کاربرد شیر برقی پنوماتیک در صنایع مختلف

زندگی بشر بر پایه تولیدات صنعتی می‌چرخد. عملکرد بسیاری از صنایع برای افراد ملموس و آشنا است. در مقابل صنایع مختلفی با عملکردهای پیچیده وجود دارند که نقش مهمی در زندگی مردم ایفا می‌کنند اما چندان شناخته‌شده نیستند. به هر حال مسئله بر سر پیچیدگی این صنایع و تجهیزات و اجزای تشکیل‌دهنده آن‌ها است. با توجه به پیشرفت صنعت و علوم فیزیک و مهندسی، بخش‌های مختلف در صنایع تولیدی به شکل اتوماتیک طراحی‌شده و عملکرد جالبی دارند که به چرخه تولیدات سرعت می‌بخشند. شیر برقی پنوماتیک یکی از مهم‌ترین قطعات و تجهیزات در صنعت است که به تازگی در پی توسعه و رشد تکنولوژی طراحی و تولید‌شده و در راستای بهبود و سرعت‌بخشیدن به عملکرد صنایع مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیر برقی پنوماتیک کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد اما مهم آن است که تأثیر استفاده این تجهیز در صنعت را درک کنید.

شیر برقی پنوماتیک

پنوماتیک چیست؟

قبل از آشنایی با شیر برقی پنوماتیک بهتر است سیستم پنوماتیک را بشناسید. پنوماتیک در لغت به معنای دمیدن است. پنوماتیک در صنعت و علوم مهندسی به این صورت تعریف‌شده است که می‌توان از انرژی موجود در گازها یا سیالات فشرده برای ایجاد حرکت در جهت انجام امور مختلف استفاده کرد. بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که پنوماتیک نقش بسیار مهمی در تولیدات دستگاه‌های صنعتی دارد. در پنوماتیک شیرهایی وجود دارند که این انرژی حاصل از گازهای فشرده را کنترل می‌کنند. در این فناوری هوای فشرده معمولاً از هوای خشک یا غیرخشک برای راه‌اندازی یک عملکرد و کنترل آن استفاده می‌شود. ساده‌ترین تشبیهی که می‌توان برای سیستم پنوماتیک مثال زد، سیستم تنفسی ریه انسان است. در سیستم پنوماتیک هوا جذب‌شده و به مدار منتقل می‌شود تا انرژی مورد نیاز برای حرکت از طریق فشرده‌سازی هوا تأمین شود.

سیلندر پنوماتیک چگونه کار می‌کند؟

در سیستم پنوماتیک، سیلندر پنوماتیک به اندازه شیر برقی پنوماتیک اهمیت دارد. همان‌طور که گفتیم در این سیستم، نیرویی به انرژی پتانسیل تبدیل‌شده و کارکرد آن را امکان‌پذیر می‌سازد‌. در ادامه سیلندر این انرژی پتانسیل را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کند. غالباً تبدیل انرژی نیز از طریق پیستون و شاتون انجام می‌شود. حرکت پیستون به‌صورت خطی در جهت بالا یا پایین و چپ یا راست است. سیلندرهای پنوماتیک معمولاً به‌دلیل وجود هوای فشرده پیستون در یک جهت حرکت می‌کنند. وقتی حرکت پیستون به پایان می‌رسد، هوا خارج‌شده و در پیستون حالتی مانند خلاء ایجاد می‌شود. در این زمان خلاء به کمک فنر تعبیه‌شده در پیستون، آن را به محل اولیه خود بازمی‌گرداند. در نهایت شیر برقی با نقش کنترلی خود عملکرد سیستم پنوماتیک را ممکن می‌سازد. آشنایی با شیر برقی در این سیستم شما را به درک صحیحی از کارکرد آن می‌رساند.

شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک چیست و عملکرد آن چگونه است؟

شیرهای مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام طراحی و اندازه متفاوت و البته کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال شیرهای کنترل جریان در کنترل دبی جریان به کار گرفته می‌شوند و یا شیرهای خاموش روشن استارت کار سیستم را ممکن می‌سازنند. در این بین شیرهایی تحت عنوان شیرهای سلونوئیدی یا شیر برقی پنوماتیک در سیستم‌هایی که پیچیدگی بیشتری دارند، به کار گرفته می‌شوند و کارکرد آن‌ها با استفاده از جریان الکتریکی می‌باشد. در واقع در این نوع شیر اعمال جریان الکتریکی سبب کنترل و تحریک آن می‌شود. البته برخی از شیرهای پنوماتیک نیروی اعمالی خود را به‌صورت دستی دریافت می‌کنند، اما قطعاً نمونه‌های برقی کاربرد بیشتری دارند.

