میزان سالم ماندن آب در مخزن

با توجه به این‌که، جهت نگهداری و ذخیره سازی مایعات و سیالات مخصوصاً آب و بعضاً مواد خشک از مخازن مختلفی استفاده می‌شود، اما همیشه ذهن مصرف‌کننده‌ها به این سؤال کشیده می‌شود که میزان ماندگاری و سالم ماندن آب در مخازن مختلف چقدر است؟

به‌طور کلی، میزان ماندگاری آب در مخازن، به عواملی نظیر دما، چگالی و وزن مایع درون مخازن، ضخامت مخازن و قابلیت سازگاری مخازن بستگی دارد.

تحمل مخازن در برابر دما

مخازن پلی اتیلن، طوری طراحی شده‌اند که در دمای بسیار پایین مقاوم هستند. نتایج آزمایشات سازندگان مخازن پلی اتیلنی نشان داده است که انجماد در دمای ۴۰- درجه سانتی‌گراد، هیچ‌گونه آسیبی به مخازن وارد نمی‌کند. البته در شرایطی که آب یخ می‌زند، انجماد آب ممکن است به مخازن آسیب برساند. بنابراین لازم است برای جلوگیری از ترکیدگی مخازن و ماندگاری مایعات در آن‌ها، با عایق‌بندی مناسب و تخلیه مخازن در فواصلی که به مدت طولانی از آن‌ها استفاده نمی شود، به طول عمر مخازن افزود. هم‌چنین، در دمای بالا، نصب یک سایه‌بان بر بالای مخازن می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر رسیدن اشعه یووی نور آفتاب به سطح مخازن و در نتیجه، کنترل دمای مخازن و افزایش ماندگاری مایعات در مخازن گردد.

چگالی و وزن مایع درون مخازن

مخازن نه تنها در اندازه‌ها و شکل‌های متفاوت تولید می‌شوند، بلکه با درجه‌بندی‌های مختلف برای نگهداری مایعات با چگالی‌های مختلف ساخته و عرضه می‌شوند. برای در نظر گرفتن چگالی مایعات درون مخازن، از آب استفاده می‌شود. وزن مخصوص همه مواد نسبت به وزن آب اندازه‌گیری می‌شود و بدین ترتیب، مخازن با وزن مخصوص ۱ تا ۹/۱ یا بیشتر، طراحی و تولید می‌شوند. شرکت تهران پلیمر یارا، با افزودن مواد تقویت‌کننده و بهبوددهنده به مواد اولیه، مخازن تقویت‌شده تولید می‌کند. در عین حال، این شرکت، توانایی مخازن را در برابر فشارهای ناشی از مواد ذخیره‌شده در آن‌ها افزایش داده است.

مخزن آب

تأثیر ضخامت مخازن بر سالم ماندن آب

ضخامت مخازن آب باید به اندازه‌ای باشد که بتواند فشار ثقلی مایعات درون مخازن به دیواره‌ها را تحمل کند. ضخامت دیواره مخازن نقش مهمی در قدرت نهایی مخازن و ماندگاری مایعات درون آن‌ها دارد. بهتر است، مصرف کننده‌ها هنگام خرید، مخازنی را انتخاب کنند که ضخامت کافی برای تحمل جرم و چگالی مایع مورد نظر داشته باشند.

مقایسه تانکر آب فلزی و پلاستیکی

پلی‌اتیلن به کار رفته در منابع آب پلاستیکی سبب تمایز عمده با انواع منابع فلزی شده است بطوری که بسیاری از ساختمان‌سازان منبع پلاستیکی را گزینه بهتری برای استفاده در آپارتمان‌ها می‌دانند. یکی از علل اصلی برتری منبع آب پلاستیکی، طول عمر آن است زیرا این منبع‌ها ضد زنگ بوده و به‌راحتی دچار خوردگی نمی‌شوند. در مقابل منابع فلزی آب در اتصالات جوشکاری، از همان روزهای اول توسط آب درون مخزن زنگ‌زده و پوسیده می‌شوند. معمولاً ورق‌های گالوانیزه‌ مخازن آب “food grade” نبوده و فقط برای آب غیرشرب قابل استفاده هستند.

پلی‌اتیلن موجود در منبع پلاستیکی یک لایه محافظ ایجاد کرده تا از منبع در مقابل اشعه فرابنفش محافظت کند. یکی از مشکلات دیگر مخازن فلزی سرعت زنگ‌زدن آن‌هاست. برای جلوگیری از این موضوع، در بازه‌های زمانی مشخص باید مخزن را خالی کرده و قسمت داخلی آن را با مواد رنگی ضد زنگ پوشش داد. آیتم دیگری که باعث برتری منبع آب پلاستیکی شده مزه و بوی آب است که در صورت استفاده از منابع فلزی، بعد از مدتی آب بوی فلز گرفته و طعم آن نیز تغییر می‌کند. اگر بخواهیم از لحاظ قیمت کلی و هزینه‌های جانبی مربوط به نگهداری منبع بررسی کنیم، نمونه پلاستیکی انتخاب مناسب‌تری می‌باشد.

شرکت تهران پلیمر یارا از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را شروع کرده و این شرکت در محدوده صفادشت استان البرز احداث شده است. یکی از ویژگی‌های مجموعه تولیدی تهران پلیمر یارا، مجهزبودن اعضا و تولیدات، به دانش‌های به‌روز شده دنیا، می‌باشد. این شرکت با سایت www.tpy.ir در تولید انواع مخازن پلی اتیلن، منابع نگهداری آب و سایر مخازن از پیشتازان این عرصه بحساب می‌آید.

همراه اول