شیر اطمینان و شیر کنترل

شیر اطمینان و شیر کنترل

هدف اصلی شیر اطمینان (سیفتی ولو) حفاظت از جان کارکنان، سرمایه و محیط زیست است. کار شیر اطمینان آزاد کردن فشار اضافی سیستم یا مخزن است و پس از بازگشتن سیستم به شرایط عادی دوباره بسته‌شده و از آزادشدن مایع جلوگیری می‌کند. شیر اطمینان از ملزومات ایمنی سیستم می‌باشد و بسیار مهم است که تحت هر شرایطی و در هر زمانی به درستی کار کند. این محصول یک شیر فرآیندی یا رگلاتور فشار نیست و نباید به جای آن‌ها استفاده شود؛ بلکه فقط باید برای محافظت از سیستم در برابر فشار بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرد.

شیر اطمینان و شیر کنترل

دلایل به وجود آمدن فشار اضافی در سیستم

دلایل متعددی برای به وجود آمدن فشار اضافی در سیستم و بیشتر شدن آن از حد مجاز وجود دارد. استانداردهای API Standard 521/ISO 23251 راهنمای دقیقی از فشار اضافی را ارائه داده‌اند که متداول‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • مسدود شدن تخلیه سیستم
  • قرار گرفتن در معرض آتش
  • انبساط حرارتی
  • واکنش شیمیایی
  • پارگی لوله مبدل حرارتی
  • خرابی سیستم خنک‌کننده

ممکن است هر کدام از رویدادهای بالا به صورت جداگانه و تک‌به‌تک و یا همه با هم و به صورت هم زمان رخ دهند. هر کدام از این علت‌ها حجم متفاوتی از جریان یا فشار را ایجاد می‌کنند که باید توسط شیر اطمینان تخلیه شود. برای مثال در صورت وقوع انبساط حرارتی حجم کوچکی از جریان و در صورت وقوع واکنش شیمیایی حجم زیادی از جریان ایجاد می‌شود. این وظیفه کاربر است که هنگام انتخاب شیر اطمینان بدترین حالت ممکن در سیستم خود را در نظر بگیرد.

انواع اصلی این محصول عبارتند از شیر اطمینان فنری، شیر اطمینان Balanced bellows و شیر اطمینان پایلوت‌دار که هر کدام از آن‌ها در کاربری‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شیر اطمینان و شیر کنترل

شیر کنترل چیست؟

شیر کنترل سرعت جریان سیال را تنظیم می‌کند و این کار با تغییر موقعیت پلاگ یا دیسک شیر انجام می‌شود. کار شیر کنترل این است که تا جای ممکن متغیرهای فرآیند را نزدیک به set point (نقطه تنظیم شده برای متغیر) نگاه دارد. ست پوینت‌های کنترلر معمولاً شامل سرعت جریان، فشار و دما می‌شوند. شیر کنترل می‌تواند پارامترهای محصول مانند چگالی، غلظت، سطح مایع و… را نیز کنترل نماید.

شیر کنترل شامل بدنه، اکچویتور، پوزیشنر و لوازم جانبی می‌باشد. بدنه شیر نیز شامل قطعات بونت و تریم است. طراحی این شیر به شکلی است که می‌تواند فشار استاتیک سیال و اختلاف فشار را تحمل نماید، همچنین سطوح نشیمنگاه و قطعه‌ای که شیر را می‌بندد پشتیبانی می‌کند. اکچویتور شیر کنترل که نیروی باز و بسته شدن شیر را تأمین می‌کند، می‌تواند پنوماتیک، هیدرولیک یا الکتریکی باشد.

پوزیشنرها بر روی حرکت اکچویتور نظارت داشته و آن را کنترل می‌کنند تا بتوانند آن را در سِت پوینت مورد نظر نگاه دارند. لوازم جانبی شیر شامل مبدل الکترو پنوماتیک، رگلاتور فشار، هندویل، نشانگر موقعیت و سوئیچ محدودکننده می‌شود.

اکچویتور پنوماتیک در دو نوع دیافراگمی و پیستونی موجود می‌باشد. اکچویتورهای دیافراگمی از منبع هوای موجود در کنترلر یا پوزیشنر استفاده کرده و دارای استایل‌های مختلفی نظیر عملکرد مستقیم، عملکرد معکوس و برگشت‌پذیر می‌باشند. اکچویتورهای پیستونی از هوای فشار بالا استفاده‌کرده، دو عملکردی بوده و می‌توانند حداکثر نیرو را در دو جهت بفرستند. اکچویتورهای الکتریکی برای حرکت‌دادن شیر از موتور الکتریکی یا چرخ‌دنده‌های تبدیلی استفاده می‌کنند. انواع دیگر اکچویتورها شامل اکچویتور هیدرولیک و الکترو هیدرولیک می‌شود.

پترو ایلیا تأمین‌کننده انواع شیرآلات صنعتی از جمله شیر کنترل، شیر برقی، شیر توپی، شیر کروی، شیر یکطرفه، شیر سوزنی، شیر صافی، شیر سماوری، شیر اطمینان، شیر پروانه‌ای و… با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌باشد. جهت مشاوره در زمینه پروژه‌های صنعتی خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

همراه اول