تفاوت‌های ساختاری باتری یوپی‌اس و باتری قلمی قابل شارژ چیست؟

باتری‌ها در جایگاه‌های مختلفی امروزه به‌کار برده می‌شوند و اهمیت زیادی در زندگی ما دارند. باتری‌ها صرفاً به نوع قلمی محدود نمی‌شوند و دارای انواعی با ابعاد بزرگتر برای مصارف نیازمند به ولتاژ و جریان‌دهی بیشتر برای تعداد دستگاه‌های بیشتر می‌باشند. در ادامه به انواع یوپی‌اس و باتری قلمی شارژی اشاره می‌کنیم و درباره آن‌ها توضیحاتی خواهیم داد.

باتری یوپی‌اس و باتری قلمی قابل شارژ

باتری شارژی

در ابتدا بهتر است بدانیم اصلاً باتری‌های شارژی چیست و چگونه عمل می‌کند و اصلاً چرا باید به جای باتری‌های یک‌بار مصرف مورد اسنفاده قرارگیرد. به‌صورت کلی باتری‌های شارژی به انواعی از باتری‌ها گفته می‌شود که پس از اتمام انرژی داخل آن‌ها می‌توان با متصل کردنشان به برق شهری البته به وسیله شارژر مخصوص خودشان، دوباره اقدام به شارژ مجدد در آن‌ها انجام داد.

این نوع از باتری‌ها از لحاظ اقتصادی در بسیاری از موارد به صرفه‌تر هستند و هم‌چنین برای دستگاه‌هایی که نیاز به استفاده طولانی مدت از باتری دارند و هم‌چنین نیاز به جریان بیشتری از انرژی دارند بسیار مفید هستند.

باتری یوپی‌اس چیست؟

بیشتر مردم باتری‌های یوپی‌اس را با باتری ماشین اشتباه می‌گیرند که البته این امری نادرست است زیرا که از لحاظ ظاهری و ابعاد شاید باتری ماشین و باتری یوپی‌اس شبیه به یکدیگر باشند، اما از لحاظ ساختاری و کاربردی بسیار متفاوت هستند. باتری‌های یوپی‌اس بیشتر از نوع سرب اسیدی هستند که همان نوع سیلد اسید می‌باشد که بهترین نوع برای باتری‌هایی با کاربرد یوپی‌اس‌ها می‌باشد. از کاربرد‌های باتری یوپی‌اس می‌توان به:

 • جلوگیری از ایجاد نویز بر روی برق شهری
 • جلوگیری از آسیب‌های مختلف در زمان قطعی برق
 • جلوگیری از قطع‌شدن برق دستگاه‌های متصل به خود
 • محافظت از دستگاه‌ها در زمان بالا و پایین‌شدن فرکانس‌های برق شهری

اشاره کرد. باتری‌های یوپی‌اس به‌صورت کلی از قطع‌شدن برق دستگاه‌های متصل به خود جلوگیری می‌کند و همین امر سبب می‌شود تا این دستگاه‌ها صدمه نبیند.

دستگاه‌هایی مانند:

 • لوازم پزشکی و بیمارستانی
 • محافظت از داده‌های الکترونیکی
 • محافظت از رایانه‌ها
 • تجهیزات مخابراتی

باتری‌های یوپی‌اس انرژی مورد نیاز خود را در زمان متصل نبودن دستگاه‌ها به آن، توسط برق شهری تأمین می‌کنند و شارژ می‌شوند تا در زمان قطعی برق بتوانند به تأمین انرژی دستگاه‌های متصل کمک کنند. باتری‌های یوپی‌اس دارای چهار نوع:

 • اسید-سرب
 • نیکل کادمیم
 • لیتیوم یون
 • سیلور آلکالاین

می‌باشند. این باتری‌ها دارای ساختار متفاوتی هستند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد.

