دماگستر: تولیدکننده برج خنک‌کننده فایبرگلاس

دماگستر

در این گزارش که توسط تیم فنی و مهندسی دماگستر تدوین شده است به بررسی تولیدکنندگان داخلی برج‌های خنک‌کننده که با نام کولینگ تاور نیز معروف هستند می‌پردازیم. بهتر است بدانید در صنعت امروز برج خنک‌کننده از اهمیت بالایی برخوردار گردیده است که دلیل اصلی آن هم بر می‌گردد به وظیفه این دستگاه. در واقع کولینگ تاورها یا برج‌های خنک‌کن حجم مشخصی از آب سرد را با فرآیندهای تبخیری تولید می‌کنند. شناسایی تولیدکننده برج خنک‌کننده با توجه به شرایط تحریمی کشور ایران برای کارخانجات مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است. تولید استاندارد کولینگ تاورهای صنعتی نیازمند رعایت مجموعه ای از علوم ساخت و تولید تجهیزات صنعتی می‌باشد. در این مقاله قرار است به توضیح کلی در مورد برند برج خنک‌کننده با نام برج خنک‌کننده دماگستر بپردازیم و بگوییم که چگونه این مجموعه صنعتی طی ۵ سال اخیر پله‌های ترقی و رشد را طی نموده است.

تولید برج خنک‌کننده با استانداردهای جهانی

یکی از اهداف این مجموعه ساخت و تولید انواع کولینگ تاورهای صنعتی و تهویه مطبوع با استانداردها و تأییدیه‌های جهانی بوده است. همان‌طور که می‌دانید رسیدن به این مهم علاوه بر نیازمندی به دانش تخصصی تولید ملزم بر داشتن تجربیات کافی در این زمینه نیز می‌باشد. گروه کارخانجات دماگستر شامل هلدینگی از چند مجموعه کارگاهی بزرگ و کوچک امروز صفر تا صد برج‌های خنک‌کننده را با رعایت این اصول جهانی تولید می‌نماید. کسب نشان استاندارد ملی در موضوع ساخت کولینگ تاورهای هییریدی یکی دیگر از دستاوردهای بزرگ این مجموعه در سال‌های اخیر قلمداد می‌گردد. مهمترین اصول در ساخت و تولید صحیح برج‌های خنک‌کننده به نقل از شرکت مارلی آمریکا عبارتند از:

 • قالب‌گیری صحیح قطعات فایبرگلاس در کولینگ تاورهای کامپوزیتی و استفاده از الیاف‌های ترکیبی در این تجهیزات
 • بکارگیری الکتروموتورهای هوادهی با حداقل IP محافظتی ۵۵ و بکارگیری موتورهای صنعتی با عایق حرارتی F
 • استفاده از فن‌های محوری با عملکردی مکنده با روش فورس درافت با تیغه‌هایی به شکل ایرفویل (بال هواپیما)
 • طراحی صحیح سیستم توزیع آب تحت نازل یا اسپرینکلر با بالاترین میزان اسپری آب و کمترین میزان افت فشار
 • افزایش راندمان دستگاه‌های تولیدی برج خنک‌کننده به‌طوری که راندمان نهایی تجهیز در بدترین شرایط اقلیمی هم ثبات یابد.
 • کارکرد فصلی برج خنک‌کننده در فصول مختلف تابستان و زمستان و عدم کاهش راندمان در فصل‌های گرم و خشک

معتبرترین شرکت‌های تولیدی برج خنک‌کننده در خارج کشور

شناسایی سازندگان کولینگ تاور امروزه کمک بسزایی به مهندسی معکوس در تولید تجهیزات داخل کشور داشته است. در واقع شناخت مطلوب شرکت‌های تولیدکننده برج خنک‌کننده امروزه کمک بسیاری به طراحی صحیح و ساخت مطلوب این تجهیز کرده است.

۱-شرکت مارلی آمریکا:

یکی از معتبرترین شرکت‌های وندور خارجی که در کشورهای اروپایی و آسیایی نیز نمایندگانی را دارد شرکت مارلی می‌باشد. این شرکت را با نام SPX نیز می‌شناسند که از جمله کارهای مهم آن مجموعه طراحی صفر تا صد بخش‌های مختلف برج‌های خنک‌کننده به حساب می‌آید. شرکت دماگستر با بهره‌گیری از نرم‌افزارهای آنلاین و آفلاین مارلی انگلستان توانسته است به بالاترین سطح دقت در طراحی برج خنک‌کن دست یابد.

