نکات امنیتی خرید کالای دست‌دوم در اپلیکیشن‌های آگهی رایگان

نرم‌افزارها و وب‌سایت‌های خرید و فروش کالاهای دست‌دوم فرصت‌های بسیار خوبی برای تهیه‌ی کالاهای مختلف با ‌قیمت‌های پایین‌تر هستند. با توجه به افزایش زیاد قیمت‌ها در کشور در سال‌های اخیر، این اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها کاربران بیشتری پیدا کرده‌اند و معاملاتی که از طریق آن‌ها انجام می‌شوند بخش قابل‌توجهی از مجموع معاملات بازار را به خود اختصاص داده‌اند. اما همان‌طور که در بازارهای واقعی امکان کلاهبرداری و اقدامات خلاف قانون وجود دارد، در بازار معاملات مجازی هم چنین مشکلاتی مطرح هستند و تنها ظاهر کلاهبرداری‌ها صورت دیگری پیدا کرده است. گسترش بازار مجازی خرید و فروش کالاهای دست‌دوم از یک سو و وجود کلاهبرداری‌های اینترنتی با سؤاستفاده از این معاملات گسترده از سوی دیگر توجه به نکات امنیتی هنگام خرید و فروش کالاهای دست‌دوم را بسیار ضروری کرده‌اند.

متأسفانه کلاهبرداران از روش‌های بسیار متنوع و ترفندهایی حرفه‌ای برای سرقت از طریق اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های خرید و فروش کالاهای دست‌دوم استفاده می‌کنند و کوچک‌ترین غفلت در معاملات اینترنتی می‌تواند خساراتی زیاد و حتی جبران‌ناپذیر در پی داشته باشد. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید در معامله‌ی کالاهای دست‌دوم از اینترنت درنظرداشته باشید اشاره خواهیم کرد. با درنظرداشتن این نکات می‌توانید خرید و فروشی کاملاً امن و با کمترین ریسک را از طریق اینترنت تجربه کنید.

ثبت آگهی رایگان

حفظ امنیت در خرید کالا دست دوم از اپلیکیشن

اگرچه خریداران کالاهای دست‌دوم بیش از فروشندگان این کالاها به دقت و محافظه‌کاری احتیاج دارند، فروشندگان نیز در این بین کاملاً از سؤاستفاده‌های افراد سودجو در امان نیستند. به همین علت در ادامه گذشته از نکات مهم هنگام خرید اجناس دست‌دوم به بعضی نکات مهم در فروش این اجناس هم اشاره می‌کنیم.

۱- تا قبل از دیدن کالا هیچ پولی پرداخت نکنید.

شاید بتوان گفت این نکته مهم‌ترین نکته هنگام خرید کالاهای دست‌دوم است، چراکه بسیار از متخلفان از همین مرحله برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند. دریافت بیعانه برای نگاه‌داشتن یک کالا برای شما یکی از ترفندهای رایج کلاهبرداران در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های درج رایگان آگهی است. شاید گمان کنید که پرداخت بیعانه‌ای به‌مبلغی بسیار کم خسارتی جدی برای‌تان به‌شمار نمی‌آید و ممکن است درواقع هم چنین باشد، اما مهم این‌جاست که کلاهبرداران با جمع‌کردن همین مبالغ اندک بیعانه، پول زیادی به‌جیب می‌زنند. پرداخت پول با وعده‌ی ارسال کالا با پیک یا پست هم یکی دیگر کارهای اشتباهی‌ست که می‌توانند در خرید و فروش اینترنتی به شما زیان برسانند.

۲- تا قبل از اطمینان از سلامت کالا هیچ پولی پرداخت نکنید

فروش کالاهای معیوب یا کالاهایی که چیزی از عمر مفیدشان باقی نمانده یکی دیگر از ترفندهای کلاهبرداری در خرید اجناس از طریق اینترنت است. بنابراین هنگام خرید کالا، به‌ویژه کالاهای نسبتاً گران‌قیمت و حساسی مثل خودرو، کامپیوتر یا موبایل، از طرق مختلف از سالم‌بودن آن مطمئن شوید. با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید از سالم‌بودن کالای دست‌دوم اطمینان پیدا کنید:

از پیش از طریق مطالعه‌ی مطالب مرتبط در اینترنت، اطلاعاتی کافی درباره‌ی نحوه‌ی تست کالا و کسب اطمینان از سالم‌بودن‌اش به‌دست آورید.
فردی معتمد متخصص و آشنا مشکلات آن کالا را همراه خود به مکان ملاقات برای معامله ببرید.
برای امتحان دستگاه از فروشنده مهلت تست بخواهید و در این فاصله کالا را به کارشناس مورداعتمادتان نشان دهید.

۳- مطمئن شوید که فروشنده مالک کالاست

پیش از پرداخت پول مطمئن شوید که فروشنده مالک اصلی کالاست یا از جانب مالک اصلی اجازه‌ی فروش آن را دارد. این نکته در خرید کالاهایی مانند موبایل یا خودرو اهمیت بسیاری دارد و با غفلت از آن ممکن است نه‌فقط از نظر مالی خسارت ببینید، بلکه حتی وارد مسائل جدی حقوقی شوید.