به عنوان مثال از ویژگیهای ساختاری باتری لیتیوم یون می‌توان گفت که به‌صورت کلی این باتری‌ها از خانواده باطری‌های قابل شارژ هستند یعنی در زمان تخلیه انرژی، یون‌ها از الکترود‌های منفی به سمت الکترود مثبت حرکت می‌کنند و در زمان شارژ شدن این عمل به‌صورت برعکس رخ می‌دهد.

باتری‌های لیتیوم یون نسبت به باتری‌های نیکل کادمیم چگالی انرژی بیشتری را می‌توانند تولید کنند. در بیشتر مواقع از باتری‌های لیتیوم یونی برای انواع دستگاه‌های قابل حمل استفاده می‌شود زیرا که به نسبت باطری‌های نیکل کادمیم دو الی پنج برابر حجم و هم‌چنین وزن کمتری دارند.

از لحاظ فناوری ساختاری در باتری‌های نیکل کادمیم، نیکل اکسید و کادمیم به‌صورت فلز و به عنوان الکترود در این باطری‌ها به کار رفته است. این باطری‌ها نیز دارای نوع شارژی می‌باشند و عمده به کار رفتن آن‌ها در تلفن‌های همراه بود اما امروزه بیشتر از باتری‌های پلیمری در تلفن‌های بی‌سیم استفاده می‌شود.

باتری‌های با نوع اسید-سرب به‌صورت پرکاربردتری در یوپی‌اس‌ها به کار می‌روند از دلایل این امر می‌توان به قیمت مناسب و هم‌چنین بیشتر بودنِ این نوع از باتری‌ها در بازار را نام برد.

البته باتری‌های اسید-سرب برای طبیعت و محیط زیست گزینه مناسبی نخواهند بود اما از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه‌تر می‌باشند و هم‌چنین با داشتن نوع خشک که شرایط نگهداری آسان و هم‌چنین مقاوم در مقابل شرایط محیطی خاص می‌باشد، می‌توان در مکان‌های مختلف از این باتری‌ها استفاده کرد.

باتری‌های قلمی قابل شارژ

باتری‌های قلمی قابل شارژ با نوع یک‌بار مصرف خود تفاوت دارند زیرا که این نوع از باتری‌ها پس از اتمام شارژشان قابلیت شارژ مجدد را دارا می‌باشند و می‌توان از آن‌ها به مدت بیشتری استفاده کرد اما باتری‌های یک‌بار مصرف پس از اتمام انرژی موجود در آن‌ها باید کنار گذاشته شوند زیرا که عملاً هیچ کاربردی نخواهند داشت و باید برای آن‌ها جایگزینی تهیه کرد.

باتری قلمی شارژی از لحاظ هزینه و میزان تأمین انرژی دستگاه‌های مورد استفاده بسیار کاربردی و به‌صرفه می‌باشد.

تفاوت باتری‌های قلمی شارژی با باتری‌های یوپی‌اس

هر دو باتری بسیار کاربردی و در جایگاه خود بسیار مهم می‌باشند اما باید دانست که هر دو نوع این باتری‌ها قابلیت شارژ شدن را دارند اما از لحاظ ابعادی و کاربردی و همین‌طور ساختاری با یکدیگر متفاوت هستند.

باتری‌های یوپی‌اس در ابعاد بزرگتر و هم‌چنین برای دستگاه‌هایی که نیاز به جریان برق بالا دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین‌طور از کاربرد‌های اصلی آن جلوگیری از قطعی برق دستگاه‌های متصل به خود می‌باشد اما باتری‌های قلمی شارژی با توجه به این‌که در نوع شارژی بودن با یوپی‌اس مشترک هستند اما کاربردشان بسیار محدود‌تر و کوچکتر می‌باشد مانند استفاده در ماشین حساب‌ها و چراغ قوه‌ها. زیرا که جریان انرزی کمتری را می‌توانند در خود نگه دارند و ولتاژ بالا برای آن‌ها به نسبت یوپی‌اس نیست و همین امر کاربردشان را محدود‌تر می‌کند.

منبع: وبسایت پارس نیوز

همراه اول