جستجو و انتخاب وکیل خوب و حرفه‌ای

صفات اخلاقی و ویژگی‌های حرفه‌ای وکیل، در انجام اموری که وکالت دارد و نیز هنگام دفاع در صحن دادگاه یا شورای حل اختلاف خیلی مؤثر است. این ویژگی‌ها گاهی به دانش و تخصص وکیل مربوط است و گاهی به اخلاق حرفه‌ای او، مانند رازداری، وابسته است. همه وقتی می‌خواهند وکیل بگیرند تلاش می‌کنند وکیلی خوب و حرفه‌ای را پیدا کنند. برای رسیدن به این هدف، از دیگران سراغ می‌گیرند یا به تبلیغات وکلا توجه می‌کنند و راه‌های دیگری که وجود دارد. امروزه با اینترنتی و الکترونیکی شدن همه یا بیشتر امور کار و زندگی، جستجو و انتخاب وکیل خوب هم آسان و سریع شده است؛ چون می‌توانید در یاسا از سامانه جستجوی وکیل استفاده کنید و بر اساس امکانات مختلفی که در آن وجود دارد از میان چند هزار وکیل افعال در سراسر کشور، وکیل خوب و موفق خود را انتخاب کنید.

وکیل

سامانه جستجوی و انتخاب وکیل پایه یک دادگستری

خدمت جستجوی وکیل این امکان را در اختیار شما می‌گذارد که بتوانید با در نظر گرفتن شرایط خودتان، مثل موضوع پرونده قضایی یا محل سکونت یا دادگاه، فهرستی از کارشناسان حقوقی یا وکلا را ببینید، سابقه تحصیلی و کاری آنها و خیلی نکات دیگری را که در انتخاب شما تاثیر می‌گذارد بررسی کنید و سپس وکیل خودتان را دقیق و درست انتخاب کنید.

متخصصان آنلاین حقوقی

چون سامانه جستجوی وکیل در فضای اینترنتی قرار دارد، همیشه تعداد قابل‌توجهی از وکلا و متخصصان حقوقی، آنلاین و آماده ارائه خدمات حقوقی مانند مشاوره آنلاین حقوقی هستند. بنابراین می‌توان گفت کسی برای دریافت انواع خدمات حقوقی توسط وکیل متخصص معطل یا بی‌بهره نمی‌ماند.

ارائه خدمات در ایام تعطیل

سامانه آنلاین جستجوی وکیل مزیت دیگرش این است که همه روزه حتی ایام تعطیل می‌توانید به آن مراجعه کنید و وکیل خوب و موفقی را که احتیاج دارید پیدا کنید. بنابراین در روزهای تعطیل هم می‌توانید پس از جستجو و انتخاب وکیل، از خدماتی که وکلا ارائه می‌دهند، مانند تنظیم قرارداد استفاده کنید.

نکته دیگر اینکه این سامانه در طول شبانه‌روز فعال است و در همه ساعات روز و شب حتی ساعات پایانی شب و پس از آن نیز برخی از متخصصان آنلاین و فعال هستند.

وکیل

جستجو بر اساس تخصص حقوقی

همه وکلای دادگستری که پروانه وکالت دارند در همه موضوعات قانونی و قضایی می‌توانند مشورت دهند یا وکالت قبول کنند. بعضی از آنها به دلیل سابقه فعالیت در یک یا چند موضوع حقوقی، در آن موارد، تخصص و تجربه زیادی پیدا می‌کنند و به همین دلیل در پروفایل خود به آن تخصص‌ها اشاره می‌کنند. در این صورت، کسانی که در آن تخصص‌ها به وکیل نیاز دارند آن وکلا را بهتر پیدا می‌کنند.

فهرستی از مهم‌ترین تخصص‌ها و موضوعات حقوقی عبارتند از:

ملکی، ثبت احوال، مالیات، شرکت‌ها، انحصار وراثت، کیفری (جرائم)، دیوان عدالت اداری، اسناد رسمی، داوری، سربازی و نظام وظیفه، بیمه، بین‌‌الملل، روابط کار و کارگری، خانواده، جرایم رایانه‌ای (اینترنتی)، قراردادها، وصول مطالبات.

