جاذبه‌های دیدنی در شهر مشهد و قشم کدامند؟

شهر مشهد یکی از شهرهای زیبا و تاریخی در ایران است که با وجود امتیازات فراوان به یکی از قطب‌های برتر گردشگری تبدیل شده و سالانه میزبان میلیون‌ها مسافر و زائر است. مشهد از دیر باز عمده شهرت خود را مدیون حرم امام رضا (ع) بوده و از این جهت پایتخت مذهبی ایران شناخته شده است. وجود همین بارگاه طلایی دلیل اصلی بسیاری از سفر‌ها به این شهر است و به طور قطع اغلب گردشگران در ابتدای شروع گشت‌وگذار خود به زیارت این بارگاه نورانی خواهند رفت. البته این تنها جاذبه این شهر توریستی نیست و طبیعت زیبا و تاریخ غنی این شهر پتانسیل‌های فراوانی را پدید آورده است.

از این‌رو در ادامه این مطلب سفر باتو قصد داریم تا محبوب‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های دیدنی مشهد را به شما گردشگران معرفی نماییم. پس با ما همراه باشید.

غار مغان

باستان‌شناسان قدمت غار مغان را میلیون‌ها سال تخمین زده‌اند و بر روی برخی دیوار‌ها آثار از زندگی انسان‌های نخستین دیده شده است. این غار دارای چندین چاه و یک چشمه آب است، و در کتب مختلف از آن به عنوان، چشمه‌ای در تاریکی‌ها نام برده شده است. غار مغان در سی کیلومتری از شهر مشهد و جنوب روستایی به همین نام قرار گرفته است. غار مغان دارای دو دهانه جنوبی و شرقی است و دسترسی به آن چندان آسان نخواهد بود. دهلیزهای این غار، بسیار پر پیچ و خم است و اگر به مسیر آشنا نباشید، بدون شک گم می‌شوید. از این‌رو اغلب گردشگران با راهنماهای راه بلد همراه می‌شوند.

آرامگاه حکیم فردوسی توسی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در تور مشهد ارزان شاعر بلند مرتبه ایران زمین یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر مشهد است و سالانه میزبان جمعیت بزرگی از ادب دوستان این سرزمین است. وی سال‌های واپسین عمر خود را در شهر توس سپری نمود و در همین شهر چشم از دنیا بست. حکیم فردوسی در سال ۴۱۱ هجری قمری در حالی‌که یکی از شاهکار ادبیات دنیا یعنی شاهنامه را تألیف کرده بود، زندگی را بدرود گفت. و این کتاب ارزشمند تا آخر دنیا افتخاری شد برای ایران و هر ایرانی.

به توضیح سایت سفر باتو، آرامگاه او در بیست و چهار کیلومتری شهر مشهد و در مسیر جاده مشهد به قوچان قرار دارد و اطراف آن را باغی با صفا و زیبا در برگرفته است. در داخل این آرامگاه موزه‌ای تاریخی قرار دارد که بازدید از آن خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه‌های دیدنی در جزیره قشم

جزیره زیبای قشم یکی از بزرگترین جزایر ایران و یکی از شگفت‌انگیزترین مناططق دنیاست. قشم در میان آب‌های نیلگون خلیج فارس واقع شده و جالب است بدایند وسعت آن ده برابر بیشتر از جزیره کیش است. این جزیره نقطه‌ای شگفت‌انگیز بر روی این کره زمین خاکی است و گوشه و کنار آن پر است از عجایب و پدیده‌های ناشناخته که برای تماشای تک‌تک آن‌ها به هفته‌ها زمان نیاز خواهید داشت.

این جزیره به منطقه آزاد تبدیل شده و با پیشرفت زیر ساخت‌های صنعت توریسم و گردشگری مورد توجه و استقبال گردشگران قرار گرفته است اما به اندازه کافی به آن پرداخته نشده و باز هم برای عده‌ای نامی ناآشناست.

امروزه توسعه زیرساخت‌های گردشگری این جزیره پیشرفت نموده و در پی آن امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی در این جزیره فراهم شده که ده‌ها هتل و اقامتگاه با کیفیت و دهها مرکز خرید مدرن و شیک ماحصل آن است.

همان‌طور که اشاره شد بیشتر جاذبه‌های دیدنی قشم در تور قشم ارزان، پدیده ‌های طبیعی نادر و کمیابی هستند که هر کدام به تنهایی برای شهرت این جزیره کافی هستند. و مجموع آن‌ها در کنار هم قشم را به سرزمینی خارق‌العاده تبدیل نموده است. تا جایی‌که بخشی از قشم در فهرست سازمان یونسکو ثبت شده است. ما در ادامه این مطلب برخی از دیدنی‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های این جزیره را به شما معرفی می‌کنیم، تا پیش از سفر با اطلاعاتی که در دست دارید مکان‌های مورد علاقه خود را انتخاب نموده و عازم گشت‌وگذار شوید، پس با ما همراه شوید.

دره ستارگان

در ابتدا به معرفی دره ستارگان می‌پردازیم که بازدید از آن معمولاً در الویت برنامه‌های گردشگران قرار می‌گیرد. به جرأت میتوان گفت این منطقه یکی از شگفت‌انگیزترین نقاط این کره خاکی است که با دیدن آن برای لحظاتی مبهوت شده و لرزه بر اندامتان خواهد افتاد. دره ستارگان مجموعه‌ای از کوه‌ها، دره‌‌ها و صخره‌هایی با اشکال باشکوه و خیره‌کننده است که در طی میلیون‌ها سال بر اثر فرسایش شدید باد و باران شکل گرفته‌اند. اما بومیان باور دارند این اشکال بر اثر برخورد یک ستاره به سطح زمین پدید آمده از این‌رو نام این منطقه را دره ستارگان گذارده‌اند. وقتی در داخل این دره قدم می‌زنید سکوتی خوفناک اطرافتان را در بر می‌گیرد زیرا هیچ صوتی از بیرون به درون دره راه پیدا نمی‌کند و همین امر سبب جذاب شدن این کنکاش می‌شود.

غار خربس

خربس یکی از غارهای شگفت‌انگیز این جزیره در سفر به قشم با تور است که پیشنهاد می‌کنیم فرصت بازدید از آن را از دست ندهید. غار خربس مجموعه ‌ای از حفره ‌های کوچک در دل صخره‌هاست که زمانی محل زندگی برخی از مردمان بومی این منطقه بوده و در زمانی نیز از آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌شد.

همراه اول