اخبار برگزیده

کد خبر:58537
پ
خوانساری
رئیس اتاق تهران خبر داد

رشد ۶٫۲ درصدی تراز تجاری ایران در هفت‌ ماه نخست سال

تراز تجاری هفت ماه نخست سال جاری نزدیک به ۵۲ میلیارد دلار بود که در همسنجی با سال گذشته ۶٫۲ درصد رشد داشته است.

تراز تجاری هفت ماه نخست سال جاری را نزدیک به ۵۲ میلیارد دلار عنوان کرد که در همسنجی با سال گذشته ۶٫۲ درصد رشد داشته است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، تراز تجاری هفت ماه نخست سال جاری را نزدیک به ۵۲ میلیارد دلار عنوان کرد که در همسنجی با سال گذشته ۶٫۲ درصد رشد داشته است.

«مسعود خوانساری»، امروز (سه‌شنبه) در سی و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در محل این اتاق افزود: اما در همین مدت در مجموع ارزش کل صادرات ۲٫۳۸ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به رشد تراز تجاری ایران گفت: مطابق آخرین گزارش بانک جهانی، رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار با چهار پله نزول به ۱۲۴ در بین ۱۹۰ کشور جهان رسید، این در شرایطی بود که مطابق برنامه‌ریزی‌ها مقرر بود همه ساله این رتبه ۱۰ پله صعود داشته باشد.

خوانساری تاکید کرد: از دولت انتظار می‌رود هرگونه بخشنامه و دستورالعمل را با توجه به آثار آن در بخش کسب و کار کشور اجرایی کند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به افزایش قیمت ارز در یک ماه گذشته، خاطرنشان کرد: این افزایش از سال گذشته با توجه به افزایش تورم قابل پیش‌بینی بود و هنوز ارز قیمت واقعی خود را پیدا نکرده است.

وی نرخ ارز و تراز تجاری را مرتبط عنوان کرد و گفت: از دولت انتظار می‌رود برای کنترل نرخ ارز به ممنوع کردن واردات برخی کالاها روی نیاورد، زیرا مثمر ثمر نخواهد بود.

خوانساری با اشاره به کاهش ارزش لیر ترکیه از ۲۵۰۰ تومان در شروع دولت تدبیر و امید به هزار تومان در حال حاضر، ادامه داد: این موضوع افزایش واردات به کشور و سفر بیش از ۶۰۰ هزار ایرانی به آنتالیا و سایر شهرهای جنوبی ترکیه را در ۶ ماه نخست سال جاری به دنبال داشته است.

وی تاکید کرد: اصرار بیش از اندازه به ثابت نگه داشتن نرخ ارز، تولید را دچار مشکل کرده و به افزایش مطالبات شرکت‌ها و پیمانکاران انجامیده است.

این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که دولت نسبت به این مساله چاره‌سازی اساسی کند و ارز نیز همچون سایر کالاها قیمتگذاری شود و دولت تنها به مدیریت و کنترل آن بپردازد.

وی همچنین با اشاره به بخش مسکن که ۲۰ فصل متوالی شاهد رشد منفی آن بودیم، بیان داشت: خرید و فروش مسکن در ۶ ماه نخست سال جاری ۳۴ درصد افزایش داشته و رشد قیمتی مسکن در این مدت مطابق با نرخ تورم بوده است.

زلزله غرب کشور

خوانساری در پایان با اشاره به حادثه زلزله دلخراش غرب کشور، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی را به عنوان یکی از عوامل اساسی در جلب کمک‌های مردمی بی‌سابقه به زلزله‌زدگان توصیف کرد، به طوری که با کمک‌رسانی آحاد جامعه، از روز چهارم زلزله به بعد اعلام شد دیگر نیازی به ارسال کمک‌های ضروری نیست.

وی گفت: ۵۷۰ مدرسه در مناطق زلزله‌زده غرب کشور تخریب شد که ۸۵ مورد آن در مناطق روستایی است و اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور بازسازی ۴۵ مدرسه روستایی را تقبل کردند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، رئیس اتاق تهران در پایان اظهار داشت: ۱۳۰ کلاس درس باید در این راستا بازسازی شوند که برآورد اولیه هزینه بازسازی هر کلاس یکصد میلیون تومان خواهد بود؛ البته برخی اعضای اتاق نسبت به تامین سیمان، گچ و سرامیک اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

 

 

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا