نکات مهم برای سرمایه‌گذاری موفق در بازار ارز دیجیتال

نکات مهم برای سرمایه‌گذاری موفق در ارز دیجیتال با دکتر ساسان سیفی

بیش از یک دهه است که ارز دیجیتال در سراسر دنیا بر سر زبان‌ها افتاده است. در این مدت، مردم کشورمان هم روز‌به‌روز نسبت به این پول مجازی آگاه‌تر شده‌اند و سرمایه‌گذاری در این بازار به یکی از گزینه‌های مهم افزایش ثروت تبدیل‌شده است.

برای آگاهی بیشتر از میزان سودآوری و فرصت‌های موجود در این بازار پای صحبت‌های جناب آقای دکتر ساسان سیفی نشستیم. ایشان بنیان‌گذار فیبوتک – اخبار و تحلیل ارز دیجیتال اولین و تنها سامانه جامع ابزارهای بازارهای مالی ایران است. در ادامه پاسخ‌های ایشان به سؤالات مطرح‌شده را در خصوص فرصت‌های ارز دیجیتال به اتفاق می‌خوانیم. با ما همراه باشید.

سؤال: چرا باید در بازار ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنیم؟

بنیان گذار فیبوتک گفت: زمانی که به انفجار بزرگ ارزهای دیجیتال برسیم، قیمت‌ و ارزش‌ آن‌ها چند ده برابر و یا حتی بعضا به چند صد برابر قیمت‌های فعلی خواهد رسید.

قبل از این‌که مزیت‌های ارز دیجیتال را برشمارم، باید بگویم که این بازار نیز مانند بازارهای مالی بورس، سکه و دلار دارای نوسان است و اتفاقاً نوسان بیشتری هم دارد. پس ریسک از دست‌دادن سرمایه در این بازار بسیار بالاست. به همین دلیل باید با سرمایه‌ای که عملاً جزء سرمایه ضروری نیست وارد بازار شد. بعضاً دوستانی را می‌بینیم که مثلاً خانه یا ماشین‌شان را می‌فروشند و وارد بازار ارز دیجیتال می‌شوند. این کار یک اشتباه بزرگ است. حتی اگر سود کنند باز هم یک ریسک غیر‌منطقی را پذیرفته‌اند که از نظر مفاهیم پایه‌ای در سرمایه‌گذاری، کاملاً رد‌شده است.

اما در خصوص ارزهای دیجیتال باید بگویم که این ارزها در واقع انقلابی را در مباحث‌ مالی رقم زده‌اند. هدف آن‌ها دقیقاً نظام‌های بانکی سنتی و پول بدون پشتوانه‌ای است که توسط این نظام مدیریت می‌شود. ارزهای دیجیتال با حذف واسطه‌ معاملاتی، نقل‌و‌انتقال را بین افراد راحت می‌کنند و به افراد این اختیار را می‌دهند که پولشان را با حجم و میزان مورد نظر به هر فرد دیگری انتقال دهند. این کار عملاً توسط شبکه‌ای به نام بلاک‌چین مدیریت می‌شود. این نقل‌و‌انتقالات در یک دفتر کل که نسخه‌ای از آن در تمام نودهای شبکه موجود است، ثبت و یادداشت می‌شود. منظور از نود رایانه‌هایی است که در بلاک‌چین آن رمزارز مشارکت دارند. همین امر جلوی تقلب و اتفاقات جعلی نظیر کلاهبرداری را می‌گیرد.

سؤال: انقلاب رمزارزها در ادامه چه دستاوردهایی خواهد داشت؟

حالا که با وجود ارزهای دیجیتال هم از شفافیت واحد پولی و هم از واقعی‌بودن فرد انتقال‌دهنده پول اطمینان حاصل‌شده است، ارز دیجیتال در لایه‌های دوم قراردادهای هوشمند خود را وارد میدان کرده‌ است. با بستن این قراردادهای تضمین‌شده، ریسک فسخ‌شدن، کلاهبرداری، عدم‌پرداخت و یا عدم انجام تعهدات به صفر می‌رسد. به دلیل شفافیت واحد پولی قراردادها نیز شفاف‌بوده و امکان تقلب در آن‌ها وجود ندارد.

تمام این اتفاقات هنوز در مرحله اولیه بوده و هنوز شکوفایی جهانی در آن‌ها رخ نداده است. زمانی که این شکوفایی جهانی اتفاق بیفتد، به انفجار بزرگ ارزهای دیجیتال برسیم. در آن زمان قیمت‌ و ارزش‌ این ارزها چند ده برابر و یا حتی بعضاً به چند صد برابر قیمت‌های فعلی خواهد رسید. پس بهتر است در همین مرحله اول سرمایه‌گذاری را آغاز کنیم. به این ترتیب ما نیز می‌توانیم از رشدی که در چند سال آینده در بازار رمزارز شاهد خواهید بود بهره‌مند شویم و شاهد رشد سرمایه‌گذاری خود باشیم.

سؤال: پایه‌های پولی رسمی (ارزهای فیات) را چه طور می‌بینید؟

آقای سیفی اظهار کرد:‌ طی چند سال آینده، نظام‌های مالی‌ غیر متمرکز، جایگزین نظام‌های مالی بانک‌های سنتی می‌شوند و در آن زمان برنده مجموعه‌هایی هستند که سریعتر وارد این حوزه ‌شده‌اند.

همان‌طور که اشاره کردیم شفافیت، به دور از تورم‌بودن و غیرمتمرکز بودن از مزیت‌های ارزهای دیجیتال هستند. این مشکلات در مورد پول‌های بدون پشتوانه سنتی یا ارزهای فیات متداول هستند. از طرف دیگر تورم پول‌ سنتی هر روز مردم بیشتری را به سمت ارزهای دیجیتال سوق می‌دهد. مردم نیز کم‌کم از این ارزهای دیجیتال در کسب‌وکار خود استفاده کنند.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که همان‌طور که ارزهای دیجیتال در روش‌های پرداخت و غیره در حال گرفتن جای پول‌های سنتی هستند، نظام‌های مالی و غیرمتمرکزی که در بحث دیفای معرفی ‌شده‌اند نیز می‌توانند جایگزین نظام‌ مالی بانک‌های سنتی شوند.

پیش‌بینی من این است که این تغییر طی چند سال آینده، سهم قابل توجهی از فعالیت‌های بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

در ارزهای دیجیتال مفاهیمی داریم به نام اوراکل‌ها؛ این‌ها لایه‌های جدیدی هستند که در اصل دارایی‌های فیزیکی ما را ارزیابی‌کرده و از آن‌ها در قراردادهای هوشمند دیجیتالی استفاده می‌کنند. زمانی که این اتفاق به بهره‌برداری و شکوفایی برسد و از آزمون‌های متفاوت سربلند بیرون آید، مطمئنا درصد قابل توجهی از حجم کل فعالیت‌های مالی سنتی را به خودش اختصاص می‌دهد.

نکات مهم برای سرمایه‌گذاری موفق در ارز دیجیتال با دکتر ساسان سیفی

سؤال: سرمایه گذاران نوپا برای ورود به بازار چه نکاتی را مد نظر داشته باشند؟

این مدیر ارشد بیان کرد: ما در مجموعه فیبوتک مشاوره، پوشش اخبار و تحلیل‌ها را در اختیار هموطنان قرار می‌دهیم تا بتوانند با یک دید جامع وارد این بازار بشوند.

همیشه ورود به هر بازار ناشناخته‌ای دارای ریسک است مخصوصاً بازار ارز. این ریسک می‌تواند سرمایه‌گذاری را برای شما چند ده برابر کند. پس بهتر است که با شناخت کافی و آشنایی اولیه به علاوه استفاده از یک گروه مشاوره و یا تیمی که شما را آموزش می‌دهند وارد این بازار شوید.

ما در مجموعه فیبوتک هم همین کار را برای هموطنان می‌کنیم. مشاوره، پوشش اخبار و تحلیل‌ها را در اختیارشان قرار می‌دهیم تا بتوانند با یک دید جامع وارد این بازار بشوند. لازم است در کنار این دیدی که نسبت به بازار پیدا می‌کنند، هر فرد رویکرد سرمایه‌گذاری خودش را هم داشته باشد. باید بداند که رویکرد کوتاه مدت، میان مدت و یا بلند مدت دارد؟ آیا فردی خطرپذیر است یا خیر؟ آیا سرمایه‌ای که وارد این بازار کرده است را اصولی وارد کرده یا نه؟

