بازدهی حداکثری در انواع صنایع به کمک ابزار دقیق اتوماسیون صنعتی

 

ابزار دقیق اتوماسیون صنعتی

طبق آماری که نشریه فورچن ارائه کرده است، بازار ابزارآلات اتوماسیون صنعتی در جهان به ارزش ۱۵۷٫۰۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسیده و پیش‌بینی می‌شود این عدد تا سال ۲۰۲۶ به رقم خیره کننده ۲۹۶٫۷۰ میلیارد دلار برسد.

در بازار ایران نیز شرکت‌های قدرتمندی مانند هیراد کنترل در عرصه اتوماسیون صنعتی حضور دارند. واحد تحقیق و توسعه این شرکت با هدف بهبود بازدهی در شرکت‌ها و واحد‌های صنعتی اقدام به ارائه این مقاله کرده است.

علاقه واحد‌های صنعتی به ابزارآلات اتوماسیون به دلیل مزایایی است که به همراه دارند. ابزارآلات اتوماسیون صنعتی از جهات مختلف مزایای برجسته‌ای به لحاظ بازدهی ارائه می‌کنند که مهم‌ترین آنها را می‌توان صرفه جویی در هزینه و زمان برشمرد.

فواید و شرایط استفاده از ابزارآلات دقیق اتوماسیون صنعتی

طبق تحقیقاتی که در مجله ربات‌های صنعتی چاپ نیویورک سال ۲۰۰۹ منتشر شده است، بسیاری از واحد‌های صنعتی گزارش کردند که به لطف استفاده از ابزارآلات دقیق اتوماسیون صنعتی نرخ بهره‌وری آنها تا ۳۰ درصد و نرخ کارآمدی نیروی کار نیز تا ۸۵ درصد افزایش داشته است. همچنین هزینه تکمیل فرایند‌های صنعتی هم تا ۵۰ درصد کاهش نشان داده است.

در صورتی که فرایند در واحد‌های صنعتی شامل تکرار، وظایف دقیق، شرایط کار مضر برای انسان و خروجی انبوه باشد استفاده از ابزارآلات دقیق اتوماسیون صنعتی اجتناب ناپذیر است.

البته باید به هزینه اولیه نسبتا بالای به کارگیری ابزار‌های اتوماسیون صنعتی نیز اشاره کنیم که آن نیز با مشاوره عالی و شرایط فروش ویژه شرکت هیراد کنترل تا حد زیادی رفع شده است.

بازدهی به کمک ابزار دقیق اتوماسیون صنعتی

طبق تحقیقات شرکت بیگ اسکای (BigSky) و عطف به مقاله دانشنامه بریتانیکا در مورد مزایا و معایب اتوماسیون در صنعت، بازدهی به کمک ابزار‌های دقیق اتوماسیون صنعتی را می‌توان در جنبه‌های زیر تشریح کرد:

  1. کیفیت: با استفاده از ابزار‌های کنترل انطباقی و نظارت بر مراحل مختلف فرایند‌های صنعتی مانند ابزار BASIC PANEL HMI زیمنس، از بین بردن خطاهای انسانی و در نتیجه بهبود کیفیت و همسانی محصولات به سادگی قابل انجام هستند. همچنین با اتوماسیون صنعتی پس از چند ساعت کار مداوم کارایی کاهش پیدا نمی‌کند.
  2. دوام بیشتر: ماشین آلات و رایانه‌ها بطور یکنواخت، مداوم و بدون فشار مضاعف کار می‌کنند. بنابراین هنگامی که فرایند‌ه‌ها با اتوماسیون صنعتی مدیریت می‌شوند ماشین آلات و نیرو انسانی درگیر در فرایند، دوام و پایداری بیشتری خواهند داشت.
  3. انعطاف پذیری: اجرای یک کار جدید در یک زنجیره تولید سنتی شامل ساعت ها یا روزها آموزش کاربر است. از سویی دیگر، با اتوماسیون صنعتی، برنامه ریزی مجدد یک ربات یا ماشین، یک فرآیند ساده و سریع است که انعطاف پذیری بیشتری را در روند تولید فراهم می کند.
  4. ایمنی: در خطوط تولید با شرایط خطرناک استفاده از ابزار‌های دقیق اتوماسیون صنعتی ایمن‌تر از نیروی کار انسانی است. در ایالات متحده ، قانون ایمنی و بهداشت شغلی در سال ۱۹۷۰ با هدف بهبود ایمنی شغلی و حمایت از کارگران تصویب شد.

از آن به بعد، این اتوماسیون صنعتی بوده است که چرخ کارخانه‌های آن کشور را به گردش درآورده و ایمنی آن‌ها را ارتقا بخشیده است.

