ویزای شینگن | راهنمای اخذ ویزای شینگن

ویزای شینگن

سال ۱۹۸۵ در نزدیکی شهر لوکزامبورگ در روستایی به نام شنگن نمایندگان پنج کشور اروپایی یعنی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ پیمانی بستند تا به رویای جهانی بدون مرز نزدیک شوند. این پیمان به نام همان روستا شنگن یا شینگن نامیده شد. به مرور سایر کشورهای اتحادیه اروپا و حتی چند کشور اروپایی دیگر هم که عضو این اتحادیه نبودند به پیمان شینگن پیوستند و به این ترتیب اروپا به جای مجموعه ای از مرزها، صاحب مرزی مشترک شد. با این پیمان مردم برای عبور از مرزهای مشترک بین کشورها مجبور نبودند بازرسی شوند.

به ویزایی که برای ورود به کشورهای عضو این پیمان و این مرز مشترک باید اخذ کرد ویزای شنگن یا شینگن میگویند. در واقع این کشورها قوانین مشترکی برای مرزهای خود گذاشته اند و شما برحسب نوع ویزای خود از طریق هر کشوری که وارد این محدوده شوید باید ویزای مشترک همه را داشته باشید این ویزا به شما اجازه می­دهد به سایر کشورهای عضو پیمان نیز به راحتی سفر کنید. البته باید دقت داشته باشید که ویزای شینگن انواع مختلفی دارد و همه آنها چنین شرایطی ندارند. برخی از آنها ممکن است محدودیتهایی برای یک منطقه خاص داشته باشند و شما باید فقط در همان محدوده بمانید.

در حال حاضر اتریش، اسپانیا، استونی، ایسلند ، اسلوواکی، سوئیس، اسلوونی، جمهوری چک، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، ایتالیا، آلمان، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان کشورهای عضو شینگن اند. کشورهای انگلستان، ایرلند، بلغارستان، قبرس، رومانی و لیختن‌ اشتاین هم با اینکه به طور کامل عضو این پیمان نیستند اما قوانین صدور ویزایشان را براساس قوانین شینگن بنا نهاده اند. چند کشور کوچک مانند آندورا، موناکو، سن مارینو و واتیکان هم که داخل مرزهای جغرافیایی شینگن قرار دارند با اینکه عضو این پیمان نیستند اما منع عبور و مرور و بازرسی مرزی برای دارندگان ویزای شینگن ندارند.

در میان کشورهای عضو شنگن انتقال و مبادله کالا، اطلاعات، پول و… ،نیز به شرط قانونی بودن، نیازی به گمرکی نخواهد داشت. در مورد سیاستهای حریم خصوصی و روابط پلیس و قانون مرز­های هوایی و فرودگاهی هم تمامی این کشورها از سیاست­هایی یکسان پیروی می­کنند.

ویزای شینگن مانند هر ویزای دیگری براساس دلیل سفر مدت زمان اقامت و مسائل دیگر انواع مختلفی دارد. اما به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند.

نوع اول

ویزای اتحادیه شینگن یا USV

با گرفتن این ویزا شما میتوانید در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه وارد منطقه شینگن شوید و حداکثر ۹۰ روز اقامت داشته باشید. درواقع ویزای اتحادیه یک ویزای توریستی محسوب میشود. مانند سایر ویزاهای توریستی بسته به مقصد سفر شما خود این ویزا هم به چند زیر مجموعه تقسیم میشود.

ویزای اتحادیه نوع A

این نوع ویزا به شما اجازه اقامت در منطقه شینگن را نمیدهد. با ویزای نوع A شما فقز میتوانید در یکی از فرودگاه های عضو شینگن پیاده شوید و نهایتا در منطقه ترانزیت فرودگاه چرت ریزی بزنید. این نوع ویزا برای تغییر هواپیما و سوار شدن به هواپیمایی به مقصد کشوری خارج از اتحادیه شینگن است.

