سفر با تورهای لحظه آخری به باکو

شهر زیبا و تاریخی باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان و یکی از دیدنی‌ترین شهرهای این کشور است. این شهر در امتداد دریای خزر قرار گرفته و در دهه‌های اخیر به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته و با توسعه و بهبود زیر ساخت‌های توریسم به شهرت رسیده و به شهری مدرن تبدیل شده است.

باکو، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کشور آذربایجان و هم‌چنین پایتخت این کشور است و تاریخ غنی و فرهنگ دیرینه آن روی هم‌رفته جاذبه‌های منحصربفردی را برای گردشگران رقم زده و از این‌رو سفر به این شهر خاطره‌ای بیادماندنی و تکرارنشدنی خواهد بود.

همان‌طور که می‌دانید کشور آذربایجان تا قرن‌های گذشته بخشی از نقشه جغرافیایی ایران بوده و بعد از معاهده گلستان به خاک شوروری سابق پیوست و حین گشت‌وگذار در این شهر با گوشه از تاریخ و فرهنگ ایران نیز آشنا می‌شوید.

گفتنی است کلمه باکو به معنای بادکوبه است و یعنی منطقه‌ای که در آن بادهای فراوان و شدیدی می‌وزد و این بادهای سنگین معمولاً از سمت دریا به خشکی جریان دارد.

باید افزود شهر باکو و تور باکو زمینی بعد از کشف اولین میدان نفتی جهان در آن، به‌سرعت باورنکردنی پیشرفت نمود و در گوشه و کنار شهر آسمان خراش‌ها و سازه‌های مدرن سر بر آورند. و همین امر سبب شده باکو چهره‌ای مدرن و امروزی به خود بگیرد.

هم‌چنین در این شهر، با آثار تاریخی و اماکن فرهنگی فراوانی روبرو می‌شوید که بازدید از آن‌ها جذاب و سرگرم کننده‌اند و اغلب آن‌ها در بخش تاریخی شهر (ایچری شهر) تجمع یافته‌اند.

همان‌طور که گفتیم باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان و بزرگترین شهر این کشور است. این شهر هم‌چنین بزرگترین بندر آذربایجان را در خود جای داده که در امتداد ساحل غربی دریای خزر و در شبه جزیره آب‌ شوران قرار دارد. این بندرگاه یکی از مناطق نفت‌ خیز جهان است و دارای موقعیتی حساس و استراتژیک است.

باکو هم‌چنین پر جمعیت‌‌ترین و البته زیباترین شهر در منطقه قفقاز است و سفر به آن خاطره‌ای جذاب و بیادماندنی خواهد بود.

در ادامه با ما سفر باتو باشید تا شما را با گوشه‌ای از تاریخچه این شهر زیبا آشنا می‌کنیم.

اولین آثار حضور انسان و شکل‌گیری هسته اصلی شهر به قرن ششم میلادی باز می‌گردد، و در آن زمان این شهر بخشی از امپراتوری ایران بود و آثار تاریخی متعددی از ان دوران به‌جامانده است. با سفر به شهر باکو متوجه نزدیکی فرهنگ و تمدن اقوام مختلف در این دو کشور خواهید بود که خود تاییدی بر این موضوع است.

باکو در قرن دوازدهم میلادی و بر اثر وقوع زلزله مهیبی که در شهر شماخی پایتخت سابق حکومت شروانشاهان رخ داد، بعنوان پایتخت جدید برگزیده شد. این شهر توسط آستیان اول به عنوان پایتخت کشور آذربایجان انتخاب و بسیاری از آثار تاریخی در همان دوران ساخته شد در همین دوران بود که این شهر به اهمیت فراوانی دست پیدا کرد و به هسته اصلی حکومت شروانشاهان تبدیل شد.

در آن زمان آذربایجان را جنوب رود ارس می‌نامیدند و باکو در قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی پایتخت شروانشاهان شد و بعد از آن به خاک ایران پیوست و تا پایان حکومت صفویه بعنوان بخشی از خاک کشور ایران تلقی می‌شد. تا این‌که در قرن شانزدهم میلادی حکومت عثمانی با حمله و یورش به بخشی از منطقه قفقاز موفق شدند که این شهر را اشغال کرده و به قلمرو خود اضافه کنند.

براساس مطلب سایت سفر باتو، هم اکنون شهر باکو از لحاظ تقسیم‌بندی شهری به دوازده منطقه تقسیم شده و هر منطقه دارای جاذبه‌های گردشگری متنوع و چشمگیری است. بازدید از شهر با گشت‌وگذار در منطقه تاریخی شهر که مردم محلی آن را ایچری شهر می‌نامند، آغاز می‌شود و در این بخش از شهر با اماکن تاریخی ارزشمندی روبرو خواهید شد که برخی در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. و بازدید از ایچری شهر کاخ شیروان شاهان دروازه مراد قلعه دختر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: در آنتالیا و دبی از کدام جاذبه‌ها دیدن کنیم؟

البته بازدید از کوه یانار داغ یا کوه سوزان، مسجد تازه پیر، کاخ خوشبختی، موزه فرش آذربایجان و … نیز جذاب خواهند بود.

هم‌چنین شهر باکو به عنوان کم ارتفاع‌ترین پایتخت دنیا شناخته می‌شود و جمعیتی بالغ بر دو میلیون و پانصد هزار نفر در آن زندگی می‌کنند. این شهر دارای جاذبه‌های تفریحی متنوعی است که برخی از آن‌ها را در امتداد بلوار باکو می‌توان یافت. که برخی از معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از: گشت‌وگذار در امتداد بلوار باکو، کانال آبی ونیز کوچک، میدان پرچم ملی، تور تفریحی کشتی کروز، برج‌های شعله و … .

همراه اول