اتصالات هیدرولیک چیست و چه کاربردی در صنعت دارد؟

در این مقاله قصد داریم در مورد اتصالات هیدرولیک و کاربرد آن در صنعت صحبت کنیم اما بهتر است در ابتدا بدانیم علم هیدرولیک چیست:هیدرولیک علمی است که توسط آن سه اصل مهم تولید، انتقال و همچنین تبدیل نیروی مایع تحت فشار انجام می‌گیرد که از سیستم‌های هیدرولیکی در خط‌های تولیدی صنایع سبک و سنگین، ابزار آلات متحرک استفاده می‌گردد.

اتصالات هیدرولیک (اتصالات فشار قوی) در واقع قطعاتی می‌باشند که برای متصل شدن شیلنگ، لوله و سایز اجزا در سیستم‌های هیدرولیکی استفاده می‌شوند. از آنجائی که عموما تجهیزات هیدرولیکی در فشارهای نسبتا زیادی فعالیت دارند و یک سیستم ثابت به حساب نمی آیند پس اتصالات هیدرولیک بکار رفته می‌بایست مقاوم، منطبق و مطمئن باشند تا با عملکردی صحیح کاربر با خیال آسوده و مطمئن فعالیت را انجام دهد.

در واقع اصلی ترین مکانیزم موارد امنیتی در تمام سیستم‌های هیدرولیکی بر پایه اتصالات هیدرولیک بنا می‌گردد. در ادامه با مهندسین شرکت توسعه تجارت سیالات همراه خواهیم بود.

انواع اتصالات هیدرولیک در صنعت

 نکات اتصالات هیدرولیک:

 • چنانچه قطعات استفاده شده در سیستم هرگز متوقف نشوند و دائم در حال فعالیت باشند میتوان برای متصل شدن اجزا آنها را لحیم زده یا به هم جوش داد چون در این حالت اطمینان خاطر خواهید داشت، اما اتصالات هیدرولیک باید قابل جدا شدن باشند چرا که نیاز به چک یا تعویض دارند، با این تفاسیر وجود اتصالات هیدرولیک متحرک برای سیستم‌های تخصصی یک امر ضروری می‌باشد. [منبع]
 • در سال‌های اخیر طراحی و تولید اتصالات هیدرولیک پیشرفت چشمگیری داشته تا ضمن بهبود عملکرد، نصب راحتی هم داشته باشند.
 • اتصالات هیدرولیک اغلب برای واقع شدن بر روی سر شیلنگ‌های هیدرولیکی تولید و استفاده می‌شوند که جنس آنها فولاد می‌باشد و به علت اهمیت نقش آنها می‌بایست حتما تست شوند و مورد آزمایش قرار گیرند.
 • این اتصالات به صورت هفت رنگ یعنی با آبکاری زرد و سفید تولید شده و بر روی سر شیلنگ‌های هیدرولیکی پرس می‌شوند و به چند تیپ در بازار شناخته می‌شوند: اتصالات پرچی (آمریکایی) ، آلمانی،  انگلیسی، رومانی، کوماتسو و لیفتراکی
 • هر چه در هنگام تولید این قطعات کیفیت و ظرافت بیشتری خرج شود کیفیت محصول نهایی بیشتر خواهد شد. از لحاظ ظاهری و بصری به سه مدل صاف،خم و نیم خم تولید می‌شوند.
 • این قطعات به علت حساسیت عملکردی که دارند با استاندارهای سختگیرانه ای طراحی و تولید می‌شوند.
 • اتصالات هیدرولیک در جنس‌های مختلفی تولید می‌شود مثل پلاستیک، فولاد، فولاد ضد زنگ و برنج

اتصالات پلاستیکی هر چند در برابر خوردگی مقاوم هستند اما دوام کمتری دارند و در هنگام درجه بندی فشار حتما از نمونه‌های فلزی استفاده می‌شود.

انواع اتصالات هیدرولیک - شرکت توسعه تجارت سیالات

انواع اتصالات هیدرولیک

اتصالات هیدرولیک به دلیل کاربرد چشمگیر آنها در صنایع، در اندازه و اشکال مختلف و متنوع تولید می‌شوند که شامل:

مهره دنباله

این مهره شامل سه مدل صاف، خم و نیم خم می‌باشند.این قطعه مانند آرنج اتصالات صنعتی می‌باشند که وظیفه آنها تغییر زاویه لوله است.اکثر مهره دنباله‌ها واجد زاویه ۹۰ و ۴۵ درجه می‌باشد اما بسته به نیاز زاویه ۲۲٫۵ درجه هم تولید می‌شود.

سر شیلنگی

شامل کاتری، بیلی، سری ثابت رو دنده، سری ثابت تو دنده می‌باشد.در سیستم‌های برودتی و حرارتی سیالات مایع و گاز کاربرد دارد.در این سیستم‌ها هنگامی که بخواهیم شیلنگ را جایگزین لوله کنیم،سر شلنگی‌ها می‌توانند شیلنگ‌ها را به هم متصل کنند.از آنجائیکه از این قطعه برای تغییر مسیر سیال استفاده می‌شود دارای اهمیت بالایی می‌باشد و قطعاتی کوچک،کاربردی و با قیمتی مناسب هستند و دارای انواع زانو ۹۰ درجه، صاف، سه راه مهره وسط و رابط زانو پیچ می‌باشند.

