کد خبر:58521
پ
۶۳۶۴۶۷۶۱۴۶۲۲

نام هفت ایرانی در بین موثرترین دانشمندان جهان

موسسه «کلاریویت آنالیتیکس» درباره «پژوهشگران پراستناد» جهان در سال ۲۰۱۷، هفت دانشمند ایرانی را از تاثیرگذارترین دانشمندان در پیشرفت علوم، شناسایی کرد.

بر پایه گزارش سال ۲۰۱۷ موسسه «کلاریویت آنالیتیکس» درباره «پژوهشگران پراستناد» جهان، ۷ دانشمند ایرانی از تاثیرگذارترین دانشمندان جهان در پیشرفت علوم شناسایی شدند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، «موسسه کلاریویت آنالیتیکس» هر ساله بیش از ۳ هزار پژوهشگر را از سراسر جهان در ۲۱ حوزه موضوعی به‌عنوان پژوهشگر پراستناد شناسایی و نام آن‌ها را منتشر می‌کند و در آخرین شناسایی، ۷ دانشمند ایرانی از تاثیرگذارترین دانشمندان جهان در پیشرفت علوم قرار گرفته‌اند.

 

نام هفت ایرانی در بین موثرترین دانشمندان جهان

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، ۱۳۴ هزار و ۸۳۲ مقاله پراستناد در نشریه‌های نمایه شده «وب‌آوساینس» در حوزه علوم و علوم اجتماعی در ۱۱ سال گذشته (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵) پیمایش شده‌اند.

مقاله‌های پراستناد آن‎هایی هستند که بیشترین استناد را در حوزه‌های موضوعی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (آی. اس. آی.) فهرست می‌شوند.

هم‌چنین، پژوهشگرانی که مقاله پراستناد دارند، پژوهشگران تاثیرگذار به‌شمار می‌روند و آن‎هایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید تاثیرگذارتر هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایه شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در رتبه‌های نخستین جای گرفته‌اند به‌ عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین فهرست پژوهشگران پراستناد، ۶ دانشمند ایرانی بودند، ولی در ویرایش ۲۰۱۷، هفت ایرانی در این فهرست جای گرفته‌اند.

نام پژوهشگران ایرانی پراستناد، به همراه حوزه موضوعی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آن‎ها در زیر آمده است:

مهدی دهقان: حوزه مهندسی ریاضیات، دانشگاه صنعتی امیرکبیر 

داود دومیری گنجی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل 

مفید گرجی بندپی: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل 

محسن شیخ‌الاسلامی:حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل 

علی کاوه: حوزه علوم رایانه، دانشگاه علم و صنعت ایران 

طاهر نیک‌نام: حوزه مهندسی، دانشگاه صنعتی شیراز 

شهرام رضاپور: حوزه ریاضیات، دانشگاه چاینا مدیکال « China Medical University ‪(Taiwan)‬ » و وابستگی سازمانی دوم دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و اخبار صنایع، گفته شده است که فهرست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳ هزار و ۴۰۰ پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تاثیرگذاری علمی در حوزه‌های موضوعی خود هستند.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۱

کد اپراتور: ۳۱۴۶۵

منبع
مهر
ارسال دیدگاه