کد خبر:58563
پ
واردات
دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

واردات خودرو بدون ثبت سفارش خلاف قانون است

واردات خودرو به گمرکات بدون ثبت سفارش به معنی رعایت نکردن قانون بوده و مسئولیت آن برعهده وارد کننده است.

واردات خودرو به گمرکات بدون ثبت سفارش به معنی رعایت نکردن قانون بوده و مسئولیت آن برعهده وارد کننده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: واردات خودرو به گمرکات بدون ثبت سفارش به معنی رعایت نکردن قانون و مسئولیت ورود بدون ثبت سفارش خودرو یا هر کالای دیگری به گمرکات و بنادر کشور، برعهده واردکننده است.

«علی علی آبادی فراهانی» در پی انتشار اخباری با عنوان «تعداد خودروهای متوقف در گمرک از ۱۰هزار دستگاه گذشت » گفت: طبق ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات مصوب سال ۱۳۷۲ ، واردات کالا مستلزم انجام فرایند ثبت سفارش است و واردات بدون پیش شرط یاد شده، مغایر ضوابط و مقررات مربوطه محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: بنابراین ورود «خودرو» به گمرکات بدون ثبت سفارش، رعایت نکردن قانون است و ورود بدون ثبت سفارش خودرو یا هر کالای دیگری به گمرکات و بنادر کشور مسئولیتش بر عهده وارد کننده است.

علی آبادی فراهانی با اشاره به اینکه همه ثبت سفارشات خودرو دارای مدت اعتبار شش ماهه است، افزود: واردات خودرو از محل ثبت سفارش‌های معتبر قبلی در حال انجام بوده است و خللی در واردات خودرو وجود ندارد، بنابراین «توقف موقت ثبت سفارش» خودرو به معنی «توقف واردات خودرو» نیست.

علی آبادی فراهانی با اعلام اینکه بر اساس آمار استخراجی از سامانه گمرک ایران در هفت ماهه اول سال جاری، تعداد خودرو وارد شده به کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است، گفت: در نتیجه افزایش عرضه، به طور اصولی کاهش قیمت‌ها مورد انتظار است اما اکنون بازار خودرو با افزایش قیمت مواجه شده که یکی از علل اصلی آن اظهار نظرهای غیرکارشناسانه برخی فعالان اقتصادی مبنی بر انتشار اخبار متعددی از قبیل «توقف واردات خودرو» در رسانه‌ها و در نتیجه تاثیر‌گذاری در ملتهب کردن بازار خودرو است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت در پایان یادآور شد: اکنون با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل پیشنهادی ارسال شده به هیات دولت، ثبت سفارش خودرو تا وصول دستورالعمل جدید به طور موقت، متوقف شده است.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۳

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه