افزایش قیمت سیمان چه تأثیری بر روی قیمت مسکن دارد؟

قیمت سیمان و دیگر مصالح ساختمانی چندی است که با روندی عجیب و باورنکردنی روبه‌رشد است. هرچند بسیاری از مسئولان معتقدند که سهم سیمان در ساختمان‌سازی اندک است و گران‌شدن سیمان نمی‌تواند تأثیری بر روی قیمت ساختمان بگذارد؛ اما واقعیت چیز دیگری را نشان می‌دهد. شاید بتوان گفت که گران‌شدن قیمت سیمان نمی‌تواند تأثیر چندانی بر قیمت ساخت‌وساز بگذارد؛ اما کمبود و نبود آن در بازار قطعاً می‌تواند روند پروژه‌های ساختمانی را کند کرده و در افزایش هزینه‌های آن‌ها تأثیرگذار باشد. به همین دلیل در این مقاله می‌خواهیم به بررسی این موضوع پرداخته و تأثیر این افزایش قیمت را بر روی قیمت مسکن مورد بررسی قرار دهیم.

در پی افزایش قیمت سیمان در بازار مسکن چه می‌گذرد؟

سیمان یکی از مصالح اصلی در ساختمان‌سازی است که کمبود آن در بازار باعث متوقف‌شدن بسیاری از پروژه‌ها شده است. در کنار این‌ها گران‌شدن سیمان، گران‌شدن سایر مصالح مانند شاتکریت یا بتن پاشیده را نیز در پی داشته و توانسته به‌طور مستقیم بر روی قیمت آن‌ها تأثیر بگذارد. به‌علاوه دستگاه‌هایی مانند دستگاه سیمان پاش و ملات پاش نیز در پی این افزایش قیمت، تأثیر پذیرفتند. مجموع این عوامل باعث شد که قیمت مسکن نیز در این دوره یک افزایش ۳۰ درصدی را تجربه کند. درنتیجه بازار مسکن نیز دچار التهاب‌شده و خریداران با مشکلاتی جدی مواجه شده‌اند.

بررسی سهم افزایش قیمت سیمان بر روی قیمت مسکن

همان‌طور که گفتیم برخی از مسئولان معتقد هستند که افزایش قیمت سیمان تأثیری بر روی قیمت مسکن نداشته است؛ زیرا سهم این ماده ساختمانی در طول فرایند ساختمان‌سازی آن‌قدرها قابل‌توجه نیست. در این بخش می‌خواهیم صحت این حرف را با هم بررسی کرده و با یک حساب سرانگشتی سهم سیمان را در ساختمان‌سازی موردبررسی قرار دهیم.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، برای ساخت هر مترمربع از یک ساختمان به حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم سیمان نیاز است. در روزهای اخیر ما شاهد این موضوع بوده‌ایم که قیمت سیمان تا سه برابر افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین اگر فرض کنیم که قیمت هر پاکت ۵۰ کیلویی سیمان از ۳۵ هزار تومان به ۱۰۵ هزار تومان افزایش یافته است؛ یعنی هر کیلو سیمان در حدود ۱۴۰۰ تومان افزایش یافته است؛ بنابراین هزینه سیمان مصرفی برای هر مترمربع از ساختمان حدود ۲۸۰ هزار تومان زیادتر شده است.

این موضوع در مقایسه با قیمت هر مترمربع زمین در یکی از نواحی تهران، چندان قیمت قابل‌توجهی نیست؛ یعنی اگر قیمت زمین را به‌طور متوسط حدود ۳۰ میلیون تومان در نظر بگیریم؛ یعنی قیمت سیمان حدود یک درصد در گران‌شدن آن تأثیر داشته است؛ بنابراین می‌توان گفت که ۲۹ درصد باقیمانده تا حد زیادی جو روانی جامعه است که باعث‌شده همه‌چیز به گردن سیمان بیفتد.

البته همان‌طور که گفتیم افزایش قیمت سیمان ممکن است تأثیر چندانی بر روی افزایش قیمت مسکن نداشته باشد؛ اما بر روی قیمت سایر مصالح مانند شاتکریت و بتن تأثیرگذار است؛ بنابراین اگر بخواهیم سهم واقعی تغییر قیمت سیمان را بر روی هزینه ساخت‌وساز موردبررسی قرار دهیم؛ باید علاوه بر این موارد، هزینه دستگاه سیمان پاش و مزد ملات پاش و دیگر موارد را نیز بر روی آن لحاظ کنیم؛ بنابراین درمجموع شاید بتوان گفت که این افزایش قیمت چیزی بیش از یک درصد بر روی قیمت مسکن تأثیر گذاشته است.

سود این افزایش قیمت به جیب کسانی ریخته می‌شود؟

اما نکته مهم این‌جا است که این سود کلان نه به جیب تولیدکننده ریخته می‌شود و نه برای مصرف‌کننده خوشایند است؛ تنها کسانی که از این آب گل‌آلود برای خود ماهیان درشت گرفته‌اند، واسطه‌ها هستند. واسطه‌هایی که سیمان را به یک کالا در بورس تبدیل کرده و آن را ذره‌ذره به این بازار تزریق می‌کنند. همین امر موجب شده که توهم کمبود سیمان در بازار به وجود آید و قیمت آن با شیبی بسیار صعودی شروع به رشد کند.

البته باید بگوییم که تأثیر قطعی آب و برق نیز بر روی افزایش قیمت سیمان قابل‌چشم‌پوشی نیست. این موضوع باعث شده که تولیدکنندگان نتوانند با همه ظرفیت خود کار کرده و ناچار شوند که برای جبران خسارت‌های ناشی از این قطع و وصل‌ها، ظرفیت تولید خود را کاهش دهند. این موضوع نیز تا حد زیادی باعث کاهش عرضه در بازار شده است؛ اما درنهایت بازهم این واسطه‌ها هستند که بخش زیادی از سود را به جیب می‌زنند.

سخن پایانی

افزایش قیمت سیمان، بیش از آنچه انتظار می‌رفت بر روی قیمت مسکن تأثیر گذاشته است. همین موضوع باعث شده که بسیاری از پیمانکاران و گروه‌های ساختمانی، با نگرانی نوسانات این بازار را دنبال کرده و حتی پروژه‌های خود را متوقف کنند؛ اما نکته مهم اینجا است که در غیاب و سکوت دستگاه‌های نظارتی، این واسطه‌ها هستند که سود اصلی را به جیب می‌زنند.

همراه اول