کد خبر:58515
پ
اقتصاد مقاوتی

اقتصاد مقاومتی و حضور بیشتر مردم در کار تولیدی

فعالان حوزه رسانه‌های دیجیتال در سال اقتصاد مقاومتی باید تلاش مضاعفی داشته باشند تا اقتصاد مقاومتی در راستای حضور هر چه بیشتر مردم در کار تولیدی شکل گیرد.

فعالان حوزه رسانه‌های دیجیتال در سال اقتصاد مقاومتی باید تلاش مضاعفی داشته باشند تا اقتصاد مقاومتی در راستای حضور هر چه بیشتر مردم در کار تولیدی شکل گیرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، تولید محتوای مرغوب و مطلوب دیجیتالی راهکاری برای داشتن صنایع فرهنگی کارآمد به شمار می‌آید، از این رو فعالان حوزه رسانه‌های دیجیتال در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال باید تلاش مضاعفی داشته باشند تا اقتصاد مقاومتی در راستای حضور هر چه بیشتر مردم در کار تولیدی شکل گیرد.

بسیاری از کارشناسان و متخصصان حوزه اقتصاد و تولید معتقدند که اقتصاد مقاومتی مفهومی پویا و انعطاف‌پذیر در حوزه‌های متنوع کسب و کار است که قادر است افراد را از طریق اصلاح الگوهای مصرف، به سمت رفاه هدایت کند.

همین کارشناسان می‌گویند رشد اقتصادی بر پایه تزریق درآمدهای نفتی قابل تداوم نیست، بلکه رشد مستمر، از راه ارتقای بهره‌وری و نوآوری در کنار رشد عوامل تولید حاصل می‌شود. از سوی دیگر، بدون توجه به بهره‌مندی آحاد ملت، وصول به رشد اقتصادی پایدار، ممکن نخواهد بود.

در این راستا مهم‌ترین ماموریت اقتصادی دولت دوازدهم، آزادسازی اقتصادی و گره‌گشایی از فضای کسب‌ و کار اعلام شده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است: ظهور و بروز تکنولوژی‌های نوین به ویژه در زمینه رسانه‌های دیجیتال امروز باعث شده تا ایده‌پردازان با فرصت‌های جدید کارآفرینی بویژه کارآفرینی و کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال آشنا شده و ایده‌های نوی خود را برای راه‌اندازی کسب ‌و کار در این حوزه مطرح سازند.

سید مرتضی موسویان می‌افزاید: ایده‌پردازان می‌توانند محصول و خدمات خود را برای سرمایه‌گذاران در قالب نرم‌افزار، بازی و اپلیکیشن ارائه دهند که بطور یقین مورد استقبال نیز قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید می‌کند که این مرکز، فرآیند دریافت مجوز برای راه‌اندازی کسب و کار دیجیتال را برای مشتاقان و فعالان و به ویژه ایده‌پردازان تسهیل خواهد کرد.

موسویان با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری بر نیرو و توان قشر جوان و نوجوان کشور و تشویق و حمایت از آن‌ها، ابراز امیدواری کرد: در نمایشگاه‌های رسانه‌های دیجیتال که قشر وسیعی از نوجوانان و جوانان مخاطبان اصلی آن هستند اینگونه حمایت‌ها و تشویق‌ها موجب رشد و شکوفایی فنآوریهای آن‌ها و استفاده از ظرفیت بالای این قشر منجر به ایجاد کسب و کار و درآمدزایی در حوزه رسانه‌های دیجیتال شود.

همچنین یک فعال حوزه محتوای رسانه‌های دیجیتال می‌گوید: اقتصاد مرتبط با اقتصاد جهانی، متکی بر توان داخلی و متناسب با وضعیت امروز و فردای جامعه ما است که بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌ها، هیچ تأکیدی بر انزواطلبی ندارد.

علی ریاحی در ادامه نیازهایی را برای تقویت تولید ملی نام برده و اظهار داشت: بررسی و وجود بازار، تقاضا، مواد اولیه، نیروی کار، فناوری و فرهنگ تولید شاخصه‌هایی هستند که برای تقویت تولید ملی به مجموع آن‌ها نیازمندیم.

وی در خصوص پهنه عملیاتی سیاست‌های اقتصادها هم گفت: ترویج و گفتمان‌سازی، رصد و برنامه‌ریزی علمی و پژوهشی، اقدام و تربیت و آموزش عناوین پهنه عملیاتی برای هر یک از سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند.

