آموزش کانال‌کشی کولر

امیدواریم که در این مقاله بتوانیم درباره نحوه کانال‌کشی کولر به شما عزیزان توضیحاتی را ارائه دهیم. در این سری از مقاله‌ها ما در مورد کانال‌کشی و بخصوص کانال‌کشی کولر صحبت می‌کنیم. کانال‌کشی کولر حتماً باید طبق اصول انجام شود که در اصطلاح به آن کانال‌کشی استاندارد می‌گوییم.

کانال کولر چیست؟

کانال‌سازی یکی از عوامل مهم در ساختمان است که باید برای طراحی و اجرای آن اهمیت زیادی قائل شوید. البته منظور ما در این مقاله بیشتر کانال‌کشی کولر می‌باشد و توصیه‌های ما برای این نوع کانال است. البته لازم است تا یادآور شویم که برای تمامی کانال‌ها باید طبق اصول آن پیش رفت و همه جا باید موارد ایمنی و استاندارد را در نظر گرفت. البته به غیر از کولر آبی امروزه با وجود داکت اسپلیت‌ها در ابعاد و قدرت‌های مختلف در بازار و هم‌چنین گرمایش و سرمایش ساختمان شما همیشه مستقیماً با انواع کانال‌کشی در رابطه هستید، ولی همان‌گونه که عرض شد در این‌جا بیشتر روی سخن ما برای کانال کولر است.

شما چه در حال بازسازی و یا ساخت ساختمان باشید باید برای جاسازی کانال‌های خود و بخصوص کانال کولر قسمتی از ساختمان را در نظر بگیرید و این مورد بسیار حیاتی است؛ چون این کار رابطه مستقیمی با دکوراسیون محل زندگی شما دارد و در زیبایی منزل یا هر ساختمان دیگری تأثیرگذار هست به همین‌خاطر بهترین کار این است که فضایی را که کمترین استفاده را دارد برای این کار در نظر بگیرید؛ مانند داخل کمد دیواری یا اتاق خواب یا هر نقطه‌ای که دید کمتری داشته باشد و هم در نقطه کور ساختمان قرار بگیرد تا از فضای اصلی حجمی کم نشود.

کانال‌های سرمایشی مستقیماً به کولر و یا داکت اسپیلتی که تهیه کرده‌اید، ربط دارد و باید برای این منظور حتماً به متراژ و خروجی هوای آن‌ها توجه کنید و دقت کنید که چه ابعاد کانالی برای این وسایل شما مناسب است.

مورد بعدی استفاده از تهیه ورق مناسب و عایق‌بندی لازم و درست است و این‌ها برای کانال‌کشی از اصول اولیه می‌باشد و باید به آن‌ها خیلی دقت کرد.

مسأله بعدی نیروی کار و مصالح هست. بعضی از سازندگان عزیز برای این‌که هزینه نهایی کار سبک و ارزان‌تر تمام شود به انجام کار با ورق‌های نازک و افراد تازه‌کار روی می‌آورند و از این مورد غافل هستند که چون کانال کولر زیر سقف کاذب و بین تیغه‌های ساختمان جانمایی و نصب می‌شود، پس از اتمام کار هیچ راهی برای جبران باقی نمی‌ماند مگر تخریب و این مورد بسیار هزینه‌بر است و برای تعمیرات باید چندین برابر هزینه اولیه صرف و پرداخت شود پس حتماً به شما بزرگواران پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدا از مصالح و نیروی کار مناسب استفاده کنید و باز هم تأکید می‌کنیم که از کارشناسان ما کمک بگیرید.

عایق‌کردن کانال‌ها نیز یکی از عوامل مهم است، مخصوصاً در کانال‌های داکت اسپلیت که باید به آن توجه ویژه داشته باشید؛ زیرا این مورد هم باعث کم‌شدن هزینه در سال‌های بعدی می‌شود و توضیحات کامل آن در مقالات قبلی نوشته شده است.

