کد خبر:58645
پ
Bijan Namdar Zanganeh
وزیر نفت:

کناره‌گیری توتال از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی مشروط است

اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی کناره‌گیری کند، هیچ سرمایه‌ای به این شرکت باز نمی‌گردد.

اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی کناره‌گیری کند، هیچ سرمایه‌ای به این شرکت باز نمی‌گردد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، وزیر نفت در تشریح چگونگی کنار کشیدن توتال از فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: اگر توتال بدون اعمال تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد از توسعه فاز ۱۱ کناره‌گیری کند، هیچ سرمایه‌ای به این شرکت باز نمی‌گردد.

به گزارش سه شنبه تارنمای وزارت نفت، بیژن زنگنه درباره برخی حاشیه‌های ایجاد شده در باره قرارداد توتال اضافه کرد: کارهای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی که به کنسرسیومی متشکل از توتال، سی.ان.پی.سی.آی چین و پتروپارس سپرده شد، بر اساس برنامه زمان‌بندی پیش می‌رود.

وی تاکید کرد: تاکنون توتال ۵۶ میلیون یورو تعهد کرده و بر اساس آن در حال پیشبرد کارهاست، اما صحبت‌های مدیرعامل توتال را بخوبی ترجمه نمی‌کنند.

وزیر نفت درباره اینکه توتال چه زمانی می‌تواند از توسعه فاز ۱۱ کناره‌گیری کند، گفت: اگر تحریم‌هایی از سوی شورای امنیت علیه ایران اعمال شود، توتال ممکن است قرارداد را ترک کند.

وی با بیان این که در صورت ترک توتال از این پروژه، سهم آن به ۲ شرکت دیگر این کنسرسیوم (سی ان پی سی آی و پتروپارس) می‌رسد، یادآور شد: در این صورت، سرمایه‌های توتال در ایران می‌ماند و پس از بهره‌برداری از فاز ۱۱، از محل فروش بخشی از تولید، سرمایه آن‌ها پرداخت می‌شود.

 

ضرورت ارتقای توانمندی شرکت‌های ایرانی

وزیر نفت با تاکید بر این که تاکنون عمده اقدام‌هایی که در مراحل اجرایی فاز ۱۱ پارس جنوبی صورت گرفته با شرکت‌های ایرانی بوده است، افزود: معتقدم ۷۰ درصد سهمی که برای شرکت‌های ایرانی در نظر گرفته شده، عملیاتی است اما شرکت‌های ایرانی باید رقابت کنند و این‌گونه نیست که بدون رقابت بتوانند در مناقصه‌ها برنده شوند.

وی ادامه داد: برای نخستین بار شرکتی غیر از شرکت‌های رایج با قیمت مناسب در مناقصه‌ مربوط به جَکِت برنده شد.

زنگنه با بیان این‌که شرکت‌های ایرانی‌ها باید توانمندی‌های خود را بالا برده و بتوانند با یکدیگر رقابت کنند، یادآور شد: برای ارتقای توانمندی شرکت‌های ایرانی برای برد در مناقصه یک مشاور تعیین کرده‌ایم.

 

بیشتر حوادث صنعت نفت ناشی از عوامل انسانی بوده است

وزیر نفت درباره وقوع آتش‌سوزی در پالایشگاه‌ها گفت: پالایشگاه‌ها ۲ نوع است؛ نخست دولتی و دیگری پالایشگاه‌های واگذار شده. این مشکل در پالایشگاه‌های واگذار شده وجود دارد و امیدوارم با کمک کمیسیون انرژی ضوابط نظارتی قوی بر کار این پالایشگاه‌ها از لحاظ قانونی برای وزارت نفت برقرار شود.

وی با بیان این که اکنون با مدیران پالایشگاه‌ها دوستانه صحبت می‌شود و اعمال حاکمیت وزارت نفت در این بخش ضعیف است، یادآور شد: با عمر کنونی تاسیسات در مجموع پالایشگاه‌ها به خوبی اداره می‌شود، البته نباید از ایرادات و اشکالات چشم پوشید؛ بیشتر حوادث ناشی از عوامل انسانی بوده و گاهی ناشی از تجهیزات نامناسب است.

بیژن زنگنه، وزیر نفت و علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی صبح روز سه‌شنبه در نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی حاضر شدند.

 

ارزش قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب (معادل ۲ میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.

با توجه به اینکه این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قرادادهای نفتی است که پس از لغو تحریم‌ها به امضا می‌رسد، دارای اهمیت زیادی است.

وزارت نفت، در مدل جدید قراردادهای نفتی، شرکت‌های بین‌المللی را ملزم به شراکت با یک شرکت ایرانی و همچنین استفاده از ساخت داخل کرده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز پانزدهم آبان ماه امسال اعلام کرد درخواست آغاز به کار مدیران و کارشناسان شرکت نفتی «توتال ایران بی.وی» در هیات فنی اشتغال اتباع خارجی مطرح شد و مورد موافقت قرار گرفت.

بر این اساس، شرکت نفتی «توتال ایران بی.وی» مهرماه امسال در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسه‌های تجاری ایران به ثبت رسید.

قرار است این شرکت در زمینه سرمایه‌گزاری پروژه‌های بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی نفت و گاز فعالیت کند.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۸۵

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه