اتو لوله سبز چیست و چه کاربردی دارد – آروا

اتو لوله سبز چیست؟ کاربرد اتو لوله سبز

ابتدا بهتر است با مفهوم اتو لوله سبز آشنا شوید و سپس در ادامه مقاله به معرفی کاربرد اتو لوله سبز می‌پردازیم؛ لوله‌‌ها بخش مهم و تأثیرگذار در ساختمان‌‌ها هستند؛ لوله سبز یا لوله پروپیلن نسل جدیدی از لوله‌‌ها هستند، که امروزه به دلیل مقاوت بالا در مقابل حرارت، فشار، ضربه و شکنندگی بسیار مورد توجه قرارگرفته‌اند.؛ هم‌چنین برای نصب و اتصال لوله‌ها به یکدیگر از دستگاهی به نام اتو لوله سبز (اتو جوش لوله سبز، اتوجوش، اتو پلاستیک و اتو سبز) استفاده می‌شود.

نسل اول تولید لوله‌‌های پلی پروپیلن، لوله‌ها به رنگ سبز بودند؛ سپس اتو جوش لوله سبز نام‌گذاری شدند و اکنون این نام در اکثر کشور‌ها شناخته‌شده است.

کاربرد اتو لوله سبز چیست؟

کاربرد اتو لوله سبز در جوشکاری و اتصالات لوله پلی‌پروپیلن است؛ که در سیستم لوله‌کشی ساختمان‌‌ها و تأسیسات بسیار استفاده می‌شود؛ به‌طور کلی، از اتو لوله‌کشی برای لوله‌‌های ساخته‌شده از پلی الفین‌ها (مانند پلی پروپیلن، پلی اتیلن و پلی بوتیلن) استفاده می‌شود. اما نحوه استفاده و نوع دستگاه جوش لوله سبز بستگی به جنس لوله و نوع کاربرد (لوله‌کشی فاضلاب یا آب) متفاوت خواهد بود.

انواع اتو لوله‌کشی

هنگامی که چندین لوله و اتصال پلاستیکی دارید که باید آن‌ها را به یکدیگر متصل کنید، بهتر است در ابتدا نوع روش لوله‌کشی محوطه را انتخاب کنید تا پروژه شما سریع و با دقت بیشتری انجام شود. سه روش مختلف همجوشی لوله‌‌های پلیمری وجود دارد: بات فیوژن، فیوز فیوژن و الکتروفیوژن؛ برای کسب اطلاعات بیشتر به فروشگاه آروا مراجعه کنید.

کاربرد اتو لوله سبز کاربرد اتو لوله سبز چیست؟

اتو لوله سبز خوب چیست؟

اتو لوله سبز در انواع مختلف وجود دارد که هنگام خرید بهتر است به نکات ذکر‌شده در ادامه توجه کنید:

۱) متناسب با نوع کار خود بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که قابل استفاده برای انواع لوله‌های PP, PP-R, PB باشد.
۲) بهتر است دارای سیستم حرارتی به‌روز باشند تا المنت‌ها به‌صورت یکنواخت صفحه‌های اتو را گرم کنند.
۳) یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید سرعت گرمایش است تا در سرعت اتصال و وقت صرفه‌جویی شود.
۴) ابزار‌های لازم و جانبی را دارا باشد، مانند (قیچی لوله سبز، آچار آلن، متر ، تراز، دست‌کش و لقمه اتو لوله)

آموزش کار با اتو لوله سبز

برای کار با دستگاه اتو لوله سبز، ابتدا باید دستگاه را گرم کنید، پس از گرم‌شدن دستگاه، لوله را در محل مشخص‌شده در اتو لوله قرار دهید و سپس رابطی که قرار است به عنوان اتصال لوله استفاده شود نیز در جای خود قرار دهید، سپس چند لحظه صبر کنید تا لوله و اتصال به اندازه کافی حرارت داده شوند و به یکدیگر متصل شوند؛ در این‌صورت کاربرد اتو لوله سبز بیشتر می‌شود.

اتصال ایجاد‌شده باید به اندازه‌‌ای قوی باشد که پس از اتمام کار، لوله و رابط به یکدیگر چسبیده باشند و از هم جدا نشوند. هنگام کار با دستگاه باید تمرکز بالا و حوصله کافی را داشته باشید تا لوله‌ها در مسیر درست قرار گرفته و با موفقیت به یکدیگر متصل شوند، اتصال زمانی با کیفیت است که لوله سبز و رابط به هیچ‌وجه از یکدیگر جدا نشوند و یا در صورت نیاز به سختی از یکدیگر جدا شوند.

اتو لوله سبز آروا

در ادامه مقاله نکاتی برای کار با دستگاه اتو جوش ذکر‌شده است که بهتر است از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

۱) فقط از ابزارهای مورد تأیید Aquatherm و اتو جوش استفاده کنید؛ آن‌ها با دمای مناسب طراحی‌شده‌اند.
۲) هم آهن جوش و هم سر جوش باید تمیز و عاری از بقایای خاک، روغن و سایر ناخالصی‌های قبلی باشد؛ پس قبل از شروع همجوشی از تمیز بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید.
۳) قبل از وصل کردن اتو، سرهای جوش را قرار دهید؛ روی آهن جوشکاری به‌طوری که سطح کامل وجود داشته باشد؛ سر جوش باید همیشه در عقب نصب شود؛ مگر این‌که فضای کافی در دسترس نباشد.
۴) سر جوش را محکم کنید؛ تا زمانی که از سفت‌شدن آن مطمئن نشدید، دست از کار نکشید.
۵) ابزار جوشکاری را وصل کنید. با توجه به دمای محیط، ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا گرم شود.
۶) اطمینان حاصل کنید که منبع الکتریکی مورد استفاده به‌طور کامل باشد؛ استفاده نادرست از هر وسیله برقی می‌تواند باعث آسیب آن شود. هنگام کار با اتو جوش، همیشه از محافظ مناسب دست و بازو و عینک ایمنی استفاده کنید.
۷) بعد از جدا کردن آهن، آن را با یک پوشش مقاوم در برابر حرارت محافظت کنید یا آهن را در آن قرار دهید.
۸) بعد از گرم‌شدن اتو، سر جوش را با دقت محکم کنید؛ از انبردست یا سایر ابزارهایی که می‌توانند به پوشش‌ها آسیب برسانند استفاده نکنید.
۹) برای انجام این کار دمای ۵۰۰ درجه فارنهایت (۲۶۰ درجه سانتی گراد) لازم است.

دستگاه اتو لوله سبز آروا دستگاه جوش لوله سبز

در آخر باید توجه داشته باشید که انتخاب هر دستگاه یا ابزاری بر عهده کاربر است. با در نظر گرفتن موارد ذکر‌شده در ابتدای مقاله می‌توانید دستگاه اتو لوله سبز متناسب با نیاز خود را شناسایی، انتخاب و خریداری کنید؛ توجه کنید که برای افزایش طول عمر مفید دستگاه و همین‌طور رعایت ایمنی حین کار با آن، باید از دستورالعمل‌های مربوطه که در دفترچه راهنمای هر دستگاهی وجود دارد؛ پیروی کنید. با رعایت اصول استفاده از دستگاه می‌توانید عمر دستگاه را افزایش دهید.

کلام آخر

اگر قبلاً چنین پروژه‌ای (به ویژه لوله‌کشی) انجام نداده‌اید، بهترین گزینه برای شما این است که با مشاورین شرکت آروا تماس بگیرید یا به آدرس اینترنتی arvatools.com مراجعه کنید و آنچه که نیاز دارید برای آن‌ها توضیح دهید؛ آن‌ها می‌توانند در مورد ابزار مورد نیاز و هم‌چنین میزان مواد مورد نیاز به شما کمک کنند. اما اگر با پروژه‌ها آشنا هستید برای استفاده از دستگاه می‌توانید از دفترچه راهنما استفاده کنید. برای کار با این دستگاه به دقت و وقت کافی نیاز دارید تا پروژه شما به خوبی و بدون اشتباه پیش برود.

همراه اول