  1. اطلاعات دقیق‌تر: جمع‌آوری اطلاعات در فرایند‌هایی که با ابزار اتوماسیون صنعتی مانند ابزار‌های سیماتیک استپ زیمنس کنترل می‌شوند دقیق‌تر است و باعث بهبود دقت و کاهش هزینه‌ها می‌شود. چنین شرایطی به مدیران شرکت‌ها کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیرند.
  2. کاهش هزینه‌ها: اگرچه ممکن است سرمایه‌گذاری اولیه در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی بالا باشد، اما به کارگیری این فناوری به معنای کاهش هزینه‌های تجزیه و تحلیل داده است. علاوه بر این، به لطف این تجزیه و تحلیل خودکار داده‌ها ، خطر خرابی دستگاه‌ها و تعلیق فرایند صنعتی به حداقل می رسد.
  3. بهبود شرایط کار کارگران: در کارخانه‌ای که اتوماسیون صنعتی در آن پیاده‌سازی شده است ساعات کار نیروی انسانی کاهش می‌یابد و زمان خود را صرف کارهای با ارزش افزوده بالا می‌کنند.
  4. ارزش افزوده بالا: اتوماسیون صنعتی کارمندان و کارگران را از انجام وظایف خسته کننده و روتین آزاد می‌کند و آنها می‌توانند کارهایی با ارزش افزوده و منفعت بیشتر را در سایر حوزه‌های کاری شرکت انجام دهند.
  5. بهبود ظرفیت نسبت به نیروی کار انسانی: ابزار‌هایی که شرکت‌ها برای اتوماسیون صنعتی خود پیاده‌سازی می‌کنند ، نه تنها وظایف نیروی انسانی را به بهترین شکل به انجام می‌رسانند، بلکه ظرفیت انجام کارهایی را دارند که از توان یک انسان خارج است. در واقع آنها از نظر وزن، اندازه، سرعت و مقاومت بهتر هستند.
  6. بهره‌وری: ابزار‌های دقیق اتوماسیون صنعتی با فعالیت منظم خود، زمان مونتاژ را کاهش می‌دهند تولید انبوه و مداوم را برای کارخانه‌جات فراهم می‌کنند.

آیا دستیابی به حداکثر بازدهی در واحد‌های صنعتی ایرانی امکان پذیر است؟

واحد‌های صنعتی که فرایند اتوماسیون صنعتی را آغاز می‌کنند بسته به درجات مختلف پذیرش، دامنه تنوع محصولات و حجم تولید انتخاب‌های مختلفی را پیش روی خود دارند.

ما باور داریم که با انتخاب درست ابزار دقیق اتوماسیون صنعتی می‌توان به حداکثر بازدهی دست یافت. برای مثال در ادامه به فرایند‌ها و ابزار‌هایی که در انان استفاده می‌شود توجه فرمایید.

شرکت‌هایی که فرایند صنعتی یا محصول نهایی در آنان ثابت و غیرقابل تغییر است می‌توانند از سیستمی به نام اتوماسیون صنعتی سخت یا اتوماسیون صنعتی ثابت استفاده کنند. فرایند‌ها در چنین شرکت‌هایی با محصول ثابت بسیار سریع، دقیق، دارای نرخ تولید بالا و نیازمند ایمنی شدید هستند.

آن دسته از ماشین‌آلات و تجهیزاتی که برای انطباق با طیف گسترده‌ای از تنظیمات برای محصولات مختلف طراحی شده‌اند نیازمند ابزار‌هایی هستند که می‌توانند با برنامه‌ نویسی پیشرفته برای تولید محصولات مختلف در یک خط تولید به کار گرفته شوند. چنین اتوماسیون صنعتی را با نام اتوماسیون نرم می‌شناسند.

رشد سریع بازار ابزارآلات اتوماسیون صنعتی گواهی بر اهمیت بازدهی در واحد‌های صنعتی است که به نوبه خود موجب کاهش زمان تولید و کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شود و در نتیجه محصول یا خدمت نهایی با هزینه‌ای به مراتب کمتر به دست مشتری می‌رسد. کشور‌های پیشرفته سالهاست که این مهم را دریافته‌اند و اتوماسیون صنعتی را در کارخانه‌جات خود به کار گرفته‌اند.

در ایران نیز شرکت‌هایی مانند هیراد کنترل توانسته‌اند تکنولوژی کشور‌های پیشرفته در زمینه اتوماسیون صنعتی را به کشور عزیزمان ایران بیاورند. امید است در این شرایط حساس که تولید و فرایند‌های صنعتی یکی از بازوان رشد اقتصادی است اهمیت اتوماسیون صنعتی بیش از پیش برجسته شود.

کلیدواژه : اتوماسیون صنعتی
همراه اول