اهمیت فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) در صنایع غذایی

با توجه به کاربرد استیل در صنایع غذایی، زندگی بدون فولاد ضد زنگ بسیار دشوار بنظر می‌رسد. کشف فولاد ضد زنگ در قرن بیستم شکل گرفته است که همین امر به عنوان یک انقلاب بزرگ برای عموم مردم قلمداد می‌شود.

این آلیاژ (فولاد از آلیاژ آهن کربن تشکیل می‌شود.) بادوام و بهداشتی بوده است و در صنایع، آشپزخانه‌ها و حتی در حیطه معماری مخصوصاً مبلمان مدرن بسیار کاربرد دارد. هم‌چنین از فولاد ضد زنگ در زمینه‌های فرآوری شیر و لبنیات، شیرینی‌پزی، گوشت و بسیاری دیگر نیز استفاده می‌شود. چندی پیش استفاده از فولاد ضد زنگ در آشپزخانه‌های مجلل و مدرن یافت می‌شد.

ورق استیل در صنعت غذایی

طراحی خوب و تولید انبوه باعث تغییر روند پیشروی این فلز ارزشمند شد. جالب است بدانید که ۳۰ درصد از فولاد ضد زنگ جهان در بخش غذا و نوشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محصولات صنعت غذایی از لوله‌های فولادی ضد زنگ، کویل‌های فولادی ضد زنگ، ورق‌های فولادی ضد زنگ ساخته می‌شوند.

لوله استیل در صنعت غذایی

مزایای استفاده از فولاد ضد زنگ در صنایع غذایی عبارتند از:

– مقاومت در برابر حرارت
– استحکام
– در برابر ضربه و سایش مقاوم است.
– درخشندگی خود را حفظ کرده و ماندگار است.
– از ورود آلودگی به درون محفظه مواد غذایی جلوگیری کرده و طراوت مواد غذایی را حفظ می‌کند.
– تمیز کردن آن آسان است؛ بنابراین از آلودگی‌های باکتریایی جلوگیری می‌کند.
– می‌تواند در شرایط سخت خراش (شرایط تهاجمی و شدید) مقاومت کند.
– مناسب برای حمل‌ونقل مواد غذایی حاوی مواد تند و رنگ‌های خوراکی
– به سرعت خنک می‌شود.
– در برابر شستشو‌های پرقدرت بااستفاده از مواد شیمیایی یا سایر مواد شستشو مقاوم است.
– نسبت به مواد قلیایی و اسیدی واکنش نشان نمی‌دهد.
– به راحتی ترک نمی‌خورد و دچار شکست نمی‌شودو
– در برابر حرارت و آتش مقاومت خوبی دارد.
– داکتیل است. (شکل‌پذیری خوبی دارد.)

فولاد ضد زنگ برای لوازم آشپزخانه

فولاد ضد زنگ به عنوان یکی از مهمترین اختراعات بشر یاد می‌شود. این آلیاژ متشکل از آهن، کربن، نیکل و کروم است. چیزی که فولاد ضد زنگ را از دیگر فلزات متمایز می‌کند، کاربرد‌های فراوان آن است. فولاد بکار رفته در مبلمان، صنعت، لوازم آشپزخانه (انواع محصولات استیل پرکاربرد در آشپزخانه) و غیره، بادوام است و به همین دلیل اولین انتخاب هر مصرف کننده‌ای بشمار می‌رود.

فروش محصولات استیل

شرکت تجارت آلیاژ یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان فولاد ضد زنگ، اعم از لوله فولادی ضد زنگ، ورق فولادی ضد زنگ، میلگرد فولادی ضد زنگ و غیره را برای خانه، کارخانه و آشپزخانه شما است. گسترده‌بودن دامنه انواع محصولات استیل پرکاربرد در آشپزخانه باعث شده است تا انتخاب از بین آن‌ها راحت‌تر بشود.

ترکیب‌کردن میزان مختلفی از مواد سازنده فولاد ضد زنگ، باعث تغییر در رفتار آلیاژ می‌شود. (آلیاژ فولادی که کربن بیشتری دارد، مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد. هم‌چنین وجود نیکل و کروم به مقاومت آلیاژ می‌افزاید. بنابراین بستگی به کاربرد شما دارد که چه ویژگی‌های مدنظر شما است تا با استفاده از آن بتوان محصول مطلوب را تهیه و استفاده کنید.)

C:\Users\Mohammad\Desktop\Stanless-Steel-001.jpg

ساخت قاشق و چنگال از معدود کاربرد‌های استیل در آشپزخانه است

درجه فولاد ضد زنگ از کم تا زیاد متفاوت است که به کیفیت، دوام و هم‌چنین مقاومت در برابر حرارت اشاره دارد. فولاد ضد زنگ به عنوان فلز اولیه برای ظروف مواد غذایی استفاده می‌شود. استحکام خوبی دارند اما در برابر خوردگی و اکسید شدن بسیار ضعیف هستند.

وجود نیکل و کروم در ساختار آهن کربن باعث می‌شود تا احتمال خوردگی به صفر برسد. از طرفی وجود مس در آلیاژ فولاد ضد زنگ به هدایت حرارتی فولاد کمک می‌کند.

همراه اول