این فعال رسانه‌های دیجیتال در ادامه دو رویکرد اساسی را برای اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار کرد: رویکرد درون‌زا در این مدل اقتصادی بیشتر بر دانش و ظرفیت افراد، دانش فعال و ثبات اقتصادی تأکید دارد و رویکرد برون‌گرا نیز بر تعاملات و صادرات با سایر کشورهای دنیا.

ریاحی همچنین ضمن تأکید بر فراهم کردن زمینه حضور گسترده همه اقشار جامعه در فعالیت‌های اقتصادی به عنوان محور سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، معتقد است: ارتقاء بهره‌وری و تعامل سازنده با اقتصاد بین‌الملل و همچنین مدیریت مخاطرات بیرونی از محورهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بشمار می‌روند.

این کارشناس و مشاوره حوزه کسب و کار دیجیتال سه پیشران مهم در خصوص شرکت‌ها و موسسات تولید محتوایی در اقتصاد مقاومتی را تأمین مالی، شفاف‌سازی و نهادسازی عنوان کرد و افزود: اجزای فعال در بخش صنعت فرهنگی شامل تولید محتوا و طراحی اَپ، شبکه‌های اجتماعی، اپراتورهای همراه و همچنین تأمین کنندگان اینترنت و خدمات می باشند.

وی در تعریف صنایع فرهنگی گفت: صنایع فرهنگی در یک تعریف ساده به تولید نظامند کالاها و خدماتی که ماهیتا فرهنگی هستند و بر افراد جامعه اثر فرهنگی دارند، گفته می شود.

این کارشناس حوزه رسانه های دیجیتال به اشتباهات برخی استارت‌آپ‌ها یا کسب و کارهای نوپا هم اشاره و تصریح کرد: مهمترین و بزرگترین اشتباه در این حوزه ساختن چیزی است که مشتری در بازار ندارد.

وی در ادامه استخدام نیروی انسانی ضعیف، عدم تمرکز، اجرا ضعیف بازاریابی و فروش، نداشتن شرکای متناسب، عدم توجه به مشتری، عدم قیمت‌گذاری مناسب، خرج کردن پول زیاد، مشورت نکردن و عدم توجه به رسانه‌های اجتماعی را از جمله این اشتباهات عنوان می‌کند.

این فعال حوزه محتوای دیجیتال به موضوع ارائه مجوزهای صادره از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال اشاره کرد و اظهار داشت: برخی از مزایای دریافت مجوز از این طریق می‌تواند به امکان فعالیت در مکان غیر تجاری، معافیت از مالکیت شخصیت‌های حقوقی، برخورداری از تخفیفات، مجوز نشر محتوا در بستر وب، تولید اپلیکیشن و فروش در بازار، اخذ درگاه پرداخت اینترنتی، اخذ لوگوی طلایی ساماندهی و همچنین تشکیل استارت آپ و درآمدزایی را همرا داشته باشد که همواره باید مورد حمایت این مرکز قرار گیرد.

ریاحی برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها را نیز فرصت مغتنمی برای ایجاد کسب وکارهای نوپا در حوزه رسانه‌های دیجیتال عنوان کرد.

 

با اعلام سیاست کلی اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب امید آن می‌رود اقتصاد ایران به جهش اقتصادی مناسبی دست یابد. در بندهای ۱۶، ۱۷ و ۱۹ اقتصاد مقاومتی که مربوط به بهبود فضای کسب و کار در ایران است مسائل مهمی را مطرح کرده است، در بند ۱۶ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی کشور با تاکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی‌سازی اندازه دولت و حذف دستگاه‌های موازی و غیرضرور و هزینه‌های زائد، بند ۱۷ اصلاح نظام درآمدی دولت و نقش طبقات کم درآمد و متوسط و همچنین بند ۱۹ به شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا از جمله در حوزه‌های پولی، تجاری و ارزی اشاره دارد.

 

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، یازدهمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال از ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه با شعار ‘ ایجاد فضای سالم، ایمن و مفید’ با حضور بیش از ۵۰۰ موسسه و شرکت فعال در حوزه رسانه‌های دیجیتال و شرکت بیش از ۱۱۰ استارت‌آپ در محل مصلای امام خمینی(ره) تهران برگزار شد.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۷

کد اپراتور: ۳۱۴۶۳

منبع
ایرنا