انتخاب وکیل از سراسر ایران

در سامانه آنلاین جستجوی وکیل یاسا شما می‌توانید وکیل را بر اساس استان و شهر جستجو و سپس انتخاب کنید. بنابراین انتخاب وکیل در محل سکونت یا در محلی که پرونده شما در جریان است و رسیدگی می‌شود به‌راحتی امکان‌پذیر است.

انتخاب وکیل توسط ایرانیان خارج از کشور

آنلاین بودن سامانه جستجوی وکیل و نیز عضویت وکلا و متخصصان حقوقی سراسر ایران در آن، به ایرانی‌های مقیم خارج از کشور هم امکان انتخاب وکیل در سراسر ایران را می‌دهد. آنها هم با استفاده از قابلیت‌های مختلف خدمت جستجو و انتخاب وکیل می‌توانند علاوه بر استان و شهری که به وکیل نیاز دارند، بر اساس تخصص هم به وکیل مد نظر خود برسند. برخی از وکلای این سامانه در امور بین‌الملل تخصص دارند و در پرونده‌های با موضوع بین‌المللی بهتر می‌توانند مشاوره دهند.

وکیل

جستجوی وکیل پایه یک دادگستری

یک امکان دیگر در خدمت جستجوی وکیل، جستجو بر اساس تخصص و پایه دادگستری است. در اینجا علاوه بر وکیل پایه یک دادگستری متخصصان دیگری نیز حضور دارند؛ شامل:

وکیل پایه یک قوه قضاییه، وکیل پایه دو قوه قضاییه، کارشناس حقوقی، کارشناس رسمی دادگستری، کارآموز وکالت کانون وکلای دادگستری، کارآموز وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه.

نکته دیگر اینکه همیشه می‌توانید با جستجوی ترکیبی، محدوده بررسی و انتخاب خودتان را دقیق‌تر کنید.‌ برای این منظور، سه گزینه حوزه کاری (تخصص در موضوعات حقوقی)، نوع تخصص (رتبه و پایه رسمی در دادگستری یا قوه قضاییه) و استان و شهر وجود دارد.

مشاهده پروفایل وکیل و کارشناس

پس از تعیین محدوده جستجو و ادامه مراحل آن به فهرستی از متخصصان می‌رسید که تصویر آنها و نوع تخصص‌شأن را می‌بینید؛ اما برای دیدن اطلاعات بیشتر می‌توانید با انتخاب هر کدام از متخصصان وارد صفحه شخصی (پروفایل) آنها شوید. در این صفحه شخصی، اطلاعات کاملی از وکیل یا کارشناس حقوقی وجود دارد.

هر وکیل در صفحه شخصی خود، یک معرفی کوتاه از خودش ارائه ‌و درباره سابقه تحصیلی و شغلی‌اش گزارش می‌دهد. یکی از قسمت‌های مهم پروفایل، گزارش عملکرد متخصصان است. در ابن گزارش شما با فعالیت‌های آنها و خدمات حقوقی که انجام داده‌اند آشنا می‌شوید؛ مانند تعداد مشاوره تلفنی، مشاوره آنلاین، مشاوره برخط (پیام‌‌رسان‌ حقوقی)، پرسش و پاسخ، ارزیابی حقوقی، تنظیم اوراق قضایی، تنظیم قرارداد، مشاوره حضوری، محاسبه حقوقی، قبول وکالت و دیدگاه مشتریان.

قسمت دیدگاه مشتریان به شما کمک می‌کند تا از نظر کسانی که قبلاً از آن متخصص خدمات گرفته‌اند آگاه شوید. با مطالعه این نظرها با صفات اخلاقی و ویژگی‌های حرفه‌ای آن وکیل یا متخصص آشنا می‌شوید و بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

انواع خدمات حقوقی

در پایگاه یاسا علاوه بر اطلاع‌رسانی درباره آخرین اخبار حقوقی و قضایی، انواع خدمات حقوقی ارائه می‌شود؛ مانند مشاوره تلفنی، مشاوره حضوری، تنظیم قرارداد، تنظیم اوراق قضایی (درخواست، دادخواست‌، شکوائیه، لایحه دفاعیه)، محاسبه حقوقی مهریه و ارث و دیه، مطالعه پرونده حقوقی و قضایی و ارائه راهکارهای قانونی، داوری در انواع اختلافات ناشی از قرارداد یا اسناد دیگر، وکالت و انجام امور اداری و تشریفات قضایی.