مغزی

دو حالت ثابت و متغیر دارد

پوسته

این قطعه در واقع اتصالاتی با پوشش ۳۶۰ درجه در اطراف شیلنگ می‌باشند که نقش آنها جلوگیری از نشتی است و به وسیله پرس رو شیلنگ واقع می‌شوند.

انواع اتصالات هیدرولیک بر اساس نوع اتصال

انتخاب نحوه اتصال متناسب، علاوه بر کاهش هزینه‌ها سبب نصب راحت تر می‌شود و حتی امکان خرابی و نشتی را به حداقل می‌رساند.

سه مدل رایج از اتصالات هیدرولیک برای مرتبط شدن لوله ها، تیوب و شیلنگ و همچنین اتصال این‌ها به پورت‌های قطعات هیدرولیک وجود دارد:

 • اتصال با رزوه‌های موازی: رزوه‌های موازی (مستقیم) به آسانی بسته می‌شوند و مرحله آب بندی در آنها به واسطه ارینگ انجام می‌گیرد.
 • اتصال با رزوه‌های مخروطی: مقصود از رزوه‌های مخروطی ،زاویه دنده‌ها نیست بلکه شیبدار بودن و نحوه قرار گرفتن آنها می‌باشد.
 • اتصال فلنجی: این نوع اتصالات هیدرولیک بهترین انتخاب برای پورت‌های بزرگ و جریان‌های زیاد هستند که قسمت‌های اصلی اتصال فلنجی شامل فلنج، قطعه ارینگ(آب بند) و لوله می‌باشند.

نکات کلیدی انتخاب نوع اتصال در اتصالات هیدرولیک

 • در نوع اتصال با دنده مستقیم ،آب بندی به وسیله رزوه‌ها انجام نمی گیرد بلکه نقش جلوگیری از نفوذ روغن و نشتی بر عهده انواع ارینگ یا واشر‌های تخت فلزی است.در نوع اتصال مخروطی رزوه‌های استفاده شده علاوه بر وظیفه حفظ اتصال، نقش آب بندی هم بازی می‌کنند.
 • متصل شدن با روش رزوه‌های موازی برای ارتباط شیرها و زیر شیرها عموما استفاده می‌شود. برای نصب این مدل، اتصالات نیاز به گشتاور کمتری دارند نسبت به اتصالات مخروطی، و همین عمل سبب کاهش ترک در پوسته قطعه‌ها در هنگام محکم کردن اتصال می‌شوند.
 • باید دقت داشت که در اتصالات هیدرولیک به روش رزوه مخروطی بر خلاف اتصالات موازی احتمال اینکه به مرور زمان اتصال شل شود و نشتی ایجاد شود زیاد است.
 • اتصالات با رزوه‌های موازی در حین نصب تغییر فرم نمیدهند پس امکان استفاده مجدد از آنها هست اما در اتصالات مخروطی برای استفاده دوباره محدودیت وجود دارد.
 • اتصالات فلنجی بهترین انتخاب برای پورت‌های بزرگ هستند و توسط ارینگ فشرده شده در شیار موجود واقع در سطح صاف اطراف اتصال آب بندی می‌گردند.

کاربرد اتصالات هیدرولیک

 اتصالات هیدرولیک در تمامی صنایع مهم من جمله نظامی، انرژی، پتروشیمی، برق، انواع کشتی، خودروها و ترانزیت ریلی به طور تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

و همچنین در سیستم‌های لوله کشی هیدرولیکی صنایع مثل ماشین و ابزار آلات ساختمانی، معدن، متالوژی و کارخانه‌های فلزی و مهندسی دریایی بسیار پرکاربرد می‌باشد.

در ایران از کجا تجهیزات و اتصالات هیدرولیک تهیه کنیم؟

شرکت توسعه تجارت سیالات (irhose.com)، عضو فهرست تامین کننده منابع کالای نفت یکی از پیشروترین شرکت‌های تولید کننده و توزیع کننده انواع اتصالات هیدرولیک و پنوماتیک، شیلنگ‌های صنعتی، تجهیزات ابزار دقیق، یونیون هامر، کوپلینگ اتصال سریع و… در سراسر ایران است. ماموریت این شرکت این است که برای رسیدن به رضایت مشتری از طریق بهبود مستمر در زمینه‌های کسب کار، توسعه، تولید، فروش و خدمات محصولات از هیج کوششی دریغ نورزیم. موفقیت ماموریت ما بستگی به تعهد مداوم ما دارد که آن هم در سایه ارائه بهترین کیفیت از طریق کار گروهی، آموزش کارکنان، ارتباطات و سازگاری حاصل می‌شود.

بخشی از رزومه شرکت

 • پتروشیمی مبین
 • پتروشیمی ایلام
 • همراه پوشش
 • توسعه شبکه‌های صنعتی ایران (IIND)
 • نستله ایران (NESTLE)
 • جی لیان جی
 • صنایع شهید مختاری
 • نفت پاسارگاد
 • قطعات فولادی ایران
 • حفاری شمال

کلیه محصولات این شرکت تحت بیمه یک ساله پارسیان است. این مجموعه تلاش نموده است با استفاده از بهترین و به روزترین دستگاه‌ها، بهترین و باکیفیت ترین محصولات را در اختیار مشتریان محترم قرار دهد.

کلیه محصولات معرفی شده در این مجموعه بر حسب استاندارد های بین المللی همانند PSI، BAR، NPT، BSP، DN، DIN، SAE، JIS و… می‌باشد.

همراه اول