۴- بیشتر به آگهی‌هایی توجه کنید که عکس و توضیحات کامل‌تری دارند

برای جلوگیری از هدررفتن زمان و انتخاب بهترین کالا بهتر است بیشتر به‌دنبال آگهی‌هایی باشید که تصاویر متعددی از زوایای مختلف از کالا دارند و فروشنده توضیحاتی دقیق درباره‌ی آن ارائه کرده است. تصاویر دقیق و توضیحات مفصل نه‌تنها به بررسی و انتخاب بهتر کالا کمک می‌کنند، بلکه تا حدی می‌توانند ثابت کنند که فروشنده این کالا را در اختیار دارد و از تصاویر جعلی برای درج آگهی‌ای با هدف هرگونه کلاهبرداری استفاده نکرده است.

۵- از قیمت واقعی کالا اطلاع کسب کنید

بدیهی‌ست که در اکثر قریب‌به‌اتفاق موارد قیمت کالا یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تصمیم‌گیری برای انتخاب و خرید است. برای جلوگیری از زیان در خرید کالاهای دست‌دوم از اینترنت، حتماً پیش از انتخاب کالا از قیمت نوی آن در بازار و همچنین قیمت دست‌دوم در بازار کالاهای دست‌دوم اطلاع کسب کنید.

۶- نسبت به قیمت‌های خیلی کم حساس باشید

درصورتی‌که متوجه شدید کالای موردنظرتان با قیمتی بسیار پایین‌تر از معمول آگهی شده، احتمال کلاهبرداری را بیشتر بدانید. درج آگهی کالاهای مختلف با قیمت‌های وسوسه‌کننده و تقاضای واریزکردن بیعانه یکی از ترفندهای کلاهبرداران است. گذشته از این، قیمت خیلی پایین احتمال معیوب‌بودن کالا را هم افزایش می‌دهد.

۷- مکان و زمان قرار برای معامله را به‌درستی انتخاب کنید

انتخاب درست مکان و زمان برای انجام معامله اهمیت بسیاری دارد. از انتخاب مکان‌های خلوت و پرت برای بازدید کالا و انجام معامله خودداری کنید و هرگز به‌تنهایی برای بازدید از کالا وارد منزل خریدار نشوید. گذشته از این سعی کنید تا جای امکان بازدید و خرید را در طول روز انجام دهید. بدین‌ترتیب هم می‌توانید بهتر کالا را از نظر سلامت بررسی کنید و هم درگیر مخاطرات حضور در کنار فردی ناآشنا در تاریکی و احتمالاً خلوتی شب نخواهید شد. این نکته برای فروشنده‌ی کالای دست‌دوم هم صادق است.

۸- نسبت به بازارگرمی فروشنده هوشیار باشید

بازارگرمی بیش از اندازه معمولاً شگردی نیست که کلاهبرداران حرفه‌ای از آن استفاده کنند، با وجود این ممکن است بعضی از فروشندگان از این روش برای فروش کالای معیوب خود استفاده کنند. چنان‌چه احساس کردید فروشنده سعی دارد با تعریف بیش از اندازه از کالای خود شما را مجاب به خرید کند، نسبت به سلامت کالا دقت بیشتری داشته باشید و درصورت لزوم مدارک قانونی مرتبط با آن را با وسواس بیشتری بررسی کنید.۹- از خرید کالاهای دست‌دومی که می‌توانند سلامتی شما را به‌خطر اندازند خودداری کنید

رعایت نکات امنیتی فقط برای جلوگیری از ضرر و زیان مالی نیست و همان‌طور که در قسمت انتخاب درست زمان و مکان معامله گفتیم، توجه به آسیب‌های جانی که ممکن است در معامله‌ی کالای دست‌دوم شما را تهدید کنند هم ضروری است. خرید کالاهای دست‌دومی مانند لباس‌هایی که به‌طور مستقیم با پوست بدن در تماس هستند، تشک، بالش و سایر لوازم خواب دست‌دوم، ظروف پلاستیکی دست‌دوم یا لوازم آرایشی استفاده‌شده از جمله کالاهایی هستند که می‌توانند سلامت شما را به خطر بیندازند.۱۰- هرگز اطلاعات حساب بانکی خود را افشا نکنید

ممکن است در بعضی شرایط فروشنده به‌علل مختلف از شما بخواهد که اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار او قرار دهید. درصورتی‌که با چنین درخواستی از سوی فروشنده، یا حتی خریدار، مواجه شدید، احتمال کلاهبرداری را بالا فرض کنید و به‌هیچ‌عنوان اطلاعات کارت‌تان را در اختیار کسی قرار ندهید.

ثبت آگهی رایگان

جمع‌بندی

در این نوشتار به نقش پررنگ اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های رایگان درج آگهی برای خرید و فروش کالاهای دست‌دوم پرداختیم و گفتیم شمار افرادی که برای کاهش هزینه‌های خود به خرید و فروش کالاهای دست‌دوم روی می‌آورند رو به افزایش است. هوشیاری در انجام معامله یکی از شروط اساسی برای کسب حداکثر سود و جلوگیری از زیان مالی و جانی‌ست و به این منظور در این نوشتار به مهم‌ترین نکات خرید و فروش اجناس دست‌دوم در اینترنت پرداختیم، نکاتی که با توجه به آن‌ها می‌توانید معامله‌ای مطمئن و امن داشته باشید.

اگر شما هم کسب‌وکاری دارید که قصد تبلیغات آن را در محیطی امن دارید و می‌خواهید با خیالی راحت آگهی خود را به ثبت برسانید، می‌توانید از وب‌سایت و اپلیکیشن ثبت آگهی رایگان معروف به «راگهی» استفاده کنید تا بسرعت دیده شوید. راگهی دارای نشان نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) می‌باشد. هم‌چنین اپلیکیشن راگهی در گوگل‌پلی و کافه بازار نیز به ثبت رسیده است.

همراه اول