وکیل

رابطه وکیل و موکل

با امکانات سامانه جستجو و انتخاب وکیل یاسا آشنا شدید. در پایان مطلب مناسب است به معنای وکالت و رابطه موکل و وکیل اشاره کنیم.

وکیل کسی است که به نیابت و جانشینی یک با چند  شخص حقیقی یا حقوقی، مأموریت دارد که کاری را که از او خواسته‌اند در همان محدوده تعیین شده انجام دهد. به این رابطه و قرارداد، عقد وکالت می‌گویند. قرارداد و عقد وکالت می‌تواند شفاهی یا کتبی و همچنین مجانی یا با حق‌الوکاله باشد.

وکالت عقدی جایز است؛ یعنی موکل هر زمان که بخواهد می‌تواند وکیل خود را عزل کند؛ مگر در مواردی که این وکالت لازم و غیر قابل‌تغییر باشد، مانند زمانی که بر اساس شرط ضمن عقد، وکالت قطعی و بلاعزل به دیگری داده شود. همچنین وکیل نمی‌تواند خارج از محدوده وکالت خود اقدامی کند و در صورت اقدام، نسبت به خسارات و تعهدات آن ضامن است‌. البته پس از اقدامات بدون وکالت وکیل، موکل می‌تواند رضایت دهد و تعهدات آن را بپذیرد؛ مثل زمانی که وکیل مصلحت موکلش را در آن اقدام دیده و عمل کرده است.

وکالت برای هر کار مشروع و قانونی، جایز است و کسی می‌تواند وکیل شود که اهلیت عمومی و قانونی را دارا باشد؛ یعنی بالغ و عاقل و رشید باشد و از نظر قانونی محجور با ممنوع از آن فعالیت نباشد.

وکالت دادگستری نیز نوعی از وکالت کاری است اما به دلیل اهمیت و حساسیت آن، قانون‌گذار به طور ویژه و اختصاصی برایش قوانین و شرایطی قرار داده است. به همین دلیل گاهی وکالت را به وکالت کاری و وکالت دادگستری تقسیم می‌کنند. وکیل کاری، غیر از شرایط عمومی قانونی، نیاز به پروانه یا مجوز خاصی ندارد اما وکیل دادگستری لازم است از مراجع قانونی و ذی‌صلاح پروانه وکالت گرفته باشد. پروانه وکالت بر اساس قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵، لایحه استقلال کانون وکلای مصوب ۱۳۳۳ و قانون کیفیت اخذ پروانه دادگستری مصوب ۱۳۷۶ به متقاضیان واجد شرایط داده می‌شود. شرکت در آزمون وکالت یکی از شرایط اخذ پروانه وکالت است. پروانه وکالت از سوی دو مرکز و در دو نوع پایه یک و دو داده می‌شود. کانون وکلای دادگستری و مرکز امور مشاوران فوق قضائیه دو مرکزی هستند که آزمون وکالت را برگزار و پروانه فعالیت را عطا می‌کنند. هر وکیل با پروانه رسمی وکالت مجاز به وکالت در همه دعاوی حقوقی و کیفری است؛ اما محدوده وکالت وکیل پایه دو نسبت به وکیل پایه یک، در موارد کمی تفاوت دارد؛ مانند قبول وکالت و حضور در دادگاه‌ برای پرونده‌هایی با سقف جزایی خاصی که در قانون وکالت مشخص شده است‌. بنابراین اگر پرونده شما خیلی سنگین است وکیلی را انتخاب کنید که با توجه به شرایط پرونده صلاحیت دفاع از آن را داشته باشد.

همراه اول