسد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، صد سال طول می‌کشد تا همه واحدهای مسکونی در تهران یکبار به فروش برسد، آیا این نشانه ورود بخش مسکن به فاز رونق است؟

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
اخبار صنایع