ادوات کشاورزی مدرن

ادوات کشاورزی مدرن

با توجه به افزایش جمعیت انسانی و نیاز بیشتر انسان‌ها به مواد غذایی و تولیدات کشاورزی، تولید محصولات کشاورزی در رأس نیازهای جامعه بشری قرار گرفته است. زیرا نیاز اولیه‌ی هر جامعه، مسئله‌ی خوراک و تغذیه آن جامعه می‌باشد.

به همین جهت مسئولین مرتبط و کشاورزان برای محقق‌شدن این امر در صدد این شدند که با تولید ادوات و تجهیزات کشاورزی جدید و پیشرفته باعث کمتر شدن کار و زحمت انسانی در این رشته بشوند.

به‌روز بودن و پیشرفته بودن تجهیزات و ادوات کشاورزی باعث بهبود و بهتر شدن هر چه بیشتر تولیدات و محصولات کشاورزی خواهد شد. هم‌چنین زحمت و تلاش کشاورزان و نیروهای مرتبط با این رشته کمتر خواهد شد.

در ادامه سعی داریم با این تجهیزات و ابزار‌های کشاورزی مدرن بیشتر آشنا شویم. تجهیزاتی که تقریباً در بیشتر نقاط جهان یافت می‌شوند و یا در حال به‌روز شدن و سازگار شدن با تکنولوژی‌های روز دنیا در رشته کشاورزی هستند.

تجهیزات کشاورزی

انواع تجهیزات و ادوات و ابزار‌های کشاورزی مدرن :

تراکتور

به احتمال خیلی زیاد با شنیدن نام صنعت کشاورزی اولین تصویر و یا واژه‌ای که در ذهن همه‌ی ما تصور می‌شود واژه‌ی تراکتور می‌باشد. تراکتور را می‌توان یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات در کشاورزی دانست.

با توجه به امکانات و توانایی‌های گسترده این وسیله و کاربرد آن در انواع زمین‌های زراعی و هم‌چنین وصل شدن سایر ابزار و تجهیزات کاربردی در حوزه کشت و کار به آن، می‌توان تراکتور را اصلی‌ترین و مهمترین وسیله در امر کشاورزی دانست.

در واقع کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که با ساز و کار و نحوه‌ی کارکرد تراکتور، هر چند به میزان کم، آشنایی نداشته باشد.

در واقع می‌توان گفت از صفر تا صد و از ابتدای کار تا انتهای کار یک کشاورز به تراکتور و کارایی آن در بکارگیری از ابزار و تجهیزات دیگر گره خورده است.

از آماده‌سازی زمین زراعی گرفته تا عملیات کاشت و انواع امور نگه‌داری محصول تا برداشت، همگی متأثر از این وسیله‌ی پرکاربرد هستند.

کمباین

همان‌طور که از تراکتور برای کاشت و آماده‌سازی زمین برای زراعت استفاده می‌شود، از کمباین برای برداشت و درو محصولات متنوع کشاورزی استفاده می‌شود.

بکارگیری از کمباین‌های جدید و پیشرفته بجای استفاده از روش‌های قدیمی و سنتی، بهره‌برداری را برای کشاورزان آسان‌تر کرده و هم‌چنین دقت و توانایی خیلی زیاد در امر برداشت محصول باعث کمتر شدن هزینه‌های کشاورزی و کاستن از نیروی کار انسانی و در نتیجه بدست آمدن محصول مطلوب‌تر را سبب شده است.

در حال حاضر انواع مختلفی از کمباین‌ها در دنیا وجود دارد که توسط شرکت‌های مختلفی ساخته می‌شوند. برخی کمباین‌ها مختص برداشت یک نوع محصول هستند و برخی دیگر با ایجاد تغییر در تجهیز، برای برداشت سایر محصولات نیز کاربرد دارند.

گاوآهن

این ابزار از روزگاران قدیم مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گرفته است. حتماً تا بحال تصویر یک فرد را دیده‌اید که بوسیله‌ی گاو و یک تیغه‌ی آهنی متصل به آن، در حال شخم‌زدن زمین کشاورزی خود باشد.

امروزه با توجه به طراحی و ساخت گاوآهن‌های بسیار قدرتمند و کارآمد، این تجهیز را به تراکتور وصل نموده و سرعت و کارایی آن را بسیار بالاتر برده‌اند.

زمین‌های کشاورزی مختلف، برای کاشت محصولات ابتدا توسط گاوآهن شخم زده شده و در ادامه عملیات کاشت روی آن‌ها انجام می‌شود.

هارو

این ابزار مدل‌های مختلفی دارد که از همه آن‌ها برای مسطح‌شدن و از بین بردن ناهمواری‌های موجود در سطح زمین کشت، استفاده می‌شود. این ابزار نیز به تراکتور متصل می‌شود و عملیات یکسان‌سازی سطح خاک را انجام می‌دهد.

آبپاش

با پیشرفت تکنولوژی در صنعت کشاورزی استفاده از آب‌پاش برای آبیاری بسیار ضروری شده است. امروزه با توجه به کمبود آب استفاده از آب پاش‌ها در بیشتر مزارع و گلخانه‌ها رایج شده است. استفاده از آب‌پاش با هدف صرفه‌جویی در آب و هم‌چنین رسیدن به محصول بهتر و با کیفیت‌تر انجام می‌شود.

در این روش از انواع لوله‌ها و شیر‌ها و هم‌چنین پمپ‌های آب استفاده می‌شود و قطره‌های ریز آب بر روی محصول و سطح زمین کشاورزی پاشیده می‌شوند که همین امر نیز باعث کنترل دمای هوا شده و برای رشد محصول بسیار اهمیت دارد.

بذرپاش و کودپاش

با توجه به نام این تجهیز می‌توان به کارایی و اهمیت بسزای این وسیله پی برد. به وسیله‌ی این ابزار، بذرها و کود‌ها با استفاده از اجزای مختلف این تجهیز که شامل قیف و لوله بارگیری کود و بذر است، بر روی سطح زمین ریخته می‌شوند.

 

وسایل کشاورزی

بیلر

از وسایل و تجهیزات مهم کشاورزی است که برای بسته‌بندی و درست کردن بسته‌های کاه از بقایای غلات و سایر محصولات دیگر از آن استفاده می‌شود.

تقریباً بیشتر علوفه‌ی مورد نیاز دامداران توسط این دستگاه مهیا و آماده می‌شود.

پهپاد سمپاشی و تصویربرداری در مزارع

این وسیله به کشاورز کمک می‌کند تا اطلاعات زیادی را از مزرعه خود به دست آورده و در فکر حل مشکلات زراعی از جمله آفات، مشکلات قارچی و علف‌های هرز مزرعه باشد.

هم‌چنین از این هواپیماهای بی‌سرنشین برای سمپاشی بر روی انواع مختلفی از تولیدات زراعی استفاده می‌شود.

ماشین پنبه پاک‌کن

این تجهیز کشاورزی مدرن با سرعت بسیار زیادی دانه‌های پنبه را از الیاف مورد نظر جدا می‌کند.

در واقع می‌توان این دستگاه برداشت را یک کمباین کششی نیز نامید که برای جدا کردن محصول مورد نظر از دقت بالایی برخوردار است.

سم پاش

از این وسیله برای سمپاشی‌های مختلف استفاده می‌شود.

این تجهیز با اتصال به تراکتور در انواع زمین‌های کشاورزی کاربرد خود را نشان می‌دهد و برای بسیاری از محصولات با تنوع نوع کاشت، پرکاربرد است.

از این وسیله برای سم پاشی علف‌های هرز و هم‌چنین پاشش انواع محلول‌های تقویتی و کودهای محلول در آب به محصول کشاورزی استفاده می‌شود.

در نوع دستی آن، این وسیله در سایز کوچک طراحی شده که با حمل کردن آن توسط فرد، عمل سم پاشی انجام می‌شود.

انواع تجهیزات کاشت محصول

هر نوع محصول با یک روش مختص خود کاشت می‌شود.

واضح است که برای کاشت هر محصول از یک دستگاه به خصوص نیز باید استفاده شود.

برای مثال دستگاه‌های کاشت چغندر قند، ذرت، گندم و سایر محصولات زراعی با هم متفاوت است.

نکته‌ی مشابه این تجهیزات وصل شدن آن‌ها به تراکتور و دارا بودن مخزن دانه و بذر است و بعد از آماده‌سازی آن، عملیات کاشت در زمین انجام می‌شود.

همراه اول