بهترین و ارزان‌ترین میلگردهای فولادی در آهن ۱۲۳

بهترین و ارزان‌ترین میلگردهای فولادی در آهن ۱۲۳

اهمیت استفاده از میلگرد‌های فولادی در سازه‌های بتنی چیست؟ امروز در اکثر پروژه‌های سازه‌ای از فولاد به‌عنوان مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. تمایل استفاده از فولاد به‌خاطر ماهیت انعطاف‌پذیر و بدون خوردگی آن است. میلگرد را هم می‌توان یک میله فولادی دانست که همراه با بتن مسلح برای ایجاد شکل موردنظر و تقویت مقاومت و استحکام سازه به کار می‌برند. آن‌چه گفتیم تعریفی ساده و مختصر از میلگرد است اما آیا اطلاعات تکمیلی دیگری وجود ندارد تا شناخت از میلگرد را کامل کند؟ این سؤالی است که در ادامه مطلب به پاسخ آن خواهیم رسید. همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

نگاهی مختصر به میلگرد

میلگرد مصالحی است که به‌خوبی با بتن متصل می‌شود. میلگرد با نام خارجی Rebar (مخفف کلمه میلگرد تقویت‌کننده یا reinforcing bar) از فولاد ساخته می‌شود. زیرا فولاد بسیار محکم است و تقریباً هم‌زمان با سرعت تغییرات بتن در هوای گرم و سرد، منبسط یا منقبض می‌شود.

دلایل اهمیت استفاده از میلگرد در بتن

آشنایی مختصری از میلگرد به دست آوردیم؛ اما چرا بتن به میلگرد نیاز دارد؟ بدون شک مهم‌ترین دلیلی که باعث‌شده میلگرد یا آرماتور‌بندی در ساختمان‌های بتنی استفاده شود، تقویت است. بیشتر بتن‌ها به‌نوعی تقویت‌کننده نیاز دارند، چرا؟ برای دانستن علت این موضوع بهتر است نگاه دقیق‌تری به تنش‌های مختلفی داشته باشیم که به اجسام، به‌خصوص بتن وارد می‌شود:

  1. نیروی فشاری: تنش فشاری نیرویی است که بر جسمی وارد می‌شود و می‌تواند جسم را کوتاه یا فشرده کند. به‌عنوان مثال، اگر یک فیل روی پنجه پای شما قدم بگذارد، نیروی فشار وارد شده به پا را احساس خواهید کرد!
  2. تنش برشی: تنش برشی زمانی رخ می‌دهد که نیروها عمود به یکدیگر وارد شوند. اگر انگشتان خود را روی‌هم قفل کنید و به سمت خود بکشید، نیروی برشی را تجربه خواهید کرد.
  3. سه، نیروی کششی: تنش کششی نیرویی است که به جسمی وارد می‌شود و آن جسم را طولانی یا کشیده می‌کند. هنگامی که به کمک یک طناب از ارتفاعی می‌پرید، حین پرش، به طناب فشار کششی وارد می‌شود.

طبق توضیحاتی که گفته شد، سه نوع نیروی وارد شده به بتن داریم که بتن می‌تواند دو نوع از این سه نوع را تحمل کند. بتن تنش فشاری و تنش برشی را به‌خوبی کنترل می‌کند. اما در برابر نیروی کششی و نشان‌دادن مقاومت برای دفع این نیرو، عملکرد ضعیفی دارد. درواقع، مقاومت کششی بتن تنها حدود ۱۰ تا ۱۵۰ درصد مقاومت فشاری آن است.

اینجاست که میلگرد برای تقویت بتن در برابر نیروهای وارد شده استفاده می‌شود. مدل آجدار آن، مانند میلگرد ارگ تبریز، دارای شیارها و برجستگی‌هایی است که باعث می‌شود چسبندگی بهتری را با سازه‌های بتنی داشته باشند. جزئیات میلگرد، فرایندی است که در نقشه‌ها و سازه‌های بتنی ثبت می‌شود و طرح‌‌های مورداستفاده از میله‌های فولادی را در سازه‌های مختلف به تصویر می‌کشد.

