طرز استفاده و شیوه عملکرد شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک کاربرد بسیاری در بخش صنایع دارد. ما برای کمک به شما و اینکه در خرید شیر برقی پنوماتیک بتوانید انتخاب درستی داشته باشید متنی را آماده کرده ایم. اساسی‌ترین نکات مربوط به شیر برقی پنوماتیک را در این جا بیان کرده‌ایم.

شیر برقی 2-5 تک بوبین مشخصات و خرید شیر برقی پنوماتیک | ایران پنومات

شیر پنوماتیک چیست؟

شیرهای پنوماتیک (Pneumatic valve) به وسیله نیرویی جریان هوا را کنترل می‌کند و باعث قطع و وصل آن می‌شود. شیرهای پنوماتیک را معمولاً به دو دسته دستی و برقی تقسیم می‌کنند.

شیرهایی که به صورتی دستی کنترل می‌شوند را دستی و اگر به وسیله جریان الکتریکی شیر پنوماتیک کنترل شود را شیر برقی پنوماتیک می‌نامند.

نوع سیال مورد استفاده، نحوه کنترل، میزان ظرفیت فشار و حرارت سیال، ولتاژ منبع بویین، میزان جریان عبوری را می‌توان جزو ویژگی‌هایی عنوان کرد که شیرها را از هم متمایز می‌کند.

شیر برقی پنوماتیک

عملکرد اصلی شیر به عنوان نقطه‌ای برای کنترل ورود و خروج مایع یا گاز می‌باشد. در اینجا نیز شیر برقی پنوماتیک به عنوان قطعه‌ای برای کنترل جریان مایعات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیرهای برقی به وسیله نیروی الکتریکی فرآیند کنترل و تنظیم جریان هوا را انجام می‌دهند. این عملیات توسط مکانیزم بویین برقی صورت می‌گیرد.

موارد کاربرد شیر برقی پنوماتیک

شیر پنوماتیک بسیار زیاد می‌باشد. معمولاً برای کنترل، توزیع و ترکیب مایعات کاربرد بسیاری دارد. شیر برقی پنوماتیک در ماشین‌های لباسشویی، بویلرهای گازی، پمپ‌های هیدرولیکی، سیستم تهویه مطبوع، تاًسیسات، سیستم آبیاری دیده می‌شود.

از این ابزار در کارخانه‌ها بسیار زیاد استفاده می‌شود از جمله در صنایع غذایی، شیمیایی، خودروسازی، داروسازی یا پزشکی، کاشی و… کاربرد دارد.

شیر برقی 2-5 تک بوبین مشخصات و خرید شیر برقی پنوماتیک | ایران پنومات

مزایای استفاده از این نوع شیر

چه خصوصیاتی در شیرهای پنوماتیک وجود دارد که باعث استقبال زیاد از این مدل شیرها شده است.

– قابلیت نصب در مکان‌های خطرناک

– مسیر لوله کشی کمتر و همچنین تخلیه راحت سیال نیز وجود دارد.

– امکان کنترل جریان از فاصله دور و همچنین قابلیت برنامه ریزی بر روی کنترل کننده ها

– نصب و راه اندازی راحت

عملکرد شیر برقی پنوماتیک

شیر برقی پنوماتیک همانطور که گفتیم با استفاده از نیروی برق فعالیت می‌کند. این نوع شیرها برای مصارف مختلف به منظور کنترل و تنظیم جریان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در همین راستا تولیدکنندگان در تولید این نوع شیرها تنوع زیادی به خرج داده اند برای مصارف در مراکز مختلف با خصوصیات مختلف تولید کرده اند.

این مدل شیرها دارای سه نوع عملکرد می‌باشد که در پایین آنها را بررسی می‌کنیم.

عملکرد مستقیم

این نوع جزو ساده‌ترین می‌باشد. در این مدل یک پیستون توسط فنر موجود در آن عملیات کنترل را انجام می‌دهند. جنس بدنه پیستون از مواد فرومغناطیس می‌باشد زمانی که جریان الکتریکی برقرار در مدار می‌شود پیستون به واسطه به وجود آمدن میدان مغناطیسی به بالا رفته و باعث ورود سیال می‌شود.

عملکرد غیرمستقیم

در این نوع از شیرها عملکردشان بر پایه اختلاف فشار سیال می‌باشد. قسمت خروجی و ورودی آن به واسطه یک مقطع لاستیکی (دیافراگم) از هم جدا شده اند. این دیافراگم دارای یک سوراخ می‌باشد که سیال می‌تواند از این طریق به سمت قسمت بالایی راه پیدا کند.

از این مدل برای آبیاری و مکان‌هایی که نیاز به آبیاری با فشار زیاد دارند مورد مصرف قرار می‌گیرد.

عملکرد نیمه‌مستقیم

این نوع سیستم دارای مشخصات ترکیبی از هر دو نوع می‌باشد. نوع نیمه مستقیم توانایی عمل در فشارهای زیاد را دارند. این نوع سیستم که تقریباً شبیه غیرمستقیم می‌باشد و توسط پیستون و اختلاف فشار دیافراگم به بالا حرکت می‌کند. نکته ی دیگر که این نوع سیستم دارای کویل قوی تری نسبت به غیر مستقیم می‌باشد.

شیر برقی پنوماتیک 5/2. نیکاکورپ تامین کننده تجهیزات ساختمانی، کشاورزی،  هیدرولیک، پنوماتیک و موتور برق

سخن پایانی

در حال حاضر از شیر برقی پنوماتیک در جهت کنترل دقیق و راحت مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به برتری نسبت به شیرهای دستی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای به کارگیری از آن در موارد مختلف باشد.

در نتیجه با توجه به بررسی‌هایی که صورت گرفت این شیرها را می‌توان جزو مهم‌ترین و پرکاربردترین شیرها انواع شیرهای پنوماتیک دانست. شما هم می‌توانید با توجه به مدل متناسب با مورد استفاده خود را انتخاب کنید.

همراه اول