۲-شرکت CTS ترکیه:

یکی دیگر از شرکت‌های معتبر در زمینه تولید برج‌های خنک‌کننده فایبرگلاس شرکت CTS ترکیه می‌باشد. این شرکت در مجاورت ایران پروژه‌های بسیاری را در داخل ایران انجام داده است. طراحی بخصوص برج‌های خنک‌کننده فایبرگلاس با بالاترین سطح کیفی بدنه فایبرگلاس از دستاوردهای این مجموعه در دهه‌های اخیر به شمار می‌آید. آنالیز ساخت قطعات فایبرگلاس شرکت CTS با رایزنی‌های متعدد که صورت پذیرفته است در دست کارشناسان تولید دماگستر قرار گرفته است. بکارگیری از فرمول‌های فوق مهندسی در ساخت قطعات فایبرگلاس کامپوزیتی در کولینگ تاور سبب شده است تا کیفیت قطعات تولیدی این شرکت افزایش چشم‌گیری پیدا نماید.

دماگستر

۳-شرکت اواپکو آمریکا:

برترین تولیدکننده برج‌های خنک‌کننده گالوانیزه در خارج کشور شرکت EVAPCO می‌باشد که تولید انواع کولینگ تاور کانترفلو و کراس فلو را با بدنه فلزی تعبیه نموده است. سیستم طراحی تجهیزات فلزی به دلیل تماس دائمی با سیال آب سرد و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است. پوشش مورد نیاز جهت آب‌کاری قطعات بدنه فلزی باید بطوری در نظر گرفته شود که در ارتباط با آب دچار خوردگی و زنگ‌زدگی قرار نگیرد. شرکت اواپکو امروزه نقشه‌های ساخت سه بعدی انواع ظرفیت برج‌های خنک‌کننده جریان مخالف را در اختیار مهندسین دماگستر قرار داده است. این شرکت با مهندسی معکوس نقشه‌های ساخت و تولید اواپکو توانسته است که برج‌های خنک‌کننده گالوانیزه را در کمترین زمان ممکن تعبیه و تولید نماید.