ویزای اتحادیه نوع B

این ویزا هم تقریبا مشابه قبلیست. با ویزای نوع B هم نمیتوان در کشورهای منطقه شینگن ماند. فقط این بار اجازه دارید از فرودگاه خارج شودی و از طریق خاک این اتحادیه به جای دیگری سفر کنید. مدت اعتبار این ویزا تا ترک کشور عضو شینگن تنها پنج روز است.

ویزای اتحادیه نوع C

این تقریبا بهترین ویزا برای گردشگران است. با ویزای نوع C شما اجازه اقامت کوتاه مدت یعنی همان ۹۰ روز را در کشورهای عضو شینگن دارید. اما برای مسافرت بین این کشورها باید به تعداد دفعات مجاز ورود ویزای خود هم نگاهی بیندازید. اگر ویزای شما یک بار ورود باشد یعنی شما فقط حق دارید یکی بار وارد یکی از کشورهای عضو شینگن شوید . به محض خروج از آن کشور اعتبار ویزای شما از بین رفته است. حتی اگر اعتبار زمانی ۹۰ روزه آن تمام نشده باشد.

با ویزای دوبار ورود شما میتوانید وارد دوتا از کشورهای عضو شینگن شوید. یعنی مثلا از اتریش به آلمان بروید . باز هم باید دقت کنید که اعتبار زمانی ویزای دوبار ورود هم فقط ۹۰ روز است و این ۹۰ روز از زمان ورد شما به اولین کشور محاسبه خواهد شد. یعنی شما برای مثال میتوانید ۴۵ روز در اتریش بمانید بعد به آلمان بروید حالا شما فقط ۴۵ روز برای ماندن در آلمان وقت دارید نه بیشتر. حالا اگر قصد داشته باشید در این مدت باقیمانده باز به اتریش برگردید یا به کشور دیگری هم سر بزنید با ویزای دوبار ورود اجازه این کار را نخواهید داشت. برای چنین کاری باید ویزای چندبار ورود داشته باشید.

با ویزای چند بار ورد شما میتوانید داخل مرزهای اتحادیه شینگن به راحتی رفت و آمد کنید . اما باز هم دقت داشته باشید که ویزای شما فقط برای ۹۰ روز اعتبار خواهد داشت. یعنی در هرصورت چه ویزای نوع C شما یک بار ورد باشد و چه چند بار ورود بیشترین زمان اقامت شما در داخل اتحادیه شینگن تنها ۹۰ روز است.

نوع دوم

ویزا با اعتبار محدود به منطقه یا LVT

این نوع ویزا را خیلی نمیتوان ویزای شینگن حساب کرد. همانطور که از اسمش میتوان برداشت کرد این نوع از ویزا تنها در منطقه محدود و مشخص شده ای که در روز صدور به شما اعلام میشود اعتبار خواهد داشت. و شما با وجود اینکه در یکی از مناط عضو اتحادیه شینگن اجازه اقامت دارید نمیتوانید آن منطقه را ترک کنید و یا از مرزهای مشترک پیمان شینگن بگذرید. این نوع ویزا بیشتر در شرایط خاص و برای پناه جویان صادر میشود

نوع سوم

ویزای ملی یا NV

ویزای ملی مجوز اقامت بلند مدت با طول زمان مشخص در داخل اتحادیه شینگن است. این نوع ویزا هم باز زیرمجموعه‌های یک بار ورد دوبار ورود و یا چند بار ورود را دارد و بیشتر برای کسانی که قصد تحصیل یا انجام کارهای پژوهشی در داخل مرزهای این پیمان را دارند صادر می­شود. مدت زمان اقامت براساس هدف اخذ ویزا تعیین میشود مثلا برای دانشجویان معمولاً ویزای یک ساله چند بار ورود صادر می‌کنند که براساس مدت تحصیل قابل تمدید است. ویزای کسانی که قصد انجام پروژه های تحقیقاتی دارند یا می­خواهند برای انجام یک پروژه هنری یا تخصصی وارد این کشورها شوند نیز براساس طول مدت پروژه تعریف میشود. گاهی اوقات هم ویزایهای تورستی یا پزشکی کسانی که به دلایل پزشکی قادر به ترک کشورهای این اتحادیه و مسافرت نیستند در دسته همین ویزاها صادر می‌شود.