تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات تابلو برق صنعتی به همراه معرفی دقیق آن ها | چشمه نور | لامپ های وستیج | vestige

مهمترین اصل جهت آغاز کار با تابلوهای برق صنعتی، داشتن شناخت کافی در رابطه با تمامی قطعات آن و کاربرد و کارایی هریک است. شما می توانید با مطالعه این محتوا با لیست تجهیزات تابلو برق واحدهای صنعتی استاندارد و کاربرد آن ها آشنا شوید، پس پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تابلو برق چیست؟

تابلو برق محفظه ای است که تجهیزات الکترونیکی را در داخل آن به منظور استفاده در ایستگاه های الکتریکی، ایستگاه های انتقال دهنده، ساختمان های تجاری و اداری، کارخانه جات صنعتی، پالایشگاه های پتروشیمی و… نصب می کنند. این تابلوها و صفحات کنترل ( سوییچ کنترل) برای تمامی مکان هایی که جهت انجام کار نیازمند انرژی الکتریکی هستند، بکار برده می شوند و به طور معمول آن ها را از نظر ولتاژ و همچنین فشار به چند دسته تقسیم می کنند.

لیست تجهیزات تابلو برق

 • کلیدهای مینیاتوری

وظیفه این کلید قطع جریان الکتریکی در زمان به وجود آمدن شرایطی از جمله عبور جریان های اضافه و غیر مجاز و اتصال کوتاه است.

 • کلیدهای حرارتی

کلیدهای حرارتی MPCB جهت محافظت از موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند و وظایف آن ها شامل محافظت از موتور در برابر جریان های اضافه حرارتی یا الکتریکی و خطاهای مغناطیسی است. از جمله مهم ترین وظایف این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-محافظت از موتور در برابر اتصالات کوتاه، خطاهای خط به خط و به طور کلی تمامی خطاهای الکترونیکی

– محافظ موتور در برابر اضافه بار

– محافظت موتور در برابر متعادل نبودن فاز و افت آن

– به تأخیر انداختن جریان حرارتی به منظور پیشگیری از بازگشتن سریع موتور پس از جریان های اضافه

– نشان دادن هشدار خطا توسط ال ای دی

– متصل شدن مجدد به صورتی کاملا خودکار

تابلو برق صنعتی (معرفی کامل 5 دسته بندی و 22 تجهیز نصب شده)

 • کلیدهای کامپکت

کلیدهای کامپکت یاMCCB  نوعی سیستم محافظت الکتریکی هستند که برای تمامی ولتاژها در تابلوهای برقی مورد استفاده قرار می گیرند. این کلیدها مانند کلیدهای حرارتی عمل می کنند و وظایفی یکسان دارند و تفاوت آن ها تنها در اندازه ( کامپکت ها بزرگتر هستند.)، جریان الکتریکی بالا( تا ۲۵۰۰ آمپر) و قابلیت تنظیم شدن است.

 • کلیدهای محافظتی یا نشتی

کلیدهای نشتی جریان یا RCD  نوعی سیستم محافظت از جان محسوب می شوند. وظیفه این کلیدها قطع جریان برق در زمان نشتی جریان الکتریکی است و به این ترتیب از بروز حوادث و آتش سوزی جلوگیری می کنند.

 • ترمینال

ترمینال ها در سه نوع پیچی، شاخه ای و ریلی موجود هستند و کارایی کلی آن ها برقراری ارتباط بین اجزای داخلی و خارجی تابلو برق است.

 • بی متال ها

اساس کلی کار بی متال ها تبدیل کردن تغییرات دمایی به جریان مکانیکی است به این صورت که با به وجود آمدن گرمای بالا در مدار، جریان الکتریکی را در تابلو قطع می کنند. بنابراین می توان گفت که وظیفه اصلی آن ها محافظت از موتور سه فاز در برابر جریان های اضافی ( در ولتاژ پایین) است.

 • فیوزها

می توان به جرات بیان کرد که یکی از مهم ترین تجهیزات در تابلوهای برق، فیوزها هستند، زیرا نقش محافظت از مدار را در جریان های بسیار بالای غیر مجاز ایفا می کنند. اساس کار فیوز ها به این صورت است که در زمان اتصالات کوتاه و بارهای اضافی بیش از جریان الکتریکی، مدار را قطع می کنند. جهت اطلاع از قیمت ها و مشاهده انواع فیوز صنعتی به سایت رسمی ویدفکتور به آدرس https://vidfactor.com مراجعه کنید.

 • کنتاکتور

وظیفه قطع و وصل نمودن جریان در الکتروموتور تابلوهای برق را کنتاکتور به عهده دارد. کنتاکتورها جهت کنترل کردن موتورهای سه فاز از راه دور مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه اصلی آن ها، روشن و خاموش شدن به صورت کاملا ایمن است.

 • تایمر

وظیفه کنترل کردن زمان در تابلوهای برق به عهده تایمرها است و مهم ترین دلیل استفاده از آن ها، زمانبندی کردن تابلو در حالت اتوماتیک، شمارش وقت و ارسال کردن سیگنال در وقت مناسب آن است.

 • شینه و مقره

شینه ها نوار یا میله های فلزی بدون عایقی هستند که وظیفه آن ها در تابلو برق، متصل کردن تجهیزاتی با ولتاژ بالا و توزیع فاز است. از مقره ها نیز در تابلو برق جهت ثابت کردن شینه ها و عدم اتصال آن ها به بدنه استفاده می شود. از دیگر کاربردهای مقره ها می توان به عایق کردن قسمت های قطعات و هادی ها اشاره کرد.

 • ترانس CT و PT

وظیفه اصلی ترانسفورماتورها، تبدیل کردن جریان های ولتاژ بالا به مقدار کم و استاندار برای ابزارها است. بر این اساس کار ترانس سی تی فراهم کردن جریانی جدید متناسب با جریان اولیه و کار ترانس پی تی، کاستن از ولتاژهای بالای شبکه و رساندن آن ها به مقدار ایمنی، جهت استفاده رگولاتورها و رله ها است.

 • چراغ سیگنال

از چراغ های سیگنال جهت نمایش وضعیت خاموش و روشن بودن هر قسمت و آژیر اعلام خطر در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکلی استفاده می شود.

 • چراغ هشدار

سیستم هایی هستند که در زمان بروز مشکلات و خطر، وضعیت را از فواصل دور علامت می دهند.

 • پدال و میکروسوییچ

پدال ها یا کلیدهای مینیاتوری ضربه ای با سرعت را با عنوان تجهیزات کلید زنی در صنعت برق و به خصوص تابلوهای برق مورد استفاده قرار می دهند.

 • داکت کابل

داکت کابل را به عنوان محافظی بسیار قوی در مقابل روغن، قارچ و نمک، برای کابل های برق مورد استفاده قرار می دهند. این تجهیزات دارای خاصیت ضد خوردگی، پوسیدگی و شکاف هستند.

فروشگاه ویدفکتور یکی از بزرگترین عرضه کنندگان تجهیزات برق صنعتی در ایران است که شما عزیزان می توانید از طریق این لینک از خدمات مشاوره ای و خرید اینترنتی مطمئن این فروشگاه استفاده کنید.

شماره تماس: ۰۲۱۲۲۶۸۳۷۰۶

آدرس اینترنتی: https://vidfactor.com

همراه اول