کد خبر:58657
پ
تجهیزات

فروش تجهیزات پزشکی بدون برچسب اصالت، ممنوع

مشاور وزیر بهداشت در امور تجهیزات پزشکی: در راستای ایجاد انضباط در توزیع کالا، برچسب اصالت کالا مورد تاکید قرار گرفته است و تمام محصولات و تجهیزات پزشکی از سال ۹۷، ملزم به نصب برچسب اصالت کالا روی محصولات خود می‎شوند.

مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از ممنوعیت فروش تجهیزات پزشکی بدون برچسب اصالت از سال ۹۷ خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، مشاور وزیر بهداشت در امور تجهیزات پزشکی عنوان کرد: در راستای ایجاد انضباط در توزیع کالا، برچسب اصالت کالا مورد تاکید قرار گرفته است و تمام محصولات، تجهیزات و ملزومات پزشکی از سال ۹۷، ملزم به نصب برچسب اصالت کالا روی محصولات خود می شوند.

دکتر رضا مسائلی در همایش هم اندیشی فعالان حوزه صنعت و تجارت دندانپزشکی کشور، با اعلام این خبر، اظهار داشت: وارد کنندگان کالاهای وارداتی در زمان واردات، می توانند برچسب اصالت کالای خود را دریافت کنند و رویه این کار نیز ساده و تسهیل شده و مسئولان فنی می توانند اقدام به دریافت این برچسب کنند.

مهمترین برنامه‎های وزارت بهداشت در دولت دوازدهم، نظارت بر قیمت تجهیزات پزشکی است

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین برنامه‎های وزارت بهداشت در دولت دوازدهم، نظارت بر قیمت تجهیزات پزشکی است و واحدهای تولید کننده، وارد کننده و توزیع کننده باید در شرایط رقابتی موثر قرار بگیرند و ما باید شرایط رقابت را تسهیل کنیم اما زمانی که یک نماینده انحصاری، یک کالا را در ایران چندین برابر قیمت منطقه به فروش می رساند، مجوز واردات موازی را می دهیم.

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه وظیفه ما صیانت از سلامت جامعه است، افزود: با نظارت بر قیمت محصولات، تلاش می کنیم تا در بازار انضباط ایجاد شود اما در برخی موارد قیمت تمام شده محصولات ممکن است بالا باشد که باید تلاش کنیم که هزینه‎های قیمت تمام شده محصولات، کاهش یابد.

دکتر مسائلی از بخش خصوصی به عنوان سرمایه و ظرفیت بزرگ برای کشور یاد کرد و افزود: وظیفه ما در بخش حاکمیت، تسهیل امور بخش خصوصی است و در این راستا می‎توانیم مذاکراتی را با گمرک جمهوری اسلامی داشته باشیم که گمرک، پنجشنبه‎ها باز باشد و کالاهای پزشکی را ترخیص کند.

وی یادآور شد: برای کاهش قیمت خرید محصولات و مواد اولیه تجهیزات و ملزومات پزشکی می توانیم فراخوان‎های بین المللی برگزار کنیم و وزارت یهداشت در این دوره، نظارت بر قیمت محصولات را در دستور کار خود قرار داده است.

در حال حاضر ۵۵۰۰ نماینده تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور وجود دارد

مشاور وزیر بهداشت در امور تجهیزات پزشکی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۵۰۰ نماینده تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور وجود دارد، گفت: به دنبال واگذاری ثبت نمایندگی و ارزیابی خدمات پس از فروش هستیم اما فرآیندها باید ساده، اصلاح و دقیق شود و مسئولان فنی شرکت‎های تجهیزات و ملزومات پزشکی، در دوره‎های آموزشی شرکت خواهند کرد و بازآموزی می شوند.

وی تصریح کرد: تلاش ما این است که با جدیت و همکاری با صنایع تولیدی و وارد کننده های کشور، اهداف از پیش تعیین شده را پیش ببریم اما در صورت وجود تخلف، مسامحه نمی کنیم و شاهد این امر هم، بررسی ۳ هزار پرونده تخلف توسط اداره بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی بود  و هزاران پرونده به دادسرای پزشکی ارجاع شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، گفتنی است در این همایش، فعالان حوزه صنعت و تجارت دندانپزشکی کشور به بیان مشکلات و دغدغه‎های خود و روسای ادارات اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی، به بیان برنامه های این اداره کل پرداختند.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۴

کد اپراتور: ۳۱۴۶۵

منبع
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
ارسال دیدگاه