مهم‌ترین مشخصات میلگرد در پروژه‌ها

وقتی بخواهیم از ساخت یک پروژه ساختمانی صحبت کنیم، به این معنی است باید همه چیز حساب‌شده، درست و دقیق باشد. طوری که کوچک‌ترین اشتباه و خللی باعث نشود جان ساکنین و افراد ساختمان به خطر بیفتد. میلگردها هم یکی از همین مصالحی است که باید مشخصات و اطلاعات آن مطابق با هدف پروژه و دیگر مصالح انتخاب و استفاده شود. جزئیات میلگرد یک نکته بسیار مهم است که در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های ساختاری، مثل ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی، سدها، پل‌های هوایی، برج‌ها و سازه‌های دریایی و… اجرا می‌شود.

برندها و کارخانه‌‌های مختلفی در حوزه تولید میلگرد فعالیت دارند اما برندهایی مثل کارخانه فایکو، تبریز و گلستان جزء پرتقاضا‌ترین برندهایی است که محصولات خود را با مشخصات استاندارد و کیفیت بالا وارد بازار می‌کنند. اگر می‌خواهید مصالح لازم برای استفاده از سازه‌های بتنی و پروژه‌های در دست اقدام را آماده کنید، می‌توانید قیمت میلگرد فایکو، قیمت میلگرد گلستان و قیمت میلگرد تبریز را در سایت آهن ۱۲۳ ببینید. تمامی قیمت‌های ثبت‌شده در این سایت مطابق قیمت‌های به‌روز بازار است.
انواع مشخصاتی که برای یک میلگرد در یک پروژه سازه‌ای بتنی باید در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

استانداردهای و کد‌های طراحی

در کدهای عمومی ساختمان مشخص می‌شود که اندازه و موقعیت همه عناصر میلگرد به کار گرفته‌شده چقدر است و این کدها روی طرح‌ها ثبت شده است. سایر اطلاعاتی که باید نشان داده شود شامل طول لنگر و اتصالات مکانیکی مربوط به آرماتور بتن و… است. بسته به مکان پروژه، استانداردهای طراحی ممکن است متفاوت باشد.

نمرات فولادی

گریدهای فولادی میلگرد در فرایند جزئیات میلگرد مهم است و باید هنگام انتخاب به آن‌ها حتماً توجه شود. انواع و گریدهای مختلفی از میلگردهای ساختمانی در پروژه‌های سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گریدها از نظر خواص فیزیکی مثل ترکیب شیمیایی، قابلیت افزایش طول، مقاومت کششی و مقاومت تسلیم متفاوت است. معروف‌ترین گریدهای استفاده شده برای میلگردها گرید A1 تا A4 است. میلگردهای گرید A1 را به‌عنوان میلگرد ساده و بدون آج می‌شناسند و میلگردهای گرید A2 تا A4 میلگرد آجدار است.

نقش میلگرد در عملکرد یک سازه بتنی

دلیل این‌که آرماتور باید قطر و اندازه مناسب داشته باشد از عملکرد میلگرد ناشی می‌شود. بتن، به‌تنهایی نیروهای فشاری را که یک ساختمان وارد می‌کند جذب می‌کند؛ اما تقویت بتن باعث می‌شود که نیروهای کششی وارد شده هم جذب و دفع شوند. هم‌چنین باعث می‌شود تا پایداری و دوام عمر بتن و سازه افزایش پیدا کند و سال‌های بیشتری بتوان از یک سازه بتنی استفاده کرد.

جمع‌بندی

اگرچه بتن فناوری مهم و تأثیرگذاری در ساخت سازه‌ها است اما کاستی و نقصی در آن وجود داشت که می‌توانست همه ویژگی‌های مثبت آن را زیر سؤال ببرد. میلگرد و آرماتوربندی وارد پروژه‌های بتنی شد تا این کاستی را پوشش دهد و بتن را به‌عنوان مصالحی بی‌نقص جلوه دهد.

بسیار مهم است که بتوان در یک پروژه باکیفیت‌ترین محصولات را با قیمتی مناسب و منطقی تهیه و استفاده کرد. اگر دنبال یک مرجع معتمد برای خرید مصالح و میلگردهای مختلف هستید، جای درستی آمده‌اید. ما در سایت آهن ۱۲۳ همراه شما هستیم تا اطلاعات کاملی درباره قیمت میلگرد فایکو، قیمت میلگرد تبریز و قیمت میلگرد گلستان در اختیارتان بگذاریم. هم‌چنین واحد پشتیبانی شرکت ماهان حدید ساعی همراه شماست تا بتواند مشاوره‌‌ای مفید و اثرگذار برای خرید محصولات مختلف از فروشگاه ما داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره پشتیبانی ۶۰۶۰۲۲۳۳ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

همراه اول