مصاحبه با بنیان‌گذار شرکت وندورلیست ایران؛ جناب آقای مهندس حسین محمدزاده

مصاحبه با بنیان‌گذار شرکت وندورلیست ایران؛ جناب آقای مهندس حسین محمدزاده

بنیانگذار وندورلیست ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری صنایع

منافع فعالان صنعت ساختمان را تأمین می‌کنیم.

خبرگزاری صنایع: وندور (Vendor) در زنجیره تأمین، به شرکت بازرگانی معتبر اطلاق می‌شود که تأمین‌کننده کالا یا خدمات است. خریداران حرفه‌ای با ارزیابی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات مورد نیاز خود، فهرستی شامل عرضه‌کنندگان معتبر پذیرفته‌شده را تهیه می‌کنند که در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص، در کوتاه‌ترین زمان بتوانند به نیاز خود دست پیدا کنند. این فهرست، وندورلیست خوانده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با حسین محمدزاده، بنیان‌گذار وندورلیست ایران به گفت‌وگو نشستیم.

حسین محمدزاده

وندورلیست ایران به چه معناست؟

در واقع اسم کامل آن کنسرسیوم وندورلیست ایران است. کنسرسیوم، یعنی تجمعی از چند شرکت یا سازمان که به دنبال منافع مشترکی هستند و برای رسیدن به این مهم، فعالیت‌های هماهنگی دارند. و حال کنسرسیوم وندورلیست ایران تجمع بهترین فروشندگان و تأمین‌کنندگان ایران در صنعت ساختمان‌ها اعم از تجاری، اداری، مسکونی، درمانی و… است که قادر است از مصالح پایه تا تجهیزات نهایی مربوط به ساخت پروژه‌های مختلف را تأمین کند.

این مجموعه هم‌چنین متشکل از معتبرترین و برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران، معماران، سازندگان، مهندسان مشاور و حتی بخش عمده‌ای از کارفرمایان، بهره‌برداران و مصرف‌کنندگان است.

شرکت وندورلیست ایران

پرسش اول ما از شما این است که؛ چه کسی این مجموعه‌ها را برای حضور در وندورلیست گزینش می‌کند؟

در واقع تأییدیه شرکت‌ها توسط یک هیأت حقیقی/حقوقی صورت می‌گیرد، برای مثال شما برای ورود به هر سازمان یا هر وندوری که وجود دارد یک سری استاندارد‌های اولیه را باید رعایت کنید، خب قطعاً و قطعاً این مهم مستلزم داشتن یک سری مستندات، رزومه خوب، شرکت‌های معتبر و حسن شهرتی که در بازار وجود دارد است، وندورلیست ایران نیز از این قضیه برای جذب مجموعه‌ها مستثنی نیست و این امر را برای خود در اولویت قرار داده است.

جناب محمد زاده؛ این پروسه به‌صورت فیزیکی صورت خواهد گرفت یا در پلت‌فرم خاصی به‌صورت غیرحضوری انجام می‌گیرد؟

ابتدا مستندات به پلتفرم وندورلیست ایران ارسال و توسط هیأت مربوطه بررسی خواهد شد، سپس در مرحله دوم و برای این‌که اطلاعات موثق‌تری داشته باشیم که واقعاً تأمین کننده، سازنده و یا هر کدام از این کارگروه‌هایی که وجود دارند به‌صورت واقعی به ما این اطلاعات را ارائه داده‌اند و ما هم بتوانیم این مستندات را به‌صورت متعهدانه به طرفین مقابل خود اعلام کنیم، قطعاً بعد از بررسی اولیه از محل کار، کارخانه و یا هر مرکزی که بتواند مستندات قوی‌تری به ما ارائه دهد، کارشناسان ما حضور پیدا می‌کنند، بررسی‌های لازمه صورت‌گرفته و تأییده نهایی و یا ردصلاحیت انجام خواهد شد.

شرکت وندورلیست ایران

پس اگر مثلاً یک معمار درخواست همکاری با وندورلیست ایران داشته باشد در پلتفرم شما یک هیات متشکل از معماران برجسته از سمت وندورلیست ایران رزومه فرد جدید را بررسی خواهد کرد یا یک اپراتور؟!

خیر، رزومه فرد یا شرکت بعد از بارگزاری در پلتفرم توسط یک هیأت که متشکل از معماران برجسته، سازندگان، مهندسین برجسته، سرمایه‌گذارها و برخی از کارفرما‌های خاص ماست بررسی و تأیید خواهد شد، در واقع تمامی کارگروه‌هایی که خواهان ورود به وندورلیست ایران هستند باید از این فیلتر استاندارد‌های اولیه ما عبور کنند.

