چه زمانی تعمیر موتور یخچال ضروری می‌شود؟

یخچال از ضروری‌ترین لوازم خانگی است و باید از آن به خوبی مراقبت شود و با مشاهده هرگونه علامتی از خرابی باید آن را بررسی نمود تا مشکل آن بیشتر نشود. بهتر است افراد غیرمتخصص نیز اطلاعاتی از ویژگی‌های یخچال سالم را داشته باشند تا در صورت خرابی آن سریعاً اقدام به تعمیر یخچال نمایند.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یخچال که در واقع بر روی عملکرد اصلی یخچال تأثیر می‌گذارد، موتور است که با شروع نشانه‌هایی از خرابی در آن باید با سرعت اقدام به تعمیر موتور یخچال یا تعمیر یخچال نمود.

تعمیر موتور یخچال

چه زمانی تعمیر موتور یخچال ضروری می‌شود؟

بهتر است با کلیات عملیاتی که در یخچال انجام می‌شود آشنایی داشته باشید تا بتوانید علت اصلی خراب‌شدن قسمت‌های مختلف یخچال را متوجه شوید، مثلاً سر و صدای یخچال می‌تواند از درست عمل‌نکردن موتور و یا سیستم خنک‌کننده یخچال باشد. از طریق تست‌کردن موتور می‌توان از عملکرد درست خنک‌کننده هم اطمینان یافت و در صورت نیاز، تعمیر موتور یخچال نیز انجام شود.

برای این‌که بدانید موتور یخچال سوخته و یا تعمیر موتور یخچال مورد نیاز است می‌توان از تست‌هایی استفاده نمود. یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اطمینان از سالم‌بودن یخچال تست‌کردن آن با برق مستقیم است؛ در صورت خرابی باید برای تعمیر موتور یخچال به تعمیرگاه فرستاده شود.

هزنه تعمیر یخچال در استاده

خدمت

قیمت به تومان

تعمیر موتور یخچال

۲۰۰٬۰۰۰

شارژ گاز یخچال

از ۴۰۰٬۰۰۰ تا ۹۰۰٬۰۰۰

رفع نشت گاز یخچال

۱۵۰٬۰۰۰

شستشوی مدار یخچال

۱۵۰٬۰۰۰

افزایش کندانسور

۳۰۰٬۰۰۰

عیب یابی و تعمیر ترموستات یخچال

۱۰۰٬۰۰۰

تعویض ترموستات یخچال

۳۵۰٬۰۰۰

تعویض فن داخلی سرامیکی یخچال

از ۷۰۰٬۰۰۰ تا ۲٫۰۰۰٬۰۰۰

تعویض فن داخلی معمولی یخچال

۳۵۰٬۰۰۰

عیب یابی و تعمیر فن یخچال

۱۵۰٬۰۰۰

تعویض فن موتور یخچال

۲۰۰٬۰۰۰

رفع چکه‌کردن آب از یخچال

۳۵۰٬۰۰۰

تعویض لاستیک درب یخچال

از ۲۵۰٬۰۰۰ تا ۳۵۰٬۰۰۰

تعمیر آبسرد کن یخچال

۲۰۰٬۰۰۰

رگلاژ درب یخچال

۱۵۰٬۰۰۰

تعویض لولای درب یخچال

۲۵۰٬۰۰۰

تعویض کمپرسور

۲۰۰٬۰۰۰

هزینه ایاب و ذهاب

۴۰٬۰۰۰ تا ۶۰٬۰۰۰

آیا موتور یخچال سوخته است؟

با مشاهده چندین علامت در موتور یخچال می‌توان به خراب‌شدن و نیاز به تعمیر موتور یخچال پی برد.

  • یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص و یا شک‌کردن به این‌که موتور یا کمپرسور یخچال سوخته، روشن‌نشدن آن است. تعمیرکار یخچال و یا کسی که دانشی در مورد قطعات داخلی داشته باشد، علت‌های مختلفی که باعث روشن‌نشدن یخچال می‌شود را بررسی می‌کند. زمانی که یخچال روشن نشد قبل از این‌که آماده تعمیر موتور یخچال شوند به بررسی ترموستات نیز می‌پردازند. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است موجب روشن‌نشدن یخچال شود خراب‌شدن دو شاخه می‌باشد که با تعویض آن می‌توان مشکل روشن‌شدن یخچال را رفع نمود. اگر تعمیرکار با تست‌کردن این دو بخش متوجه خرابی نشود باید تعمیر موتور یخچال انجام گیرد.
  • یکی از نشانه‌های دیگری که بسیار شایع است شروع به کار دستگاه با صدای زیاد است. ولی علت‌های دیگری هم برای ایجاد صدای زیاد وجود دارد، به عنوان مثال خرابی لوله‌های انتقال گاز می‌تواند باعث تولید صدا شود و یکی دیگر از آن‌ها رله استارت است که در صورت خرابی صدای بلندی از یخچال می‌آید. ولی اگر موتور خراب شود بعد از ایجاد صدا موتور نیمسوز یا کاملاً خراب خواهد شد. اگر قابل تعمیر باشد برای تعمیر موتور یخچال به مراکز تعمیر ارسال می‌گردد.

تعمیر موتور یخچال

آیا موتور یخچال سوخته است؟

  • یکی از راه‌های تشخیص سوختگی موتور سرد نکردن یخچال است ولی باید به شکل دقیق دمای یخچال را بررسی نمایید تا گرم‌شدن آن را متوجه شوید. اگر موتور به درستی کار نکند و نیاز به تعمیر داشته باشد، باید به تعمیرگاه ارسال شود. دمای یخچال باید بین ۳ تا ۴ درجه سانتی‌گراد باشد. علت‌های مختلفی موجب گرم نشان‌دادن یخچال می‌شود، ممکن است محیط اطراف یخچال گرم باشد یا وسایل بسیار نزدیک بهم قرار گرفته باشند. با بررسی این موارد می‌توان علت گرم‌شدن یخچال را متوجه شد. کندانسور یخچال که برای سرد‌کردن آن تنظیم‌شده است، اگر کثیف شود موجب گرم‌کردن آن می‌شود به همین دلیل باید در مدت زمان مشخصی تمیز گردد. اگر کندانسور هم چک شود و باز هم گرمای یخچال کاهش نیافت باید به خراب‌شدن موتور یخچال شک کنید و برای تعمیر موتور یخچال اقدام نمایید.

تعمیر موتور یخچال

از موتور یخچال محافظت نمایید.

بهتر است قبل از این‌که برای دستگاه یخچال خرابی اتفاق بیافتد و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشد مراقبت‌هایی را از آن انجام دهید. تمیز نگه‌داشتن یخچال و موتور آن بسیار اهمیت دارد و با داشتن عمر مشخص ولی با نظافت آن می‌توان برای مدت طولانی‌تری سالم و بدون خرابی باقی بماند. اگر موتور را برای مدت مشخص خاموش و مجدداً روشن کنید و در این شرایط نیز به سرعت گرم شود حتماً باید موتور یخچال بررسی گردد.

تعمیر موتور یخچال در صورتی‌که از یخچال به خوبی مراقبت شود به تعویق می‌افتد. تعمیر و بررسی یخچال را به دست افرادی بدهید که تخصص کافی در این زمینه دارند و با تشخیص درست می‌توانید از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید. بررسی دمای یخچال و تمیز نگه‌داشتن آن از کارهای ساده‌ای است که هر فردی می‌تواند در خانه برای حفاظت از یخچال انجام دهد.

همراه اول