پاسخ به این سؤالات ذهن سرمایه‌گذار را نسبت به سرمایه‌گذاری روشن می‌کند. شاید من به همه دوستان خرید بیت‌کوین را توصیه کنم اما بیش‌ از یازده هزار ارز دیجیتال در بازار موجود است. سرمایه‌گذاری روی هر کدام از آن‌ها می‌تواند ریسک و سود متفاوتی داشته باشد. انتخاب ارز مناسب برای سرمایه‌گذاری نیاز به دانش دارد. یعنی این که لازم است در ابتدا باید آن ارزها را بشناسید. بهتر است از یک منبع معتبر و جامع استفاده کنید که دانشنامه ارز دیجیتال ارز دیجیتال خود را در اختیار شما می‌گذارد. در کنار آن لازم است به نحوه مدیریت سرمایه و مدیریت ریسکتان بیندیشید که برای آن هم می‌توانید از سرویس‌های مشاوره کمک بگیرید.

سؤال:‌پیش‌بینی شما از آینده بیت‌کوین و بازار ارز دیجیتال چیست؟

آقای سیفی گفت: فکر می‌کنم که بیت‌کوین بتواند قیمت‌های بالای دویست هزار دلار را هم ببیند.

من یک یا دو سال آینده یعنی ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را سال‌های واقعی ارز دیجیتال می‌دانم. احتماًلا همان‌طور که در سال گذشته رشد خیلی خوبی داشتیم، این رشد ادامه پیدا می‌کند. فکر می‌کنم بیت‌کوین قیمت‌های بالای دویست هزار دلار را هم ببیند. دراین صورت احتماًلا دیگر ارزهای دیجیتال نیز به قیمت‌های به مراتب بالاتری می‌رسند. زیرا حجم نقدینگی بازار تقسیم می‌شود و ارزهای کوچک‌تر رشد بیشتری را تجربه می‌کنند. این تنها یک احتماًل است، لطفاً هموطنان صرفاً این را معیار تصمیم گیری‌های خود قرار ندهند و با تحقیق، شناخت سرمایه و مدیریت ریسک اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

 شاید شیوه‌ای که مثلاً یک فرد برای سرمایه‌گذاری در بازار استفاده می‌کند بر اساس نظام مالی و درآمدی خودش طراحی‌شده باشد. پس قاعدتاً آن شیوه سرمایه‌گذاری برای فرد دیگری مناسب نخواهد بود.

به هر حال ما بازار را بولیشی (گاوی یا صعودی) می‌بینیم. افرادی که در طول یک سال و نیم تا دو سال آینده به درستی در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند، سود قابل توجهی به دست می‌آورند. الان با ضریب نفوذ تقریباً هفده تا دوازده درصدی در بازار و بین مردم مواجه هستیم. پیش‌بینی من این است که این ضریب به محدوده چهل برسد و قاعدتاً آن زمان یک قدم به شکوفایی ارزهای دیجیتال نزدیک‌تر شده‌ایم.

البته همین الان هم بلاک‌چین‌هایی هستند که سرویس‌های متنوعی را به شرکت‌های فعال ارائه می‌دهند. یکی از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها بلاک‌چین IBM است که در پروسه واکسیناسیون کرونا درآمریکا به کار گرفته شد. اتریوم هم برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. این‌ کاربردها درحال توسعه هستند. توسعه بازار مساوی است با افزایش حجم بازار و افزایش قیمت ارزهایی که پتانسیل رشد خوبی دارند.

آیا شما استخراج را به همه افراد جامعه پیشنهاد می‌کنید؟

مدیر ارشد فیبو تک گفت: در صورتی‌که مجوز فعالیت این حوزه را دارید یا می‌توانید از ظرفیت فارم‌های مجوزدار استفاده کنید، من پیشنهاد می‌کنم با هر سرمایه و توانی که دارید چه با استفاده از دستگاه‌های فیزیکی و چه با روش‌های دیجیتال، به استخرها بپیوندید. دارایی دیجیتال و یا توان محاسباتی دستگاه‌تان را در اختیار آن استخرها قرار دهید و شما هم در سود استخراج سهیم شوید.