بعد از استارت اولیه بر چه مبنایی قرار است وندورلیست ایران به سودآوری برسد؟

طبق بیزینس پلنی که ما داریم همزمان با استارت اولیه و زمانی که مجموعه به پویایی و تکامل خود برسد پروسه مشارکت موردی یا سهامی با کارگروه‌های مختلف خواهیم داشت که طبیعتاً منافع حاصله به کلیه مشارکت‌کنندگان خواهد رسید. ما به فکر این هستیم که همیشه باید منافع مشترک فی مابین شرکت‌های حقوقی و افراد حقیقی برقرار باشد، از آن‌جا که اعتبار ما در وحله اول مهمترین گزینه ماست به همین جهت سعی می‌کنیم با کارگروه‌هایی وارد مذاکره و قرارداد شویم که بتوانند در طولانی مدت ما را پشتیبانی کنند و کارفرماهای ما از این منافع بهره‌مند گردند.

هنوز به این سؤال من پاسخ نداده‌اید که سود مجموعه قرار است از کجا تأمین شود؟

با توجه پیشینه اینجانب و هم‌چنین پیشینه درخشان مجموعه، اولین سود گروه ما تثبیت اعتماد قبلی کارفرمایان و کارگروه‌هایی است که با ما در حال همکاری هستند، ولی برای شفاف‌سازی و پاسخ به سؤال شما باید این‌گونه می‌توانیم عنوان کنیم که مثلاًً؛ یک مجموعه کارفرما، فرضاً یک برج‌ساز یا یک بیمارستان‌ساز برای پروژه درحال اجرای خود یک سری متریال به عنوان مثال یک کالا به نام ایکس را به قیمت ۱۰۰ هزار تومن خریداری می‌کند بنابه مصوبات شرکت فروشنده، مثلاً ۵ درصد به کارفرمایان خود تخفیف ارائه می‌دهند و به کارفرماهای ویژه خود مثلاً ۷ درصد تخفیف می‌دهند، به نماینده خود فارغ از کارفرما فرضاً ۱۵ درصد تخفیف ویژه قائل می‌شود، در این‌جا قبل از هرچیزی باید اعلام کنیم وندورلیست ایران در یک گستره وسیع از صنف یادشده به عنوان نماینده مرجع و معتمد پروژه‌ها عمل می‌کند! ما به عنوان وندورلیست ایران نماینده کوچکی نیستیم! نماینده‌ها به‌صورت محلی فعالیت می‌کنند اما وندورلیست ایران در سراسر ایران فعالیت می‌کند و با توجه به این‌که اینجانب عضو باشگاه تلاشگران و اتاق بازرگانی ایران و امارات هستم به دنبال این موضوع هستیم تا بتوانیم از این فرصت استفاده کرده و علاوه بر کشور عزیزمان ایران خدمات خود را در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز ارائه کنیم و این کار برای ما شدنی و بسیار سهل است زیرا ما به قدرت مجموعه خود ایمان داریم و علاوه بر اطلاعات جامع کانال‌های بسیار خوبی برای ارتباطات در این خصوص در داخل و خارج از ایران در اختیار داریم. به همین منظور پس نه تنها در ایران بلکه در کشور‌های همسایه هم می‌توانیم این بستر را ایجاد کنیم، در نتیجه برای این‌که شرکت‌ها از فروش، ارائه خدمات، سود و منافع بیشتری برخوردار باشند بهتر است با ما همکاری کنند و برای همکاری با مشتریان بالفعل وندورلیست ایران ملزم به ارائه تخفیف VIP مجموعه برای ارائه به کارفرمایان هستند، پس در این‌جا اگر شرکتی به نماینده خود ۱۵ درصد تخفیف می‌دهد برای همکاری با وندورلیست ایران می‌تواند مثلاً به ما ۱۸ درصد تخفیف ارائه نماید.

ضمناً باید یادآوری کنم که این سود باقی‌مانده طی دو سال اول صرف ایونت‌ها، تبلیغات، سئو، همایش‌ها، مصاحبه‌ها، تدوین استاندارد‌های خرید، پروموشن‌ها، سایت و… خواهد شد.