یکی دیگر از عوامل مهم در کانال‌کشی ساپورت‌های جوشی است که به هنگام نصب از تیرچه و یا به‌صورت Tشکل انجام می‌گیرد و در صورت امکان می‌بایست کانال را در بین نبشی یا میلگرد و یک فوم قرار دهید تا از ایجاد صدا جلوگیری شود و از استحکام بالایی برخوردار باشد.

اندازه دریچه نیز به اندازه خروج هوا که به وسیله تی‌کاف انجام می‌شود بستگی دارد و بسیار مهم است چرا که اگر خروجی هوا با تی‌کاف متناسب نباشد باعث زوزه و سروصدا به هنگام خروج هوا می‌شود.

نکته دیگر این‌که دریچه‌های نصب شده برروی کانال را می‌توانید از جنس آلومینیوم، چوب و آهن تهیه کنید که البته بستگی به سلیقه شما دارد.

شما به هنگام خرید و یا ساختن یک ساختمان به اکثر نقاط ساختمان اهمیت می‌دهید مخصوصاً به نمای ساختمان و زیبایی داخل و خارجی آن ولی چون تأسیسات ساختمان در جلوی دید نیست، نمی‌دانید که تأسیسات چگونه انجام شده است و باید بدانید که تأسیسات نقش بسیار زیادی در آسایش خانه دارد و یک نمونه از تأسیسات کانال‌کشی می‌باشد.

نحوه کانال‌سازی 

ابتدا برای انجام کانال‌سازی باید به نقاطی که می‌خواهید رایزر کانال‌های خود را به واحد هدایت کنید، دقت کنید که به‌صورت زیر سقفی باشد و هم‌چنین طول مسیر هوا در داخل ساختمان بیش از اندازه نباشد؛ زیرا هرچه طول بیشتر باشد از فشار هوا کاسته شده و در نتیجه خروجی انتهایی کمی را دارید و برای تقسیم هوا در نظر داشته باشید که هوا به نحوی تقسیم شود که به محل مناسب منتهی شود و دریچه در جاهای پرت نیوفتد.

جنس مورد نظر در کانال‌کشی

ساخت کانال کولر معمولاً از ورق گالوانیزه می‌باشد که بهترین جنس در بازار نیز به شمار می‌رود. هرچه ابعاد کانال ساختمان بزرگتر باشد، ابعاد کانال نیز بزرگتر و به تبع آن ضخامت ورق نیز بیشتر می‌باشد تا به هنگام کار کردن کولر یا داکت اسپیلت هواساز صدای دستگاه داخل کانال نپیچد و باعث سلب آسایش ساکنین نشود.

مورد بعدی اتصالات کانال‌سازی هست که یا به‌صورت بند کشویی و یا فلنج ساخته می‌شود که فلنج در هر صورتی پیشنهاد می‌شود که برای کانال‌های سنگین بخواهید، وگرنه در غیراین صورت همان بند کشویی کفایت می‌کند.

یکی دیگر از موارد مهم ابعاد کانال هست که نسبت به محلی که قرار است هوادهی انجام شود، تعیین می‌شود و هرچه ابعاد محل بزرگتر باشد، ابعاد کانال نیز بزرگتر می‌شود.

دقت در خروجی اولیه هوا نیز مهم است؛ زیرا باید ابعاد آن جوری باشد که تقسیم هوا برای خروجی‌های دیگر نیز به درستی انجام شود.

مسأله بعدی اکیپی است که قرار است کار شما را به عنوان پیمانکار انجام دهند. شما باید کار خود را به افرادی که با سابقه کاری مناسب و نمونه کارهای دقیق هستند بسپارید زیرا یکی از عوامل مهم در کار ساختمان و البته هر کارهای دیگر تسلط شخص انجام‌دهنده به کار می‌باشد.

امید است این مقاله برای شما مفید بوده و بتواند بر افزایش اطلاعات شما در این مورد کمک کرده باشد.

همراه اول