بحث استخراج ارزهای دیجیتال اکنون تبدیل به یک فرصت سرمایه‌گذاری‌شده است. یعنی افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در استخراج، نسبت به کسب درآمد پایدار اقدام کنند. این درآمد الان هم قابل توجه است. روش استخراج به دو صورت است. اولین روش با استفاده از سیستم‌های PoW (Proof of Work) یا اثبات انجام کار است. این دستگاه‌ها پردازش می‌کنند، به سؤالات شبکه پاسخ می‌دهند و از این طریق ارز را استخراج می‌کنند. این روش عموماً برای همه قابل دسترس نیست و نیاز دارد که شما دستگاهتان را در فارم‌های دارای مجوز به صورت هتلینگ قرار بدهید. البته پیدا کردن فارمی که ظرفیت خالی داشته باشد، خود یک چالش است. اما اگر فارمی با ظرفیت خالی پیدا کردید، این کار را حتماً انجام دهید چون درآمد خوبی برایتان در بر دارد.

در کنار آن می‌توانید با ملحق شدن به سیستم PoS (Proof of Stake) به معنای اثبات سهم و یا تبدیل‌شدن به نودها و ولیداتورهای شبکه، نسبت به استخراج و درآمدزایی در ارز دیجیتال اقدام کنند. تأیید درستی نقل و انتقالات ماینرها را به تأییدکنندگان یا ولیداتورها تبدیل می‌کند. این‌ روش‌ها به اندازه استخراج فیزیکی پیچیده نیستند.

 زمانی که به فارم مجوزداری دسترسی ندارید، می‌توانید تراکنش‌ها را تائید کنید و درآمد قابل توجهی داشته باشید. زیرا هر روز کاربردهای ارز دیجیتال در حال توسعه و در نتیجه تراکنش‌ها در حال افزایش هستند. هنگامی که تراکنش افزایش یابد، درآمد افرادی که به هر روشی مانند استخراج، نودهای شبکه، ویلیداتورها در شبکه مشارکت مشارکت دارند افزایش می‌یابد.

نکات مهم برای سرمایه‌گذاری موفق در ارز دیجیتال با دکتر ساسان سیفی

 سؤال: پس بهتر است همین امروز وارد عمل شویم، این‌طور نیست آقای سیقی؟

دقیقاً به همین علت است که من فعالیت در شبکه به عنوان تأییدکننده را به عنوان یک راهکار درآمدزایی پایدار به همه توصیه می‌کنم.

در ادامه مثالی می‌زنم. تابستان سال گذشته دلار حدوداً بیست هزار تومان و اتریوم نزدیک به چهارصد دلار بود. آن زمان با سی و دو عدد اتریوم که قیمتی حدوداً دویست و بیست میلیون تا دویست و پنجاه میلیون تومان داشت، می‌توانستید یک نود پایدار اتریوم برای خودتان راه‌اندازی کنید و در آینده از درآمد پایدار آن بهره مند شوید. الان برای انجام همین فعالیت باید مبلغی معادل با سه الی سه‌ونیم میلیارد تومان هزینه کنید. البته این عدد هم‌چنان می‌تواند رشد کند و و درآمد شما هم افزایش می‌یابد.

در حال حاضر هموطنانی که درآمد و یا سرمایه‌ کافی برای راه‌اندازی یکپارچه نود شبکه برای خودشان را ندارند و یا افرادی که با وجود سرمایه به علت تعداد بالای افراد شبکه و افزایش سختی فاقد این امکان هستند، می‌توانند به استخرهای نقدینگی ملحق شوند. من پیشنهاد می‌کنم با هر سرمایه و توانی که دارید چه به صورت دستگاه‌های فیزیکی و چه به صورت روش‌های دیجیتال، به استخرها بپیوندید و دارایی دیجیتال و یا دستگاهتان را در اختیار قدرت محاسباتی آن استخرها قرار دهید و شما هم در سود استخراج سهیم شوید.

سؤال: صحبت پایانی؟

در پایان به اکثر دوستانی که در این بازار فعال هستند توصیه می‌کنم حتماً با آموزش، شناخت کافی و مدیریت در سرمایه‌گذاری و ریسک وارد بازار ارزهای دیجیتال پر پتانسیل و سرمایه‌گذاری هدفمند یعنی سرمایه‌گذاری طولانی مدت در این روند را آغاز کنند. بهتر است خودتان را در معرض ریسک‌های معاملات اهرم‌دار و معاملات پر ریسک فیوچرز قرار ندهید و مطمئن باشید پول از راه صبر به دست می‌آید نه از راه ترید.

کلیدواژه : ارز دیجیتال
همراه اول