خبرنگار؛ پس من اینگونه متوجه شدم که وندورلیست ایران نماینده تام صنعت ساختمان در ایران و کشور‌های حوزه خلیج فارس است؟

همان‌گونه که اعلام کردیم ما به عنوان نماینده نه ما به عنوان معتمد سرمایه یک پروژه هستیم، به خاطر این‌که دست دلالان را از پروژه‌ها قطع کنیم ما در کنار مالک و سرمایه‌گذار اصلی هستیم، در کنار پیمانکاری هستیم که برای پروژه هزینه کرده است، و اجازه نخواهیم داد به دلیل وجود واسطه‌ها هزینه‌های کذایی به آن‌ها تحمیل گردد. در نتیجه ما بیشتر به عنوان یک همراه در کنار کارگروه‌ها و مردم قرار خواهیم گرفت. تقسیم منافع فقط و فقط با نفر اصلی پروژه‌ها داریم و اگر احیاناً نماینده محلی یک محصول هم در پروژه حضور داشته باشد ما قطعاً منافع نماینده محلی را نیز تأمین خواهیم کرد، در نهایت سود واقعی را کارفرما به واسطه وندورلیست ایران می‌برد.

خبرنگار؛ پس یعنی یکی ازفعالیت‌هایی که وندورلیست ایران در این صنف انجام میدهد حذف واسطه‌هاست؟

بله دقیقاً این موضوع اولین رسالت ماست.

خبرنگار؛ تأمین‌کننده سرمایه اولیه وندورلیست ایران چه کسانی بوده‌اند؟

سرمایه اولیه سرمایه شخصی خود ما بوده است و در واقع پروژه وندورلیست ایران را ما به عنوان یک پروژه بلند مدت در نظر گرفته‌ایم و به جرأت می‌توان عنوان کرد که این پروژه یک پروژه ملی است. و برای حفظ صیانت خریداران و فروشندگان و فعالین صنعت ساختمان این سیستم را راه اندازی کرده‌ایم و مطمئنیم انشالله طی دو سال آینده به عنوان یک پروژه ملی از آن رونمایی رسمی خواهد شد.

خبرنگار؛ میزان سرمایه‌ای که تاکنون برای پروژه وندورلیست ایران انجام‌شده قابل اعلام است؟

قطعاً قابل محاسبه نیست؟ چون ما اعتبار ۳۰ ساله خود را پای این پروژه قرار داده‌ایم، در کل اگر اجازه دهید در نهایت اعلام خواهد شد.

یکی از سؤالات اولیه که شاید فراموش شد از شما بپرسیم این است که استارت اولیه وندورلیست ایران چه سالی کلید خورد؟

استارت اولیه وندورلیست و برنامه‌ریزی این مجموعه از سال ۱۳۹۲ بوده است ولی خب در این پروژه نیاز به این بوده که بررسی‌های تکمیلی انجام گردد، خوب با توجه به این که شرایط کشور ما دستخوش یک سری تحولات سیاسی هست یک مقدار پروسه تحقیق ما را با چالش روبرو کرد و بعد از آن نیز با بحران بیماری کرونا مواجه شدیم که باعث شد در سفرهایی که داشتیم با مشکل روبرو شویم و به دلیل این‌که ایده‌اصلی این پلتفورم و فعالیتی که انجام می‌دهیم از چندین کشور اروپایی الگوبرداری شده است، برای ما بسیار حائز اهمیت است که عیناً بتوانیم با همان سطح کیفی بلکه بالاتر این کار را انجام دهیم، چون هر استانداردی که در دنیا وجود داشته باشد در ایران این استاندارد کاملاً متفاوت خواهد بود!

شرکت وندورلیست ایران

در خاتمه از مجموعه‌هایی که استقبال کردند و در این کنسرسیوم حضور داشتند تشکر می‌کنم. هم‌چنین باید اعلام کنم که تاکنون حمایت‌های بسیار خوبی شده است.

و هم‌چنین موضوعی را باید برای دوستان و اعضاء جدید اعلام کنم، دوستان قبلی ما این موضوع رو کاملاً لمس کرده‌اند که سود و ماندگاری ما که برای منافع کلیه فعالین صنعت ساختمان چه کوچک چه بزرگ است در گرو ارتباط شفاف و گستردگی در انجام پروژه هاست.

ما برای انجام یک پروژه در یک شهر یا در یک استان یا منطقه نیامده‌ایم، ما برای کلیه پروژه‌های ایران حتی خارج از ایران قدم برداشته‌ایم، این قدم قدم بزرگی هست و امیدواریم شما بزرگواران که در این صنعت به دنبال رشد بهتر شدن شرایط هستید کنار ما قدم بردارید تا بتوانیم از پتانسیل‌های بالفعل همدیگر بهره‌مند شویم.

همراه اول