ساخت قطعات تشکیل‌دهنده برج‌های خنک‌کننده

یکی از مهم‌ترین بخش‌های مرتبط با تولید هر تجهیز، تأمین و ساخت اجزای آن دستگاه به شمار می‌آید. برج خنک‌کننده هم شامل بخش‌ها و اجزای مختلفی بوده است که ساخت آن‌ها توسط این مجموعه توانسته است که کمک شایانی به کاهش قیمت‌های تولید این دستگاه بنماید. تولید اجزای مهمی هم‌چون پکینگ یا پوشال‌های خنک‌کننده علاوه بر کاهش قیمت‌های تولیدی باعث افزایش کیفیت خنک‌کاری برج خنک‌کننده گردیده است. قطعات تولیدی دماگستر شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • پکینگ مدیا یا پوشال‌های داخلی: این بخش وظیفه تماس و ارتباط بین آب و هوا را در کولینگ تاور بر عهده دارد. پکینگ‌های بکار رفته در انواع برج‌های خنک‌کننده جریان مخالف یا متقاطع به دو دسته کلی آبشاری و پاششی تقسیم می‌شوند. پکینگ‌های پاششی قالباً کاربری صنعتی داشته و مناسب برای آب‌های کثیف و آلوده طراحی شده است. فرآیند ساخت پکینگ در گروه کارخانجات دماگستر در واحد اکسترودر و تزریق پلاستیک صورت می‌پذیرد.
 • قطره برگردان یا دریفت المیناتور: قطره‌گیر نامی است که به این تجهیز اطلاق شده و عموماً همانند پکینگ‌ها با متریال‌های پلاستیکی تولید و عرضه خواهدشد. پلیمر PVC و PP دو تا از رایج‌ترین متریال‌های تولید قطره گیر در برج خنک‌کننده محسوب می‌شود.
 • قطعات بدنه فایبرگلاس یا فلزی: اجزای اصلی تشکیل‌دهنده بدنه کولینگ تاور شامل تشتک، پنل‌ها، لوورها، ستونی‌ها و فن استک می‌باشد. تولید صحیح این تجهیزات توسط فایبرگلاس با الیاف و رزین کامپوزیتی یکی از مهم‌ترین فرآیندهای ساخت و مونتاژ برج خنک‌کننده است. ضخامت نهایی ساخت قطعات فایبرگلس وابسته به ظرفیت برودتی کولینگ تاور از ۳ الی ۱۲ میلی‌متر متغیر خواهد بود. استفاده از رزین‌های پوششی محافظتی همانند پوشش آنتی یووی و ژلکت سبب افزایش طول عمر قطعات فایبرگلاس خواهد گردید.
 • نازل‌های ثابت پاششی آب: افشانک یا دوش‌های پاشش آب یکی دیگر از اجزای مهم برج‌های خنک‌کننده به شمار می‌آیند که عمدتاً با تعداد زیاد در برج‌های مکعبی کاربرد دارد. نازل‌های مربع پاش، چپقی، پروانه‌ای، طرح مارلی و نازل بالتیمور از مجموعه انواع افشانک کولینگ تاور محسوب می‌شود. این تجهیز همانند قطره‌گیر و پکینگ در واحد تزریق پلاستیک تولیدشده که از سایزهای کوچک یعنی ۰٫۵ اینچ تا سایز ۴ اینچ طراحی می‌گردد.
 • اسپرینکلر یا کلگی توزیع آب: آب پخش‌کن نام دیگر این تجهیز به صورت عامیانه بوده که بدلیل کاربرد چرخشی در توزیع آب داغ در برج‌های مخروطی کاربرد فراوانی پیدا کرده است. ساخت اسپرینکلر یا آب پخش کن توسط دو کارگاه قالب‌گیری و ریخته‌گیری و واحد تراشکاری و مونتاژ صورت می‌پذیرد. اسپرینکلرها بدلیل تماس با آب تحت فشار بالای ۲ بار از متریال فلزی هم‌چون آلومینیوم و برنج عرضه می‌شود.
 • کمربندهای اتصالی لوله: این تجهیز واسط بین لوله‌های توزیع آب با افشانک‌های پاششی در برج‌های مکعبی به حساب خواهد آمد. اغلب کمربندهای اتصالی یا اصطلاحاً بست کمربندی با متریال پلی اتیلن سنگین تولید می‌شوند. تزریق کمربندهای پلی اتیلنی یکی دیگر از فرآیندهای ساخت قطعات برج خنک‌کننده به شمار می‌آید.
 • لوله‌های انشعابی توزیع آب
 • فن یا پروانه ایجاد جریان هوا: فن‌های محوری و سانتریفیوژ یکی از رایج‌ترین و پر کاربردترین پروانه‌های سیستم هوادهی در برج خنک‌کننده می‌باشند. تولید فن یا پروانه کولینگ تاور امروزه یکی دیگر از عملیات‌های ساخت انواع کولینگ تاورهای صنعتی به شمار می‌آید. تولید فن یا پروانه در دو واحد اکستروژن تیغه‌های آلومینیومی یا فایبرگلاس و تراشکاری انجام می‌گیرد. بالانس استاتیکی و دینامیکی پروانه‌های محوری برج خنک‌کننده یکی دیگر از فرآیندهای مهم در صنعت به شمار می‌آید.

دماگستر

 • انتقال دهنده قدرت: انتقال دور از موتور به پروانه یا فن در بخش هوادهی در این قسمت صورت می‌پذیرد. سیستم کاهنده دور در کولینگ تاورها به سه صورت کوپل مستقیم، تسمه‌ای و یا گیربکسی می‌باشد. سیستم انتقال قدرت تسمه‌ای امروزه در واحد تولید ریخته‌گری و تراشکاری گروه کارخانجات دماگستر در سایزهای مختلف صورت می‌گیرد.
 • شاسی‌های نگهدارنده قطعات داخلی: یکی دیگر از بخش‌های مختلف از اجزای برج خنک‌کننده فایبرگلاس ساپورت‌های نگهدارنده می‌باشد. این قطعات عمدتاً با متریال فلزی هم‌چون آهن گالوانیزه با پوشش آبکاری جوشکاری و برشکاری می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به آدرس سایت گروه کارخانجات دماگستر https://dama-goostar.ir مراجعه نمایید.
همراه اول