در شیر برقی پنوماتیک با استفاده از جریان الکتریکی سیم پیچ داخل شیر، خاصیت آهن‌ربایی پیدا کرده و نیروی لازم را برای تغییر وضعیت شیر ایجاد می‌کند. شیر برقی نه تنها برای گاز بلکه برای کنترل جریان مایعات و هر نوع سیال دیگری کاربرد دارد. به عنوان مثال در سیستم پنوماتیکی که آب در چرخش است، شیر برقی می‌تواند مسیر عبور آب را قطع و وصل کند. بنابراین عملکرد شیر برقی با استفاده از نیروی الکتریکی و مغناطیسی انجام می‌شود. شیر برقی در هر صنعتی که نیاز است جریال سیال به‌صورت خودکار و اتوماتیک کنترل شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان در تعریف این نوع شیر برقی چنین گفت: زمانی که انرژی الکتریکی کاهش پیدا کرده یا قطع گردد، شیر برقی به عنوان یک واحد کنترل‌کننده جریان سیال را با قطع و وصل کردن تنظیم می‌کند.

شیر برقی پنوماتیک از بوبینی تشکیل‌شده که خاصیت مغناطیسی بالایی دارد. وقتی ولتاژ جریان برق به بوبین اعمال شود، میدان مغناطیسی بزرگی شکل می‌گیرد که سبب می‌شود نیرویی به پیستون وارد شود. این نیرو در نهایت تغییراتی را ایجاد می‌کند که عملکرد شیر برقی براساس این تغییرات تعریف می‌شود. شیر برقی دارای دو پورت یا سه پورت ورودی و خروجی است. اگر شیر برقی از دو پورت ورودی و خروجی تشکیل‌شده باشد، شیر تک حالته است و با قطع و وصل عملکرد خود را نشان می‌دهد. توان شیر برقی تک‌حالته محدود می‌باشد. در شیر برقی سه پورت یا دو حالته که از دو بوبین تشکیل‌شده، سیال در دو مسیر مختلف جریان می‌یابد.

شیر برقی پنوماتیک

کاربرد شیر برقی در صنایع مختلف

شیر برقی پنوماتیک در حوزه‌های مختلفی از صنعت به‌کار گرفته می‌شود. این نوع شیر در اندازه و تنوع طرح مختلف متناسب با نیاز سیستم‌های مختلف انتخاب و استفاده می‌شود. شیر برقی دارای نقش کنترل‌کنندگی است و در سیستم‌های متنوع جریان سیالات را کنترل می‌کند. می‌توان گفت در تمام سیستم‌هایی که از سیالات مختلف مانند آب، گاز، نفت، روغن و سیالات غیر ویسکوز و روشن استفاده می‌شود، پای یک شیر برقی در میان است. به‌صورت کلی در صنایعی که جریان‌های بزرگی در حال چرخش است و ایمنی بیشتر از بخش‌های دیگر مورد توجه قرار می‌گیرد، از شیر برقی برای کنترل سرعت جریان سیالات استفاده می‌شود. به عنوان مثال: در پروژه‌های سنگین و کاربردهای پیچیده، در شرایطی که به هوای فشرده و کنترل غیردستی آن نیاز است و شیر ساده جوابگو نیست، شیر برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیر به عنوان منبع جریان برق از خسارت‌های جبران‌ناپذیر جلوگیری می‌کند.

بهترین فروشگاه فروش شیر برقی پنوماتیک

فروشگاه پنو وایقان دقیق به عنوان برترین فروشگاه پیشرو در عرصه فروش محصولات پنوماتیک، تمام ابزارهای پنوماتیک از جمله شیربرقی را از بهترین برندهای جهان با قیمت مناسب عرضه می‌کند. این فروشگاه بیش از ده سال تجربه داشته و تیم متخصص آن اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهند تا انتخاب درستی داشته باشید. بر روی لینک زیر کلیک کرده و وارد سایت شوید.

https://pvdaghigh.com

همراه اول